British Management University`да (BMU) Foundation 2022 дастурига қабул давом этмоқда.
Университет ACCA`нинг (Дипломли сертификатланган бухгалтерлар уюшмаси) академик ҳамкори ҳисобланади ва шунингдек, номзодлар биринчи учта ACCA имтиҳонини (F1-F3) топширишлари ва бухгалтерия ҳисоби ва бизнес бўйича ACCA дипломини қўлга киритишлари мумкин бўлган CBE (компьютерга асосланган имтиҳон) марказига эга.
ACCA бутун дунёда тан олинган халқаро профессионал уюшмасидир. Кўпинча етакчи компаниялардан бири фақат ACCA малакали бухгалтерларни ишга олишади. BMU битирувчилари ACCA билимлари ва буни тасдиқловчи ҳужжатлар билан халқаро ташкилотга ишга кириш ва чет элда ишлаш имкониятига эга бўладилар.
Молия талабалари учун таълим дастури нафақат фан соҳаси ва молия ва бухгалтерия ҳисобида ишлаш учун зарур бўлган кўникмаларни ўргатадиган, балки талабаларни F1 дан F9 даражаларигача бўлган АССА имтиҳонларига тайёрлайдиган модулларни бирлаштиради.
Aйни пайтда университетнинг 2-босқич талабалари биринчи имтиҳонларни топширишмоқда, улардан 13 нафари F1 (бизнес ва технология) имтиҳонини муваффақиятли топшириб, сертификатларга эга бўлишди. Уларнинг курсдошлари ҳам рўйхатдан ўтиб, имтиҳон топширишни режалаштиришмоқда.
Сентябрда 1-босқич талабалари Британиянинг Ридинг университети (University of Reading, QS Rankings-2022 халқаро университетлар рейтингининг топ-200 тасига киради) билан ҳамкорликда Британия стандартларига мувофиқ ишлаб чиқилган Foundation дастури бўйича ўқишни бошлайди.
Foundation дастури тўлиқ инглиз тилида бўлиб, тил кўникмаларини (халқаро инглиз тили, академик кўникмалар) ҳамда бизнес фанлари ва ахборот технологиялари асосларини (бизнес ва бошқарувга кириш, бизнес учун миқдорий усуллар, бизнес учун ахборот технологияларига кириш) қамраб олади.
Университет талабалари бой ва ранг-баранг талабалик ҳаётини олиб борадилар. BMU`да талабаларнинг шахсий ривожланиши ва дам олиши учун ҳар бир талаба учун ахборот технологиялари, мунозалар, шахмат, футбол ва стол тенниси бўйича қизиқиш клублари, шунингдек, ижодий ёзувчи клуб ва шеърият клуби ташкил этилган.
Университетда дунёда машҳур бўлган International Toastmasters таълим ташкилоти таркибига кирувчи нотиқлик клуби ҳам мавжуд.
Бундан ташқари, ўқиш жараёнини ривожлантириш, талабаларнинг малакасини ошириш, уларни университетда ҳаёт ва меҳнатга тайёрлаш мақсадида академик муваффақият маркази (Academic Success Centre) очилди.
Британия менеджмент университети ҳақида
British Management University Вазирлар маҳкамасининг 2020 йил 8 майдаги қарорига асосан ташкил этилган. Мазкур олий таълим муассасаси Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспексиясининг лицензияси асосида фаолият юритади. Ўқитиш фақат инглиз тилида олиб борилади.
BMU`нинг муҳим афзаллиги — Буюк Британия, AҚШ, Aвстралия, Германия, Россия ва Хитойнинг таниқли халқаро университетларида катта тажрибага эга бўлган маҳаллий ва хорижий ўқитувчиларнинг кучли жамоасидир. Университетнинг профессор ва ўқитувчилари орасида дунёнинг машҳур университетлари, жумладан, Кембридж, Гарвард, Массачусетс технология институти, Лондон иқтисодиёт мактаби ва Эдинбург университетида илмий даражаларни олган хорижлик мутахассислар кўп. Университетнинг 90% профессорлари QS Rankings-2022 халқаро университетлар рейтингидаги топ-100 тасига кирган университетларда таҳсил олишган.
Британия менеджмент университети нафақат битирувчиларни иш билан таъминлашни кафолатлайдиган, балки дунёнинг исталган мамлакатида рақобатбардош бўлишга ёрдам берадиган юқори талабга эга бўлган мутахассисликларни таклиф этади.
Ўқишнинг иккинчи йилидан бошлаб талабалар қуйидаги мутахассисликлар бўйича таҳсил оладилар:
- Халқаро бухгалтерия ҳисоби ва аудит (ACCA ҳамкори);
- Банк иши ва молия;
- Қуйидаги йўналишлардан бирига ихтисослашган бизнес бошқаруви:
- Лойиҳа бошқаруви;
- Халқаро логистика ва таъминот занжири бошқаруви;
- Рақамли маркетинг ва электрон тижорат;
- Тадбиркорлик ва инновацияларни бошқариш (туризм ва меҳмонхона бизнеси соҳасида).
Қандай қилиб BMU талабаси бўлиш мумкин
Университетга кириш учун абитуриентлар университетнинг сайтида рўйхатдан ўтишлари керак. Кейинги босқичда энг ками 5,5 балл IELTS ёки ушбу баллга тўғри келадиган TOEFL, Duolingo, Pearson English Test (PET) сертификатини тақдим этиш керак. Ёки университетда инглиз тилидан имтиҳонини топшириш ва тил эгаси билан суҳбатдан ўтиш мумкин.
Университет яқинда British Council IELTS ҳамкорлик дастурига қўшилди, бу эса номзодларга университетда рўйхатдан ўтиш ва IELTS имтиҳонини топшириш имконини беради.
Қабул қилиш бўйича батафсил маълумотни BMU сайтида How to Apply (сайтнинг пастки ўнг бурчагидаги қизил тугма) бўлимида олиш мумкин.

В British Management University (BMU) продолжается прием документов на программу Foundation 2022.
У выпускников British Management University будет возможность получить не только диплом университета, но и дополнительную специальность «IT и бизнес-аналитика», а также дипломы международных профессиональных институтов, таких как АССА, CFA, PMI и прочие.
BMU является академическим партнером ACCA (Ассоциации дипломированных сертифицированных бухгалтеров), а также имеет центр CBE (компьютерный экзамен), где кандидаты могут сдать первые три экзамена ACCA (F1-F3) и получить ACCA Diploma in Accounting and Business.
ACCA — это международная профессиональная ассоциация, признанная во всем мире. Многие из ведущих компаний нанимают бухгалтеров с квалификацией ACCA. Имея за плечами знания и подтверждающие их документы от АССА, выпускники BMU будет иметь намного больше шансов попасть в международную организацию и работать за границей.
Образовательная программа для студентов финансового факультета объединяет модули, которые не только обучают предметной области и навыкам, необходимым для работы в сфере финансов и бухгалтерского учета, но и готовят студентов к экзаменам ACCA с уровня F1 до F9.
На данный момент второкурсники вуза сдают свои первые экзамены, 13 из них уже успешно сдали экзамен F1 (Business and Technology) и получили сертификаты. Все больше их сокурсников регистрируются и планируют сдавать экзамены.
В сентябре первокурсники приступят к обучению по программе Foundation, разработанной согласно британским стандартам совместно с университетом Рединга (University of Reading, входит в топ-202 международного рейтинга университетов QS 2022).
Программа Foundation преподается полностью на английском и охватывает как языковые навыки (International English, Academic Skills), так и основы бизнес-дисциплин и IT (Introduction to Business and Management, Quantitative Methods for Business, Introduction to IT for Business).
Студенты BMU ведут насыщенную и разнообразную студенческую жизнь. В университете для личностного развития и отдыха студентов созданы клубы по интересам для каждого студента — по IТ, дебатам, шахматам, футболу и теннису, а также творческий писательский клуб и клуб поэзии.
В университете действует клуб ораторского искусства, который является частью всемирно известной образовательной организации Toastmasters International.
Помимо этого, в целях улучшения обучения, повышения навыков студентов и подготовки к жизни и работе в университете открыт центр академического успеха (Academic Success Centre).
О British Management University
British Management University основан в 2020 году в соответствии с постановлением Кабинета министров Узбекистана и работает по лицензии, выданной Государственной инспекцией по надзору за качеством образования. Преподавание осуществляется исключительно на английском языке.
Важным преимуществом BMU является сильная команда местных и зарубежных преподавателей с богатым опытом работы в известных международных университетах Великобритании, США, Австралии, Германии, России и Китая. Среди преподавателей университета много иностранных специалистов, получивших степени во всемирно известных университетах, включая Кембридж, Гарвард, Массачусетский технологический институт, Лондонскую школу экономики и университет Эдинбурга. 90% профессоров BMU — из топ-100 университетов международного рейтинга QS 2022.
BMU предлагает исключительно востребованные специальности, которые не просто гарантируют выпускникам трудоустройство, но и помогают быть конкурентоспособными в любой стране мира.
Со второго года обучения студенты учатся по следующим специальностям:
• Международный бухгалтерский учет и аудит (партнер ACCA);
• Банковское дело и финансы;
• Финансы и инвестиции;
• Деловое администрирование со специализацией в одном из направлений:
• Управление проектами;
• Международная логистика и управление цепочками поставок;
• Цифровой маркетинг и электронная коммерция;
• Предпринимательство и управление инновациями (в сфере туризма и гостиничного дела).
Как стать студентом BMU
Для поступления в BMU абитуриентам следует зарегистрироваться на сайте университета. На следующем этапе нужно предоставить сертификат IELTS от 5.5 балов или эквивалент TOEFL, Duolingo, Pearson. Также можно сдать в BMU экзамен по английскому языку и пройти собеседование с носителем языка.
Недавно BMU присоединился к партнерской программе IELTS Британского Совета, которая дает возможность кандидатам зарегистрироваться и сдать экзамен IELTS в BMU.
Детальную информацию о поступлении можно получить на сайте BMU в разделе How to Apply (красная кнопка в правом нижнем углу сайта).