Венгриянинг ОТP Bank банки «Ипотека-банк» давлат улушининг 75 фоизини сотиб олади. Бу ҳақда 29 сентябрь куни Тошкентда бўлиб ўтган Иқтисодий форумда бош вазир ўринбосари, иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазири Жамшид Қўчқоров маълум қилди, дея хабар берди «Газета.uz» мухбири.
Унинг сўзларига кўра, чоршанба куни сотиш тўғрисидаги шартномани имзолаш режалаштирилмоқда.
«Бугун биз „Ипотека-банк“ давлат улушининг 75 фоизини сотиш тўғрисидаги битимни имзолаймиз. Ушбу банкни хусусийлаштириш тарихидан қисқача сўзлаб бераман. Биринчидан, биз IFC (Халқаро молия корпорацияси) билан иш бошладик, у бизга потенциал инвесторларни таништирди. Шундан сўнг Венгриянинг OTP Bank банки Ўзбекистонга келди. Бугун биз бир ҳужжатни имзолаймиз ва икки ой ичида келишувни якунлаймиз», — деди Жамшид Қўчқоров.
Бош вазир ўринбосари бошқа банкларни хусусийлаштириш ҳам худди шу шаклда амалга оширилади — «трансформация — сотувга тайёрлаш — хусусийлаштириш».
Жамшид Қўчқоров бугунги кунда давлат банклари кузатув кенгашларида мустақил аъзолар борлигини эслатиб ўтди.
«Бу хусусийлаштириш учун ҳам яхши, чунки бизга 10 та давлат банки керак эмас. Шунинг учун биз «Ўзсаноатқурилишбанк»ни хусусийлаштиришда «Ипотека-банк»ни хусусийлаштириш тажрибасидан фойдаланишни режалаштирмоқдамиз», — деди у.
14 сентябрь куни Ўзбекистон Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигида «Ўзсаноатқурилишбанк"ка 75 млн доллар миқдорида IFC кредитини ажратиш тўғрисидаги битимлар пакетини имзолаш маросими бўлиб ўтди. Жамшид Қўчқоров Осиё тараққиёт банки ҳамда Европа тикланиш ва тараққиёт банки ҳам яқин вақтларда 50 млн доллардан ажратишини маълум қилди.
Венгриянинг «ОТP Bank"и Ўзбекистон бозорига кириб келиши 2020 йилнинг июлидаёқ маълум бўлган эди. Бу ҳақда Венгрия ташқи ишлар ва савдо вазири Петер Сияртонинг Тошкентга ташрифи чоғида сўз очилган эди. Жорий йилнинг февралида «ОТP Bank» Ўзбекистондаги банклардан бирини хусусийлаштириш жараёнида қатнашиши хабар қилинган эди.
2019 йилнинг июнь ойида «Ипотека-банк»нинг устав капиталидаги давлат улуши 2022 йилнинг якунига қадар 50 фоиздан камроқ бўлиши кутилаётгани таъкидланганди. Банк Халқаро молия корпорацияси иштирокида хусусийлаштирилиши ва трансформация қилиниши кўзда тутилган.
OTP Group («Группа OTP», BSE: OTP, LSE: OTPD) — молия, суғурта, инвестиция ва банк бизнеси билан шуғулланувчи банк гуруҳи — активлар ва лизингни бошқаришдан тортиб, пенсияларни молиялаштиришгача бўлган соҳаларда фаолият юритади.

Венгерский ОТP Bank в рамках приватизации «Ипотека-банка» станет владельцем 75% государственной доли в этом банке. Об этом 29 сентября на Экономическом форуме в Ташкенте сообщил заместитель премьер-министра, министр экономического развития и сокращения бедности Джамшид Кучкаров, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
По его словам, соглашение о продаже планируется подписать в среду.
«Сегодня мы подпишем меморандум о продаже 75% доли в государственном „Ипотека-банке“. Расскажу небольшую историю приватизации этого банка. Во-первых, мы начали работу с IFC (Международная финансовая корпорация), которая представляла нас потенциальным инвесторам. После этого венгерский OTP Bank пришёл в Узбекистан. Сегодня мы подпишем один документ и в течение двух месяцев мы завершим сделку», — заявил Джамшид Кучкаров.
Вице-премьер отметил, что другие банки будут приватизированы по схожей схеме — «трансформация — подготовка к продаже — приватизация».
Джамшид Кучкаров напомнил, что на сегодняшний день в наблюдательных советах государственных банков работают независимые члены.
«Это тоже хорошо для приватизации, потому что нам не нужны 10 государственных банков. Поэтому мы планируем использовать опыт приватизации „Ипотека-банка“ при приватизации „Узпромстройбанка“», — заявил он.
14 сентября в здании Министерства экономического развития и сокращения бедности Узбекистана состоялась церемония подписания пакета соглашений о выделении IFC кредита «Узпромстройбанку» в размере 75 млн долларов. Джамшид Кучкаров ожидает, что Азиатский банк развития (АБР) и Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) также выделят по 50 млн долларов «в ближайшее время».
О планах венгерского ОТP Bank войти на рынок Узбекистана стало известно в июле 2020 года, когда делегация Венгрии во главе с министром иностранных дел и внешней торговли Петером Сийярто посетила Ташкент. В феврале этого года сообщалось, что ОТP Bank планирует приватизировать один из банков Узбекистана.
Ещё в июне 2019 года сообщалось, что государственная доля в уставном капитале «Ипотека-банка» станет ниже 50% до конца 2022 года, банк будет трансформирован и приватизирован с участием IFC.
OTP Group («Группа ОТП», BSE: OTP, LSE: OTPD) — венгерская банковская группа, работающая в сферах финансового, страхового, инвестиционного и банковского бизнеса — от управления активами и лизинга до финансирования пенсий.