Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистон Жўқорғи Кенгесида нутқ сўзламоқда. «Газета.uz» давлат раҳбари матбуот котиби Шерзод Асадов томонидан тақдим этилаётган нутқдан асосий иқтибосларни келтириб ўтади.
Шавкат Мирзиёев ва Жўқорғи Кенгес раҳбари Мурат Камолов.
«Шуни алоҳида таъкидлаш керакки, «Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги эълон қилинган Конституциявий қонун лойиҳаси умумхалқ муҳокамасидан ўтказилади. Шундан сўнг фуқаролар томонидан билдирилган фикр ва мулоҳазалар асосида Қонунчилик палатаси томонидан такомилига етказилади. Кейин эса мазкур лойиҳа Ўзбекистон Республикаси референдумига қўйилиб, фуқароларимиз эркин овоз бериш орқали ўзларининг бу масала бўйича хоҳиш-иродасини ифода этади», — деди давлат раҳбари.
«Шундан кейингина Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига киритилаётган ўзгартиш ва қўшимчалар қонуний тусга киради», — деди у.
«Бир сўз билан айтганда, янгиланаётган Конституциямизни такомилига етказиш учун қанча вақт ва муддат керак бўлса, бу жараён шунча давом этади. Бу борада фақат халқимиз билан бамаслаҳат иш олиб борамиз», — деди президент.
«Лекин, — дея давом эттирди давлат раҳбари, — айрим жойларда ушбу масаланинг моҳиятини талқин қилишда тушунмовчилик ҳолатлари учрамоқда. Жумладан, лойиҳада кўзда тутилган, Қорақалпоғистон Республикасига оид айрим нормаларга бир гуруҳ шахслар томонидан норозилик билдирилган. Бунинг натижасида жорий йил 1 июль куни Нукус шаҳрининг марказий кўчаларида намойишлар уюштирилган. Улар томонидан маҳаллий давлат ҳокимияти органлари биноларини ноқонуний эгаллашга уриниш ҳаракатлари содир этилган».
«Шу муносабат билан қуйидаги фикрларни алоҳида таъкидлашни зарур, деб ҳисоблайман», — деди президент.
«Халқимиз ҳукмига ҳавола этилган мазкур Конституциявий қонун лойиҳаси ҳали қабул қилинмаган, умумхалқ муҳокамасига қўйилган, холос. Яна бир бор таъкидлайман: фуқароларимизнинг хоҳиш-иродаси, таклиф ва фикрларидан келиб чиққан ҳолда, ушбу лойиҳа ўзгаради ва такомилига етказилади», — дея таъкидлади давлат раҳбари.
«Шундан келиб чиққан ҳолда ҳамда Қорақалпоғистон Республикасининг ўзига хос этник, маданий хусусиятлари, миллий урф-одат ва қадриятлари, алоҳида ҳуқуқий мақомини эътиборга олиб, лойиҳадаги Қорақалпоғистон Республикасининг ҳуқуқий мақомига оид нормаларни ўзгартиришсиз қолдириш зарур, деб ҳисоблайман. Яъни, Конституциянинг 70, 71, 72, 74, 75 моддалари ўзгаришсиз қолдирилади», — дея маълум қилди президент.
У Олий Мажлис Қонунчилик палатасидан ушбу масалани тез кунларда кўриб чиқишни сўради.
«Қадрли Қорақалпоғистон аҳли! Такрор айтаман — асрлар давомида ўзбек ва қорақалпоқ халқлари ўртасида шаклланган азалий дўстлик ва қардошлик, ўзаро ҳурмат ва меҳр-оқибат, оғизбирчилигимизни асраб-авайлайлаш, юртимизда ҳукм сураётган тинчлик ва барқарорлик муҳитини сақлаш — барчамизнинг бурчимиздир. Конституциявий ислоҳотларимизнинг бош мақсади ҳам айнан мана шундан иборат», — дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
«Янги Ўзбекистон, Янги Қорақалпоғистонни албатта биргаликда қурамиз! Шу соҳадаги барча ислоҳотларимиз, муҳокамаларимиз, ҳеч шубҳасиз, демократия ва ҳуқуқий мезонлар асосида амалга оширилиши зарур. Айни вақтда тинчлик ва осойишталик, жамоат хавфсизлигини бузишга уринаётган ҳар қандай шахсларга нисбатан қонун доирасида қатъий чоралар кўрилади», — деди давлат раҳбари.
«Ўзбекистонда „Қонун — устувор, жиноятга жазо муқаррар“ деган қоидани амалда таъминлаш учун барча куч ва имкониятлар етарли, — дея давом эттирди у. — Ҳозирги вазиятда барча юртдошларимизни ҳамжиҳатлик ва бирдамликка, оқилона иш кўришга, турли ғаразли чақириқ ва ҳаракатларга берилмасликка даъват этаман».
«Мен олижаноб ва бағрикенг қорақалпоқ халқининг ақл-идроки ва донишмандлигига ишонаман», — деди давлати раҳбари сўзининг якунида.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выступает в Жокаргы Кенесе Каракалпакстана. «Газета.uz» приводит основные цитаты из выступления, которые транслирует пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
Шавкат Мирзиёев и глава Жокаргы Кенеса Мурат Камалов.
«Хочу отдельно подчеркнуть, что [проект поправок в Конституцию] пройдёт всенародное обсуждение. После этого он, на основе мнений и размышлений, высказанных гражданами, будет внесён в Законодательную палату для совершенствования. Потом данный проект будет вынесен на референдум Республики Узбекистан, и наши граждане путём свободного голосования выразят своё отношение по этому вопросу», — сказал президент.
«Лишь после этого изменения и дополнения в Конституцию Республики Узбекистан вступят в законную силу», — подчеркнул он.
«Сколько потребуется времени для доведения нашей обновляемой Конституции до совершенства, столько и продлится этот процесс. В этом направлении мы будем работать только советуясь с нашим народом», — сказал Шавкат Мирзиёев.
«Однако, — продолжил он, — в отдельных местах встречаются случаи недопонимания в толковании важности этого вопроса. В частности, группа лиц выразила несогласие с отдельными нормами, предусмотренными в проекте и касающимися Республики Каракалпакстан. В результате 1 июля на центральных улица города Нукуса они организовали демонстрации. Они совершили попытки незаконного захвата зданий местных органов государственной власти».
«В этой связи считаю нужным отдельно подчеркнуть следующее», — сказал президент.
«Данный проект конституционного закона, представленный нашему народу, пока не принят, он лишь вынесен на всенародное обсуждение. Ещё раз повторю: исходя из пожеланий, предложений и мнений наших граждан данный проект будет меняться и совершенствоваться».
«Исходя из этого и принимая во внимание уникальные этнические, культурные особенности, национальные традиции и ценности, особый правовой статус Республики Каракалпакстан, считаю необходимым оставить в проекте нормы о правовом статусе Республики Каракалпакстан без изменений. То есть статьи 70, 71, 72, 74, 75 статьи Конституции будут оставлены без изменений», — заявил президент.
Он попросил Законодательную палату Олий Мажлиса рассмотреть этот вопрос в кратчайшие сроки.
«Дорогие жители Каракалпакстана! Повторяю — долг всех нас — сохранить многовековую дружбу и братство между узбекским и каракалпакским народами, взаимное уважение и доброту, наше единство, атмосферу мира и стабильности, царящую в нашей стране. Это и есть главная цель наших конституционных реформ», — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
«Мы обязательно вместе построим Новый Узбекистан и Новый Каракалпакстан! Все наши реформы и обсуждения в этой сфере, без сомнения, должны осуществляться на основе демократии и правовых критериев», — продолжил глава государства.
«При этом будут приняты строгие меры в рамках закона в отношении любых лиц, на данный момент пытающихся нарушить мир и спокойствие и общественную безопасность. В Узбекистане достаточно всех сил и возможностей, чтобы обеспечить правило „Закон превыше всего, наказание за преступление неотвратимо“», — сказал он.
«В сложившейся ситуации призываю всех наших соотечественников проявить солидарность и единодушие, действовать разумно, не потакать разным злонамеренным призывам и действиям», — подчеркнул президент.
«Я верю в ум и мудрость благородного и великодушного каракалпакского народа», — сказал он в завершение.