Ижтимоий тармоқларда «Янги Ўзбекистон» боғидаги «Истиқлол» монументи барьелефларининг гипсли деталларига зарар етгани акс этган суратлар тарқалди. Суратларда пиёдалар йўлакчасидаги ёриқлар ва бошқа камчиликлар ҳам кўрсатилган.
Фото: «Дела тонкие» / Telegram.
Тошкент ҳокимияти матбуот хизмати «Газета.uz» сўровига жавоб бермади. «Янги Ўзбекистон» боғи объектларини муҳофаза қилиш ва улардан фойдаланиш дирекциясидан изоҳ олиш имкони бўлди. Дирекциянинг тасдиқлашича, монументнинг айрим безак қисмлари гипсдан тайёрланган ва улар вақтинчалик ҳисобланади.
«Бу вақтинчалик гипсдан қилинган. Яқин икки ой ичида бронзага алмаштирилади», — дея маълум қилди директор куратори Миржалил Мирқосимов.
Қайд этиш жоизки, Тошкентдаги аксарият ёдгорликлар ҳам очилиш вақтида гипсдан тайёрланган. Вақт ўтиши билан улар бронзага алмаштирилган.
Миржалил Мирқосимов пиёдалар йўлакларига зарар етганига ҳам изоҳ берди. Унинг сўзларига кўра, бу байрамлар вақтида йўловчилар оқими катта бўлгани билан боғлиқ. «Пиёдалар йўлаклари одамлар билан тўлди, айримлари ҳатто майсалар устидан ҳам юришди», — деди боғ маъмурияти вакили.
«Янги Ўзбекистон» боғи ва унда ўрнатилган «Истиқлол» монументи 31 август куни президент Шавкат Мирзиёев томонидан очилди. Боғ Ўзбекистонни ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегиясининг бешта йўналишини ўзида мужассам этган беш шохли дарахт шаклида бунёд этилган. Унда 5000 ўринли амфитеатрдан ташқари сунъий кўл, спорт ва ўйин майдончалари ва бошқа иншоотлар ҳам мавжуд.
«Газета.uz» Mimar Group компанияси лойиҳа пудратчиси экани ҳақида ёзган эди. Қурилиш-монтаж ишлари қиймати, давлат харидлари порталидаги иккита лотга мувофиқ, мос равишда 146,5 млрд ва 47,8 млрд сўмга баҳоланди.
Nizom Djurayev
Qurilish sifatini va landshaft dizayni bo'yicha butun O'zbekistonda boshqatdadan ko'rib chiqish kerak

В социальных сетях распространились фотографии из парка «Янги Узбекистон» («Новый Узбекистан»), на которых видно разрушение гипсовых деталей барельефов монумента «Истиклол» (Независимости). На снимках также показаны трещины на тротуаре и другие недостатки.
Фото: Дела тонкие / Telegram.
В пресс-службе хокимията Ташкента не ответили на запрос «Газеты.uz». Комментарий удалось получить в Дирекции по хранению и эксплуатации объектов парка «Новый Узбекистан». Там подтвердили, что элементы оформления монумента сделаны из гипса и являются временными.
«Это сделано временно из гипса. Будет заменено на бронзу в ближайшие два месяца», — сообщил куратор дирекции Миржалил Миркасимов.
Отметим, что большинство памятников в Ташкенте на момент открытия также были гипсовыми. Со временем они заменяются на бронзовые.
Миржалил Миркасимов также объяснил причины повреждения тротуаров. По его словам, это связано с большим потоком посетителей в период праздников. «Тротуары были заполнены людьми, некоторые даже ходили по газонам», — сказал представитель парка.
Парк «Янги Узбекистон» и возведённый в нём монумент Независимости 31 августа открыл президент Шавкат Мирзиёев. Парк запланирован в виде пяти ветвей дерева, олицетворяющих пять направлений Стратегии действий по развитию Узбекистана. Помимо амфитеатра на 5000 мест, в нём также созданы искусственное озеро, спортивные и детские площадки и другие объекты.
«Газета.uz» сообщала, что подрядчиком по проекту является компания Mimar Group. Стоимость строительно-монтажных работ оценивалась в 146,5 млрд и 47,8 млрд сумов (согласно двум лотам на портале госзакупок).