Президент Шавкат Мирзиёев 23 ноябрь куни Оролбўйи минтақасида тадбиркорликни жадал ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги қарорни имзолади.
Ҳужжатга мувофиқ, 2022 йил 1 январдан 2031 йил 1 январгача Қорақалпоғистоннинг Мўйноқ туманидаги маҳаллий саноат, қишлоқ хўжалиги ва хизматлар соҳаларидаги тадбиркорлик субъектлари учун фойда солиғи, айланмадан олинадиган солиқ, ижтимоий солиқ, жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи бўйича ўрнатилган солиқ ставкаларини 1 фоиз этиб белгиланмоқда. Мол-мулк солиғи, ер солиғи ва сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ ставкаларини мазкур солиқлар бўйича ҳисобланган суммадан 1 фоиз миқдорида белгилаш кўзда тутилган.
2025 йил 1 январгача Хоразм вилоятининг Тупроққалъа, Янгиариқ, Янгибозор туманларида янги ташкил этиладиган ва шу туманларда рўйхатдан ўтган ҳолда фаолият кўрсатадиган тадбиркорлик субъектлари (кластерлар бундан мустасно) бўйича фойда солиғи, юридик шахслардан олинадиган ер солиғи, юридик шахсларнинг мол-мулкига солинадиган солиқ ставкаларини 50 фоизга камайтирилади. Улар томонидан белгиланган тартибда шакллантириладиган рўйхат бўйича Ўзбекистонда ишлаб чиқарилмайдиган ўз ишлаб чиқариш (хизмат кўрсатиш) эҳтиёжлари учун олиб кириладиган хомашё, материалларни божхона божидан озод қилинади.
Хоразм вилоятида янги барпо этилаётган боғлар, токзорлар ва тутзорлар эгаллаган ерларга, дарахтларнинг қатор ораларидан қишлоқ хўжалиги экинларини экиш учун фойдаланилишидан қатъи назар, юридик шахслардан олинадиган ер солиғини тўлаш бўйича имтиёзли даври беш йил этиб белгиланади.
Қорақалпоғистон учун зарур ташқи муҳандислик-коммуникация тармоқлари билан Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан таъминланадиган инвестиция лойиҳалари қиймати камида 50 млрд сўм миқдорида белгиланади. Ушбу тартиб бўйича 50 млрд сўмдан 200 млрд сўмгача бўлган инвестиция лойиҳаларининг ташқи муҳандислик-коммуникация тармоқларини таъминлаш билан боғлиқ харажатлар лойиҳалар қийматининг 20 фоизидан ошмаслиги лозим.
Хоразм вилоятида ижтимоий-иқтисодий ривожланишдан ортда қолаётган ва ишсизлик даражаси юқори бўлган 98 та маҳалла учун 2022−2026 йиллар давомида Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида «маҳаллабай» ишлаш тизимини жорий этиш мақсадида 200 млрд сўм ва аҳолини тадбиркорликка ўқитиш ва жалб қилиш лойиҳаларини амалга оширадиган НТТларни қўллаб-қувватлаш учун 50 млрд сўм миқдорида кредит ресурслари ажратилади. Ушбу маҳаллаларнинг инфратузилмасини ривожлантириш учун 50 млрд сўм миқдорида кредит ресурслари ажратилиши ҳам кўзда тутилган.
2022 йил 1 январдан 2027 йил 1 январгача Оролбўйи минтақасида фаолият юритаётган кичик тадбиркорлик субъектларига корхона қурилиши учун зарур бўлган асбоб-ускуна ва техникаларни республиканинг бошқа ҳудудларидан олиб келиш ҳамда улар томонидан ишлаб чиқарилган юқори қўшилган қийматга эга маҳсулотларни республиканинг бошқа ҳудудларига етказиб бериш билан боғлиқ темир йўл транспортида ташиш харажатларининг 50 фоиз қисмини қоплаб беради.
Ушбу муддат ичида маҳаллий экспортчилар томонидан ишлаб чиқарилган юқори қўшилган қийматга эга маҳсулотларни экспорт қилишда, уларнинг Каспий денгизигача ташиш билан боғлиқ транспорт харажатларини тўлиқ қоплаб бериш тартиби жорий этилади.
Фармон билан икки ой муддатда Қорақалпоғистонда 45 та ва Хоразм вилоятида 40 та янги кичик саноат зоналарини белгиланган тартибда ташкил этиш кўзда тутилган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 23 ноября подписал указ о дополнительных мерах по ускоренному развитию предпринимательства в регионе Приаралья.
В соответствии с документом, с 1 января 2022 года до 1 января 2031 года для субъектов предпринимательства в сферах местной промышленности, сельского хозяйства и услуг в Муйнакском районе Каракалпакстана ставки налога на прибыль, налога с оборота, социального налога и налога на доходы физических лиц устанавливаются в размере 1%. Ставки налога на имущество, земельного налога и налога за пользование водными ресурсами составят 1% от суммы, начисленной по данным налогам.
До 1 января 2025 года для новых субъектов предпринимательства (за исключением кластеров) в Тупраккалинском, Янгиарыкском и Янгибазарском районах Хорезмской области, осуществляющих деятельность с прохождением регистрации в данных районах, ставки налога на прибыль, земельного налога с юридических лиц и налога на имущество юридических лиц снижаются на 50%. Такие субъекты также освобождаются от таможенной пошлины не производимого в Узбекистане сырья, материалов, ввозимых для нужд собственного производства (оказания услуг) по утверждённому перечню.
Со следующего года сроком на пять лет на земли в Хорезмской области, на которых произведены новые посадки садов, виноградников и тутовников, независимо от использования междурядий для посева сельскохозяйственных культур, устанавливается льготный период по уплате земельного налога с юридических лиц
Для Каракалпакстана стоимость инвестиционных проектов, обеспечиваемых необходимыми внешними инженерно-коммуникационными сетями за счёт средств государственного бюджета, устанавливается в размере не менее 50 млрд сумов. Расходы, связанные с обеспечением внешними инженерно-коммуникационными сетями инвестпроектов стоимостью от 50 млрд до 200 млрд сумов, по этому порядку не должны превышать 20% стоимости проектов.
В течение 2022−2026 годов для 98 махаллей Хорезмской области, отстающих в социально-экономическом развитии и с высоким уровнем безработицы, намечено выделение кредитных ресурсов в рамках программ развития семейного предпринимательства в размере 200 млрд сумов в целях внедрения системы работы «махаллабай» и в размере 50 млрд сумов на поддержку негосударственных некоммерческих организаций, реализующих проекты по обучению и привлечению населения к предпринимательству. Этим же махаллям будет выделено из госбюджета 150 млрд сумов на развитие инфраструктуры.
С 1 января 2022 года до 1 января 2027 года внедряется порядок возмещения Агентством продвижения экспорта 50% расходов транспортировки железнодорожным транспортом субъектов малого предпринимательства, осуществляющих деятельность в регионе Приаралья, связанных с доставкой из других регионов страны оборудования и техники, необходимых для строительства предприятий, а также поставкой в другие регионы произведенной ими продукции с высокой добавленной стоимостью.
В этот же период в полном объёме будут возмещаться транспортные расходы местных экспортёров, осуществляющих деятельность в регионе Приаралья, связанных с транспортировкой до Каспийского моря при экспорте произведенной ими продукции с высокой добавленной стоимостью.
Указом также предусмотрено в двухмесячный срок создать 45 новых малых промышленных зон в Каракалпакстане и 40 — в Хорезмской области.