Ташқи сиёсатдаги махсус вазият туфайли Германиянинг Тошкентдаги элчихонаси виза бўлими номаълум вақтга ёпилади. Бу ҳақда дипломатик ваколатхона сайтида хабар қилинди.
Элчихонада, айниқса, виза олиш учун тайинланган учрашувлар шу вақтдан эътиборан кучга кириши билан бекор қилинади.
«Янги визага ёзилиш вақтлари ҳақида, ҳамда виза олиш учун учрашувлар ҳақида керакли вақтда хабар берилади. Сўровномаларингизни юбормаслигингизни илтимос қиламиз. Бу борадаги саволлар ҳозирча жавобсиз қолади», — дейилади хабарда.
Фото: Bundeswehr im Einsatz / Twitter.
Германия айни вақтда ўз фуқароларини Кобулдан Ўзбекистон орқали эвакуация қилиш ишларини давом эттирмоқда. 19 августдан Ўзбекистон Германия, Европа иттифоқининг бошқа давлатлари ҳамда Афғонистон фуқароларини Кобулдан Тошкент орқали узлуксиз эвакуация қилинишини таъминлаш мақсадида пойтахт аэропортининг маҳаллий терминалини ажратиб берди.

Посольство Германии в Ташкенте сообщило о закрытии своего визового отдела до дальнейшего уведомления. Дипломатическое представительство связало это «с нынешней особой внешнеполитической ситуацией».
Приёмы на собеседование в посольстве, особенно для подачи заявления на получение визы, отменяются с немедленным вступлением в силу.
«Новая публикация последует в должное время с возможностью назначения новой встречи. Пожалуйста, воздержитесь от дальнейших запросов. На запросы по этому поводу посольство в данное время ответить не может», — говорится в сообщении.
Фото: Bundeswehr im Einsatz / Twitter.
Германия в настоящее время продолжает эвакуацию своих граждан и афганских беженцев из Кабула через Узбекистан. С 19 августа Узбекистан выделил терминал столичного аэропорта для обеспечения бесперебойной эвакуации граждан Германии, других стран Европейского союза, а также Афганистана, которые будут отправляться из Кабула транзитом через Ташкент.