6 июнь куни Жамоатлар палатасидаги (парламентининг қуйи палатаси) ҳукмрон Консерватив партия фракцияси томонидан ҳукумат раҳбарига ишончсизлик вотуми билдириш бўйича яширин овоз беришдан сўнг Буюк Британия бош вазири Борис Жонсон ўз лавозимини сақлаб қолди, деб хабар бермоқда BBC.
Жонсон етакчилик қиладиган Консерватив партиясидан 54 нафар парламент аъзоси бош вазирга ишончсизлик вотумини эълон қилиш чақириғи билан чиққан эди. Бу рақам масалани партиянинг парламентдаги фракцияси овозига қўйиш учун етарли.
Январь ойида Борис Жонсон 2020 йилда коронавирус пандемияси авж олган пайтда карантин қоидаларини бузгани ва Даунинг-стритдаги 10-уйдаги бош вазир қароргоҳида тадбирлар ўтказгани учун парламентда депутатлар ва мамлакат халқидан узр сўраган эди. 2020 йил июнь ойида Жонсон ва унинг рафиқаси Вазирлар маҳкамаси раҳбарининг туғилган кунида зиёфат уюштиргани учун Лондон полицияси томонидан жаримага тортилди.
Жонсоннинг партиядошлари ва мухолифатдаги, хусусан, лейбористлар партиясидаги ҳамкасбларига нафақат бош вазирнинг карантин чекловларини қайта-қайта бузгани, балки бош вазир идораси тузилмаси бу қонунбузарликларни текшириш усулини ҳам ёқтирмайди. Полиция ва ҳукумат раҳбари девони карантин даврида бош вазир билан йиғилишлар бўйича текширувлар ўтказганди.
Душанба куни консерваторлар фракцияси томонидан ўтказилган яширин овоз беришда Жонсонни парламентдаги Консерватив партия аъзоларининг 58,5 фоизи қўллаб-қувватлади (керакли 50 фоиз + 1 овоз, яъни камида 180 овоз). Бош вазирни 211 депутат қўллаб-қувватлади, 148 нафари қарши чиқди.
Партия низомига кўра, ишончсизлик вотуми бўйича такрорий овоз бериш тартиби камида бир йилдан кейин ўтказилиши мумкин.
Жонсон Консерватив партияни бошқаради ва 2019 йилдан бери Британия бош вазири ҳисобланади. У 2008−2016 йилларда кетма-кет икки муддат Лондон мэри лавозимида ишлаган. У Буюк Британиянинг Европа Иттифоқидан чиқиши — Brexit`нинг фаол тарғиботчиси эди. 2016−2018 йилларда Тереза Мэй кабинетида ташқи ишлар вазири лавозимида ишлаган. Шунингдек, Мэй ҳам 2018 йилда Brexit бўйича музокаралар чоғида ишончсизлик вотумидан ўтган. Ўшанда Мэйни консерваторларнинг 63 фоизи қўллаб-қувватлаган эди, олти ойдан сўнг эса Мэй истеъфога чиққан эди.

Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон сохранил свой пост после тайного голосования фракции правящей Консервативной партии в Палате общин (нижней палате парламента) 6 июня о вынесении вотума недоверия главе правительства, сообщает BBC.
С призывом объявить о недоверии премьер-министру выступали 54 члена парламента от партии консерваторов, лидером которой является Джонсон. Этого количества достаточно для вынесения вопроса на голосовании фракции партии в парламенте.
В январе Борис Джонсон уже извинялся в парламенте перед депутатами и народом страны за нарушение правил локдауна в разгар эпидемии коронавируса в 2020 году и проведение мероприятий в премьерской резиденции на Даунинг-стрит, 10. В июне 2020 года Джонсон и его супруга были оштрафованы лондонской полицией за организацию вечеринки в день рождения главы кабинета.
Соратникам Джонсона по партии и оппозиции, в частности, лейбористам, давно не нравится не только то, что премьер неоднократно нарушал карантинные ограничения, но и то, как структура аппарата премьер-министра расследовала эти нарушения. Свои расследования собраний у премьера в период локдауна проводили полиция и аппарат главы правительства.
На тайном голосовании фракции консерваторов в понедельник Джонсона получил поддержку 58,5% членов Консервативной партии в парламенте (при необходимых 50%+1 голосе,
Согласно партийным правилам, повторная процедура голосования о вотуме недоверия может быть проведена не ранее, чем через год.
Джонсон возглавляет Консервативную партию и занимает пост премьера Великобритании с 2019 года. Он служил мэром Лондона два срока подряд в 2008—2016 годах. Был активным пропагандистом выхода Великобритании из Евросоюза — Brexit. В период 2016—2018 годов занимал пост министра иностранных дел в кабинете Терезы Мэй. Она также проходила процедуру голосования о вотуме недоверия в 2018 году во время переговоров по Brexit. Тогда Мэй получила поддержку 63% консерваторов, её отставка последовала через полгода.