Президент Шавкат Мирзиёев 1 ноябрь куни бўлиб ўтган йиғилишда бюджет тизимида молиявий назоратни кучайтириш масаласини муҳокама қилди.
Молия вазири Тимур Ишметов «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида 2021 йил учун консолидациялашган бюджет тақчиллиги (давлат бюджети, давлат мақсадли жамғармалари, шунингдек, давлат дастурларини амалга ошириш билан боғлиқ харажатларни ҳисобга олган ҳолда, ташқи қарз ҳисобига) 5,5−6% даражасида кутилаётганини айтди. Президент бу кўрсаткични 2022 йилда 3 фоизгача камайтириш бўйича топшириқ берди.
«[Президент] зарур ҳолларда қонун билан бюджет тақчиллиги чегарасини 3 фоизгача белгилаш ва кейинги йилларда ундан ошмаслик бўйича қатъий топшириқ берди. Бу йўналишда бюджетнинг даромад қисмини ижро этиш билан бирга харажатларни ҳам қатъий назорат қилиш топширилди. Бу, асосан, вазирликларнинг харажатларига, жумладан, қурилиш ишларига, умуман, жорий харажатларга тааллуқлидир», — деди Тимур Ишметов.
Молия вазири келгуси йилдан бошлаб барча вазирликлар учун бюджет маблағларини сарфлаш бўйича асосий иқтисодий кўрсаткичларни белгилаш режалаштирилганини таъкидлади. Мазкур кўрсаткичларнинг бажарилишини назорат қилиш Молия вазирлиги томонидан Ҳисоб палатаси билан биргаликда амалга оширилади.
«Келгуси йилдан бошлаб Молия вазирлиги Давлат молиявий назорати, Ҳисоб палатаси билан биргаликда назорат механизмини ишга тушириб, унинг доирасида ажратилган маблағлар ҳақиқатан ҳам жойларга етиб боряптими, бу харажатлар эълон қилинган мақсадларга мос келадими-йўқми текширилади», — дея таъкидлади Молия вазири.
1 январдан бошлаб Молия вазирлиги инсон омилисиз ўтказилувчи тендер тизимини жорий этиши керак. Шунингдек, Молия вазирлигига барча бюджет ташкилотларининг бухгалтерия ҳисобини тўлиқ рақамлаштириш, давлат харидлари бўйича тўловларни электрон ҳисоб-фактуралар орқали амалга ошириш топширилди.
Дастлаб, бюджет тақчиллигининг максимал ҳажми ЯИМга нисбатан 5,4 фоиз миқдорида режалаштирилган бўлса, июнь ойи охирида Сенат ушбу кўрсаткични ЯИМга нисбатан 5,5 фоизга (32,8 триллион сўм) оширишни маъқуллади. Бу Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси маблағлари ҳисобидан давлат дастурлари ва қарорларининг устувор вазифаларини молиялаштиришга 650 млрд сўм ажратилиши туфайли камомаднинг ортиб бораётгани билан боғлиқ.
Жорий йилда бюджет тақчиллиги ялпи ички маҳсулотга нисбатан 5,5 фоиздан ошмаслигини таъминлаш мақсадида ҳукумат томонидан мутасадди идора ва идоралар раҳбарларига мажбурий бўлмаган қўшимча даромадлар олиш ва харажатларни оптималлаштириш бўйича топшириқлар берилган.

Президент Шавкат Мирзиёев на совещании 1 ноября обсудил вопрос усиления финансового контроля в бюджетной системе.
В интервью телеканалу «Узбекистан 24» министр финансов Тимур Ишметов сообщил, что дефицит консолидированного бюджета в 2021 году (с учетом госбюджета, госцелевых фондов, ФРРУ, а также расходов, связанных с реализацией госпрограмм, за счёт внешнего долга) ожидается на уровне 5,5−6%. Президент поручил снизить этот показатель до 3% к ВВП в 2022 году.
«[Президент] дал строгое поручение установить при необходимости законом лимит дефицита бюджета до 3% и не превышать его в следующие годы. В этом направлении вместе с исполнением доходной части бюджета поручено жестко контролировать расходы. В основном это касается расходов министерств, включая строительные работы, в целом текущие расходы», — сообщил он.
Глава Минфина отметил, что со следующего года планируется установить ключевые экономические показатели для всех министерств по расходованию бюджетных средств. Исполнение этих показателей будут контролировать Министерство финансов совместно со Счётной палатой.
«Со следующего года Министерство финансов, государственный финансовый контроль совместно со Счётной палатой запустят механизм контроля, в рамках которого они будут проверять, действительно ли выделенные средства доходят на места и соответствуют ли эти расходы озвученным целям», — сказал он.
С 1 января Министерство финансов должно внедрить систему проведения тендеров, исключающую человеческий фактор. Минфину также поручено полностью цифровизировать бухгалтерию всех бюджетных организаций, производить расчёты по государственным закупкам посредством электронных счетов-фактур.
Изначально предельный размер бюджетного дефицита планировался на уровне 5,4% к ВВП, но в конце июня Сенат одобрил увеличение этого показателя до 5,5% (32,8 трлн сумов) ВВП. Это связано с ростом дефицита из-за выделения 650 млрд сумов для финансирования приоритетных задач государственных программ и решений из Фонда реконструкции и развития.
Чтобы дефицит бюджета по отношению к ВВП не превысил 5,5% в текущем году, правительство дало поручения руководителям ответственных ведомств и органов по формированию дополнительных доходов и оптимизации расходов, которые не обязательны к выполнению в этом году.