Ўтган ҳафтада ижтимоий тармоқларда Тошкент ИИББ ЙҲХБ бўлинмаларида автомототранспорт воситасини давлат рўйхатидан ўтказиш учун бланк ҳамда пластиклар етишмаётгани ва шу муносабат билан гувоҳнома бериш ишлари тўхтатилгани ҳақидаги хабарлар тарқалди.
Пойтахт ИИББ маълумотларига кўра, ИИББ ЙҲХБ транспорт воситаларини давлат рўйхатидан ўтказиш бўлинмаларида ҳақиқатдан ҳам транспорт воситаларининг тегишли ҳужжатларини расмийлаштириш билан боғлиқ қийинчиликлар келиб чиққан.
Бошқарманинг эслатишича, ҳукуматнинг 2017 йил 2 мартдаги қарори билан эски нусхадаги миллий ҳайдовчилик гувоҳномалари ва автомототранспорт воситасини давлат рўйхатидан ўтказганлик тўғрисидаги гувоҳномалари 2022 йилнинг 1 январидан ўз кучларини йўқотади.
«Аммо кўпчилик ҳайдовчилар юқоридаги ҳужжатларни ўз вақтида янгиламадилар. Йил якуни яқинлашиб бориши сари «техпаспорт»ни алмаштириш бўйича мурожаатлар сони ошиб бормоқда», дейилади хабарда.
Қайд этилишича, ҳозирги вақтда юқоридаги муаммолар бартараф этилган, Йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармасининг туманлараро бўлимларида автомототранспорт воситасини давлат рўйхатидан ўтказиш гувоҳномаларини топшириш ишлари давом этмоқда.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистонда 2017 йил 1 октябридан пластик шаклдаги ҳайдовчилик гувоҳномалари ва автомототранспорт воситаларининг рўйхатдан ўтказилгани тўғрисидаги гувоҳномалар жорий этилади. 2020 йил май ойида эски намунадаги ҳужжатларни янгиларига алмаштириш муддати 2021 йил 31 декабрга қадар узайтирилди.

На прошлой неделе в социальных сетях распространилась информация, что в столичных подразделениях УБДД ГУВД Ташкента перестали регистрировать и переоформлять автомототранспортные средства в связи с нехваткой бланков и пластиковых карт.
По данным ГУВД столицы, трудности с выдачей техпаспортов действительно наблюдались, но к настоящему моменту «данная проблема была оперативно решена».
В управлении напомнили, что в соответствии с постановлением правительства от 2 марта 2017 года водительские права и техпаспорта старого образца с 1 января 2022 года станут недействительны, но многие не обновили эти документы своевременно.
«Сейчас, когда до окончания года остаётся всё меньше времени, количество обращений по вопросу замены техпаспортов значительно возросло, что привело к проблемам в выдаче данных документов», говорится в сообщении.
Однако теперь эти сложности устранены, выдача свидетельств о регистрации автомототранспортного средства в межрайонных отделах УБДД возобновлена.
В Узбекистане с 1 октября 2017 года были введены пластиковые водительские удостоверения и свидетельства о регистрации автомототранспортного средства. В мае 2020 года срок замены документов старого образца на новые был продлен до 31 декабря 2021 года.