Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев шахсан ўзи Тошкентни автомашинада айланиб, ҳайдовчиларнинг тартибсиз ҳаракатига гувоҳ бўлганини айтди. Бу ҳақда у 6 июнь куни ер усти ҳалқа метроси қурилишининг иккинчи босқичи билан танишиш жараёнида маълум қилди, дейилади «Ўзбекистон 24» телеканалининг «Менимча» кўрсатувида.
«Ўтган куни (шанба, 4 июнга тўғри келади — таҳр.) машинада бир ярим соат Тошкентни айландим. Юриб бўлмади. Мен ўзим юрган катта кўчаларда юриб бўлмади. Шунақа қоидабузарлик кўп, шунақа тирбандликлар кўп. Хоҳлаган одам хоҳлаган нарсасини қилиб юрибди. Одам қўрқиб ҳам кетди буни кўриб. Менинг ўзим ҳайрон қолдим», — деди президент.
Қўйлиқдан Сергелининг «Қурувчилар» массивигача бўлган 5 та янги станциядан иборат ерусти ҳалқа метросининг иккинчи босқичи тақдимотида бу шахсий транспорт воситаларидан фойдаланишни қисқартириб, пойтахт кўчаларида оқимни камайтиришга хизмат қилиши айтилди. Шаҳарга ташриф буюрувчилар ўз автомобилларини қолдиришлари мумкин бўлган метро бекатларида олтита тўхташ жойини қуриш режалари ҳам шунга қаратилган.
Президент апрель ойи охирида Самарқандга ташрифи чоғида кўчаларни кенгайтириш билан тирбандлик муаммосини ҳал қилиб бўлмаслигини таъкидлаган эди. Унинг сўзларига кўра, жамоат транспортига устувор аҳамият бериш керак.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев рассказал, что лично ездил по Ташкенту на автомобиле и стал свидетелем беспорядочного движения водителей. Об этом он сообщил 6 июня, когда знакомился с ходом строительства второго этапа надземного кольцевого метро, говорилось в программе «Менимча» телеканала «Узбекистан 24».
«Позавчера (соответствует субботе, 4 июня — ред.) я полтора часа ездил по Ташкенту на машине. Невозможно было ездить. На крупных улицах, по которым я сам ездил, невозможно передвигаться. Так много нарушений, так много пробок… Каждый человек, водитель делает всё, что хочет. От этого становится страшно. Я лично удивился», — сказал президент.
На презентации второго этапа строительства кольцевого метро — от массива Куйлюк до 5-й станции Сергелийской ветки говорилось, что с запуском линии должна снизиться потребность в личном транспорте. На это же направлены планы строительства шести перехватывающих парковок у станций метро, где приезжающие в город могут оставлять автомобили.
В конце апреля во время визита в Самарканд президент отмечал, что проблема пробок не может быть решена расширением улиц. По его словам, следует отдавать преимущество общественному транспорту.