Россиянинг «Совкомбанк» и томонидан Ўзбекистон Давлат активларини бошқариш агентлигидан (АУГА) «Ўзагроэкспортбанк»нинг 100 фоиз улушини сотиб олиш бўйича битим бекор қилинди. Бу ҳақда «Совкомбанк» бошқаруви раисининг биринчи ўринбосари Сергей Хотимский маълум қилди, дея хабар беради «Интерфакс».
«Афсуски, бизга, шунингдек, Россиянинг деярли барча тизимли аҳамиятга эга банкларига нисбатан санкциялар жорий этилгани сабабли, ҳозирги шароитда лойиҳани амалга ошириш имконсиз бўлиб қолди. Энди томонларнинг ўзаро қарорига кўра битим бекор қилиниш босқичида. Айтишимиз мумкинки, у амалий жиҳатдан бекор қилинди», — деди у.
Қўшма Штатлар 2022 йил февраль ойи охирида «Совкомбанк»га нисбатан блокловчи санкциялар киритди. Кейинчалик, худди шундай қарорлар бошқа бир қатор давлатлар томонидан ҳам қабул қилинди.
«Газета.uz» 24 февраль куни «Совкомбанк» «Ўзагроэкспортбанк»нинг давлат улушини тўлиқ (100%) 4 миллион долларга сотиб олгани ҳақида хабар берганди. Россиянинг хусусий банки Ўзбекистоннинг ушбу банкини хусусийлаштириш бўйича очиқ тендерда ғолиб чиқди.

Сделка по покупке российским «Совкомбанком» у Агентства по управлению государственными активами Узбекистана (АУГА) 100% доли в «Узагроэкспортбанке» практически аннулирована. Об этом заявил первый заместитель председателя правления «Совкомбанка» Сергей Хотимский, передаёт «Интерфакс».
«К сожалению, в силу того, что на нас, как и на практически все системно значимые российские банки, были наложены санкции, реализация проекта в текущих условиях стала невозможной. Сейчас по взаимному решению сторон сделка в процессе аннулирования. Можно сказать, что она уже практически аннулирована», — заявил он.
США ввели блокирующие санкции в отношении «Совкомбанка» в конце февраля 2022 года. Позднее аналогичные решения принял ряд других стран.
«Газета.uz» сообщала, что 23 февраля «Совкомбанк» выкупил весь государственный пакет акций (100%) в «Узагроэкспортбанке» за 4 млн долларов. Российский частный банк победил в публичном конкурсе по приватизации этого узбекистанского банка.