1 майдан кучга кирадиган янгиланган Ўзбекистон Йўл ҳаракати қоидаларига кўра, транспорт воситаларининг олд ўриндиғида ўтирган йўловчилар хавфсизлик камарларини тақиб олишлари шарт бўлади. Бу ҳақда «Газета.uz»га Адлия вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Қоидаларнинг 9-бандида конструкциясида хавфсизлик камарлари назарда тутилган транспорт воситасини бошқараётган ҳайдовчи ва унинг олд ўриндиғидаги йўловчилар ҳаракатни бошлашдан олдин хавфсизлик камарларини тақиб олишлари шарт, дейилади.
2015 йилда қабул қилинган амалдаги ЙҲҚ да ҳайдовчи ҳаракатланиш вақтида хавфсизлик камарини таққан бўлиши кераклиги айтилади.
ЙҲҚларининг янги таҳририни тасдиқлаган 12 апрель куни қабул қилинган ҳукумат қарорида Ички ишлар вазирлигига 7 ёшгача бўлган болаларни махсус болалар ўриндиғида, 7 ёшдан 12 ёшгача бўлган болаларни махсус ушлаб турувчи мосламали хавфсизлик камарини таққан ҳолдан ташиш, транспорт воситасининг орқа ўриндиғидаги йўловчилар ҳам хавфсизлк камарини тақиб олишлари инсон ҳаётини сақлаб қолиш учун муҳим эканлигини кенг тарғиб қилиш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш топширилган.
Автомобилларда ҳомиладор аёллар, саломатлиги хавфсизлик камари тақиш имконини бермайдиган беморларга аввалгидек хавфсизлик камарини тақмасликка рухсат берилади (фақат бу ҳақда тиббий маълумотнома бўлиши кераклиги бўйича талаб пайдо бўлган).
Автомобилни ортга ҳайдаётган ҳайдовчилар ва йўналишли такси ҳайдовчилари эндиликда хавфсизлик камарини тақишлари шарт бўлади.

В обновлённых Правилах дорожного движения Узбекистана, которые вступают в силу с 1 мая, введена норма об обязанности пассажиров передних сидений транспортных средств пристёгиваться ремнями безопасности. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Министерства юстиции.
В пункте 9 правил говорится, что водитель и пассажиры передних сидений должны пристегнуться до начала движения транспортного средства, конструкцией которого предусмотрены ремни безопасности.
В действующих ПДД от 2015 года говорится, что водитель обязан быть пристёгнутым при движении. О пристёгивании пассажиров ничего не говорится. Есть лишь требование, чтобы водитель предупредил пассажиров о пристёгивании при начале движении. Это требование сохранено.
По-прежнему разрешается не пристёгиваться детям до 12 лет на заднем сиденье, инструктору по вождению, когда за рулём находится обучаемый, беременным женщинам и больным пассажирам, состояние которых не позволяет им пристегнуться (появилось требование о наличии справки об этом).
Не пристёгнутыми также могут быть водители и пассажиры специальных транспортных средств, имеющих соответствующие цветографические схемы на наружной поверхности и оборудованных проблесковыми маячками синего, красного или синего и красного цветов.
Водители, выполняющие манёвр движения задним ходом, а также водители линейных такси теперь обязаны пристёгиваться.
В постановлении правительства от 12 апреля, которым утверждена новая редакция ПДД, Министерству внутренних дел поручено вести широкую разъяснительную работу о важности с точки зрения сохранения человеческой жизни использования ремней безопасности на задних сидениях, а также специальных кресел для детей в возрасте до 7 лет и специальных удерживающих устройств с ремнями безопасности для детей 7−12 лет.