Прогнозлаштириш ва макроиқтисодий тадқиқотлар институти (ПМТИ) экспертлари муҳожирлар оқимига таъсир қилувчи ташқи омилларни инобатга олган ҳолда ташқи меҳнат муҳожирлиги имкониятларини баҳолаш бўйича таҳлил ўтказди.
Муаллифларнинг қайд этишларича, Россиядаги меҳнат муҳожирлари ўтказадиган пул маблағларига боғланиб қолиш нафақат меҳнат бозори, балки бутун республикадаги вазиятни янада чуқурлаштиради. Шу сабаблар туфайли айни чоғда ишчи кучини экспорт қилиш учун янги имкониятларни кўриб чиқиш зарур, дейилади ПМТИ матбуот хизмати хабарида.
Европа тикланиш ва тараққиёт банки маълумотларига кўра, Россиядан пул ўтказмалари Ўзбекистон учун валюта тушумлари ва даромадларининг энг муҳим манбаи ҳисобланади (ялпи ички маҳсулотнинг 11,4 фоизи).
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг расмий маълумотларига кўра, 2021 йилда Россияда 1 миллион 36 минг меҳнат муҳожири бўлган. Бир меҳнат мигрантига тўғри келадиган ойлик пул ўтказмалари миқдори 453 долларни ташкил қилган.
Тадқиқотда қайд этилишича, Ўзбекистоннинг иқтисодий барқарорлиги кўп жиҳатдан мигрантлар пул ўтказмалари оқимига боғлиқ бўлиб, демак, борадиган мамлакатларнинг миграция сиёсатига боғлиқ. Муҳожирларни ватанга қайтишга мажбур қиладиган ҳар қандай иқтисодий зарба мамлакатдаги ишсизлик даражасини кескин оширади ва пул ўтказмаларини тўхтатиб, қашшоқликни янада кучайтиради.
Бугунги кунда меҳнат муҳожирларининг асосий йўналишлари Россия (61,5 фоиз), Қозоғистон (16,9 фоиз), Туркия (6,1 фоиз), Жанубий Корея (2 фоиз), БАА (0,8 фоиз) ҳисобланади. 2 миллион 356 минг меҳнат муҳожирининг 75,9 фоизини эркаклар, 24,1 фоизини аёллар ташкил этади.
Муҳожирларнинг асосий қисми қурилишда — 51,6 фоиз, қишлоқ хўжалигида — 12,3 фоиз, саноатда — 9,2 фоиз ва савдода — 8,5 фоиз банд.
Тадқиқот давомида Ўзбекистондан меҳнат миграциясини рағбатлантиришнинг энг жозибадор йўналишлари аниқланди. Булар Польша, Болгария, Литва, Чехия, Франция, Германия ва Буюк Британиядир. Сингапур, Саудия Арабистони ва Япония ҳам алоҳида таъкидланган. МДҲ давлатлари орасида Озарбайжон ва Беларусь энг салоҳиятли бўлиб чиқди.
Меҳнат миграциясининг энг муҳим омиллари инглиз тилини билиш, дипломатик ваколатхоналарнинг мавжудлиги, авиачипталар нархи, шунингдек, кириш мамлакатларида аҳоли жон бошига ялпи ички маҳсулот ҳисобланади.
Тадқиқот муаллифларининг аниқлашича, кириш мамлакатларида инглиз тилига бўлган талаб Ўзбекистондан меҳнат миграцияси оқимини 55 фоизга қисқартиради.

Институт прогнозирования и макроэкономических исследований (ИПМИ) обнародовал результаты исследования трудовой миграции из Узбекистана. Как подчёркивают авторы, высокая зависимость экономики от денежных переводов мигрантов в России всё больше усугубляет ситуацию на рынке труда и в стране, поэтому необходимо рассматривать новые возможности экспорта рабочей силы, говорится в сообщении пресс-службы ИПМИ.
Денежные переводы из России являются важнейшим источником поступлений и доходов в иностранной валюте для Узбекистана (11,4% ВВП), по оценкам Европейского банка реконструкции и развития.
По официальным данным Министерства занятости и трудовых отношений, в 2021 году в России находились 1 миллион 36 тысяч трудовых мигрантов. Сумма ежемесячных денежных переводов на одного трудового мигранта составила 453 доллара.
Экономическая стабильность Узбекистана сильно зависит от потока денежных переводов мигрантов и, следовательно, от миграционной политики стран прибытия, отмечается в исследовании. Любые экономические потрясения, вынуждающие мигрантов возвращаться домой, резко увеличивают уровень безработицы в стране и усугубляют бедность из-за прекращения денежных переводов.
На сегодняшний день основными направлениями трудовых мигрантов являются Россия (61,5%), Казахстан (16,9%), Турция (6,1%), Южная Корея (2%), ОАЭ (0,8%). Из 2 миллионов 356 тысяч трудовых мигрантов мужчины составляют 75,9%, женщины — 24,1%.
Большинство мигрантов заняты в строительстве — 51,6%, сельском хозяйстве — 12,3%, промышленности — 9,2% и торговле — 8,5%.
Исследование выделило наиболее привлекательные направления продвижения трудовой миграции из Узбекистана. Это Польша, Болгария, Литва, Чехия, Франция, Германия и Великобритания. Также выделены Сингапур, Саудовская Аравия и Япония. Среди стран СНГ наиболее потенциальными оказались Азербайджан и Беларусь.
Самыми важными факторами для трудовой миграции указаны знание английского языка, наличие дипломатических представительств, стоимость авиабилетов, а также ВВП на душу населения в странах въезда.
Авторы исследования установили, что требование английского языка в странах въезда снижает отток трудовой миграции из Узбекистана на 55%.