ИШИД террорчилик ташкилотининг Хуросон бўлими Ўзбекистон ҳудудини ракеталар ёрдамида ўққа тутишга уринди, бироқ снарядлар ўзбек чегарасигача етиб бормади. Бу ҳақда толиблар матбуот котиби ўринбосари Иномулла Самангоний маълум қилди, деб хабар бермоқда «Газета.uz» махсус мухбири Аброр Қурбонмуратов.
Унинг сўзларига кўра, бу ҳаракатни ИШИДга аъзо жангарилар амалга оширган, бироқ, мақсадига ета олмаган ва ракеталар Ўзбекистон чегарасигача етиб бормаган.
«ИШИД аъзолари ўз мақсадига эриша олмади. Уларнинг турган жойи аниқланди. 2−3 киши бир қанча снаряд билан қўлга олинди. Ўзбекистон чегарасига 2−3 та снаряд етиб бормаган, улар айрим харобалар устига тушган. Афғонистон Ислом Амирлиги ҳеч кимга бизнинг ҳудудимиздан қўшни давлатлар хавфсизлигига таҳдид қилишга йўл қўймайди», — дея таъкидлади Иномулла Самангоний афғон ОАВлари томонидан Twitter`да эълон қилинган видеомурожаатда.
Унинг сўзларига кўра, мазкур ҳолат бўйича суриштирувлар олиб борилмоқда.
Шунга қарамасдан, Афғонистоннинг муваққат ҳукумати ТИВ сешанба куни Афғонистон ҳудудидан Термиз ўққа тутилгани ҳақидаги хабарни рад этди.
«Афғон-ўзбек чегараси бўйлаб вазият барқарор ва ташвишланишга хожат йўқ. Афғонистон Ислом Амирлиги берган ваъдасини тасдиқлаб, масулиятли ҳукумат сифатида барча қўшни давлатларни чегара хавфсизлиги қўшинлари ҳеч кимнинг хавфсизлиги бузилишига йўл қўймасдан чегараларни назорат қилишига ишонтиради», — дейилади хабарда.
Душанба куни террористик ташкилотнинг ахборот ресурслари, унинг ортидан эса тармоқларнинг бошқа фойдаланувчилари Ўзбекистоннинг Термиз шаҳридаги ҳарбий объектлар ўққа тутилгани ҳақида хабар тарқатишди. Улар бунга далил тариқасида 10 та ракета учирилгани акс этган видеони тақдим этишди. Тасвирлардан ўқ отиш ускунасининг жойлашган жойи ва отиш йўналишини аниқлаш имконсиз.
ИШИДнинг Хуросон бўлими ўқ отишлар учун жавобгарликни ўз зиммасига олди.
ОАВлар шунингдек, ташкилот байроғи остида ҳужум ижрочиси ва кейинчалик учирилган 10 та ракетани тасвирларини намойиш этилди.
19 апрель куни кечаси Термиз атрофида Ўзбекистон Қуролли Кучлари Афғонистон ҳудудидан ракеталар билан ўққа тутилгани ҳақидаги илк хабарлар тарқалди. Ўзбекистон президенти матбуот котиби буни расман рад этди.
«Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги ва Чегара қўшинлари берган маълумотга кўра, Ўзбекистон-Афғонистон чегарасида ҳеч қандай ҳарбий фаоллик кузатилмаяпти, вазият барқарор», — дея таъкидлади у.
Айрим афғон ОАВлари ракетадан ўқ отишлар ростдан ҳам бўлганини хабар қилишди. Далиллардан бири сифатида Термизнинг шундоқ қаршисидаги Ҳайратон шаҳридан суратга олинган ва тасвирларда ракета ускунасидан фойдаланилгани акс этган видео келтирилмоқда. Маҳаллий хабарларга кўра, Ўзбекистон қирувчилари таъминан Афғонистон ҳаво ҳудудига кирган ва Мозори-Шариф, Калдар тумани (Балх провинциясининг шимолида) ва Ҳайратон портини назорат қилишди. Термиз туманининг «Айритон» маҳалласида яшайдиган ҳайдовчи ўз шахсини сир сақланиши шарти билан «Газета.uz»га 2−3 кун олдин «самолётларимиз чегара устидан учиб ўтганини» маълум қилди.
Бундан ташқари, 20 апрель куни ижтимоий тармоқларда Ҳайратон ўзбек-афғон чегараси устидан учиб ўтаётган Ўзбекистон вертолётлари видеоси тарқалди. Афғонистон ОАВлари буни юқори лавозимдаги афғон ҳарбий хизматчисидан тасдиқлашди.

Хорасанское отделение террористической организации ИГИЛ-К пыталось обстрелять ракетами территорию Узбекистана, но снаряды не долетели до узбекской границы. Об этом сообщил заместитель пресс-секретаря «Талибана» Инамулла Самангани, передаёт специальный корреспондент «Газеты.uz» Аброр Курбонмуратов.
«Люди ИГИЛ не смогли добиться своей цели. Их местонахождение установлено. Два-три человека были задержаны с несколькими снарядами. Два-три снаряда не долетели до границы Узбекистана, они упали на какие-то руины. Исламский Эмират Афганистан не позволит кому-либо с нашей территории угрожать безопасности соседних стран», — заявил Инамулла Самангани в видеообращении, опубликованном в Twitter афганскими СМИ.
По словам заместителя пресс-секретаря талибов, в настоящее время по данному факту ведётся изучение.
При этом во вторник МИД временного правительства Афганистана опроверг информацию о ракетных выстрелах с афганской территории по Термезу.
«Ситуация вдоль афгано-узбекской границы нормальная, беспокоиться не о чем. Подтверждая своё обещание, Исламский Эмират Афганистан как ответственное правительство заверяет все соседние страны, что все наши границы контролируют силы пограничников, не позволяя никому нарушать безопасность», — говорится в сообщении.
В понедельник информационные ресурсы террористической организации ИГИЛ, а следом и другие интернет-каналы разместили информацию об обстреле военных объектов Узбекистана в Термезе. Сообщения сопровождались записью, на которой виден запуск 10 ракет. Видео не позволяет с точностью идентифицировать ни положение самодельной пусковой установки, ни направление обстрела.
Ответственность за выстрелы взяло на себя Хорасанское отделение группировки ИГИЛ-К.
СМИ также представили исполнителя атаки, позирующего на фоне флага организации и 10 ракет.
Первые сообщения об обстреле военных частей Узбекистана в Термезе появились в ночь на 19 апреля. Пресс-секретарь президента Узбекистана Шерзод Асадов опроверг эту информацию. Такое же опровержение позже дало Минобороны Узбекистана.
«По данным Минобороны и Пограничных войск Узбекистана, на узбекско-афганской границе никакой военной активности не наблюдается, ситуация стабильная. Просим не поддаваться провокациям», — заявил он.
Некоторые афганские СМИ сообщили, что ракетный обстрел имел место. В качестве одного из доказательств приводится видео, снятое в расположенном прямо напротив Термеза афганском городе Хайратон. На нём запечатлена использованная пусковая ракетная установка.
Согласно сообщениям, 20 апреля в воздушное пространство Афганистана вошли истребители и патрулировали Мазари-Шариф, Калдарский район (в северной провинции Балх) и порт Хайратон. Также СМИ Афганистана сообщают, что после обстрелов над узбекско-афганской границей в Хайратоне пролетели вертолёты.