Ўзбекистоннинг умумий ташқи қарзи ҳажми 2022 йил бошидан буён 1,8 фоизга ёки 721,5 млн долларга камайиб, 1 апрель ҳолатига кўра 38,8 млрд долларни ташкил этди, дея хабар берди Марказий банк ўз ҳисоботида.
Жами ташқи қарзга давлат ва давлат томонидан кафолатланган (давлат ташқи қарзи) ҳамда кафолатланмаган ташқи қарз (хусусий ташқи қарз) киради. Шу билан бирга, таъкидлаш жоизки, «хусусий» секторни асосан давлат улушига эга бўлган компаниялар ва банклар ифодалайди (давлат банк сектори улушининг 80% дан ортиғига, шунингдек, нефт-газ, телекоммуникация, тоғ-кон ва металлургия соҳаларидаги компаниялар ёки уларнинг улушига эгалик қилади).
Бу камида 2013 йилдан бери ташқи қарзнинг биринчи марта камайишидир. Марказий банк буни жорий йилнинг I чорагида жаҳонда геосиёсий вазият таъсирида давлат ва хусусий сектор томонидан янги қарз жалб қилиш секинлашиши ва асосий қарз бўйича тўловларнинг амалга оширилиши ташқи қарз қолдиғида акс этгани билан изоҳлади.
Хусусан, уч ой давомида давлат ташқи қарзининг соф камайиши валюта курси ва нархлар ўзгаришини ҳисобга олган ҳолда 1,5 фоизга ёки 345,4 млн долларга камайиб, 23,4 млрд долларни ташкил этди. Сабаби — номолиявий корхоналарнинг давлат томонидан кафолатланган кредитларини тўлаш ва ҳисобот даври охирида давлат қимматли қоғозлари бозор нархларининг пасайишидир.
Январь-март ойларида хусусий сектор қарзи 2 фоизга ёки 376 млн долларга қисқариб, 15,5 млрд долларни ташкил этди. Бу, асосан, банк, нефть-газ ва тоғ-металлургия соҳаларидаги қарзларнинг қайтарилиши ҳамда молия бозорида қимматли қоғозлар нархининг пасайиши билан боғлиқ.
Биринчи чорак давомида хусусий сектор томонидан 1,2 млрд доллар кредит маблағлари жалб қилинди. Бу маблағнинг 389 млн доллари банк соҳасига, 217 млн доллари тоғ-кон саноатига, 171 млн доллари нефть-газ ва энергетика соҳасига, 455 млн доллари эса иқтисодиётнинг бошқа тармоқларига йўналтирилди.
Банклар камроқ қарз олишни бошладилар — ўтган йилнинг шу даврига нисбатан қарз олиш ҳажми 518 млн долларга камайди. Бошқа тармоқларда эса ўсиш кузатилмоқда.
Ҳукумат томонидан 281 млн доллар жалб қилинди, бу ўтган йилга нисбатан 68 млн долларга кам.
Уч ой ичида давлат 252 млн долларлик асосий қарзни ва улар бўйича 127 млн доллар фоизларни тўлади. Хусусий сектор кредиторларга мос равишда 1 млрд ва 110 млн доллар тўлаган.
Президент Шавкат Мирзиёев февраль ойида ташқи қарзларсиз Тошкентда янги метро линияларини қуриш ёки тиббиёт ходимлари ва ўқитувчиларнинг ойлик маошларини ошириш мумкин эмаслигини айтган эди.

Объём совокупного внешнего долга Узбекистана на 1 апреля 2022 года составил 38,8 млрд долларов, уменьшился с начала 2022 года на 1,8% или на 721,5 млн долларов, следует из отчёта Центрального банка.
Совокупный внешний долг включает правительственный и гарантированный правительством (государственный внешний долг), а также негарантированный внешний долг (частный внешний долг). При этом стоит отметить, что в «частном» секторе в основном представлены компании и банки с государственной долей (государство владеет более 80% доли банковского сектора, а также владеет или имеет долю в компаниях нефтегазового, телекоммуникационного, горнодобывающего и металлургического секторов).
Это первое сокращение внешнего долга минимум с 2013 года. ЦБ объясняет это тем, что нестабильная геополитическая ситуация в мире в первом квартале стала причиной замедления привлечения заимствований государственным и частным сектором, а также выплат по основному долгу, что отразились на остатках по внешнему долгу.
В частности, за три месяца чистый уменьшение государственного внешнего долга с учётом изменений обменного курса и цен снизилось на 1,5% или на 345,4 млн долларов — до 23,4 млрд долларов. Причина — погашение займов нефинансовых предприятий, гарантированных государством и уменьшения рыночных цен на конец отчетного периода по государственным ценным бумагам.
Задолженность частного сектора за январь-марта сократилась на 2% или на 376 млн долларов — до 15,5 млрд долларов. Это связано с погашением долгов в основном на банковском, нефтегазовом и горно-металлургическом секторах и падения цен на ценные бумаги на финансовых рынках.
В течение первого квартала частный сектор привлёк заимствования в размере 1,2 млрд долларов. Из этой суммы 389 млн долларов приходится на банковский, 217 млн долларов — на горнометаллургический, 171 млн долларов — на нефтегазовый и энергетический и 455 млн долларов — на другие сектора экономики.
Банки стали меньше брать в долг — по сравнению с аналогичным периодом прошлого года объём заимствований уменьшился на 518 млн долларов. Тогда как в других секторах наблюдается рост.
Государство привлекло 281 млн долларов, что на 68 млн долларов меньше прошлогоднего показателя.
За три месяца государство погасило основной долг на 252 млн долларов и проценты по ним на 127 млн млн долларов. Частный сектор выплатил кредиторам 1 млрд и 110 млн долларов соответственно.
Президент Шавкат Мирзиёев в феврале прошлого года заявил, что без привлечения внешних заимствований не удалось бы ни построить новые линии метро в Ташкенте, ни поднять зарплаты медработникам и учителям.