18 май куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида депутатлар «Ўзбекистон Республикасининг Солиқ кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида"ги қонун лойиҳасини биринчи ўқишда кўриб чиқдилар, дея хабар бермоқда Қонунчилик палатаси матбуот хизмати.
Қонун лойиҳаси билан электр двигатели орқали ҳаракатланадиган автомототранспорт воситаларини (электромобиллар) сотиб олиш ва (ёки) Ўзбекистон ҳудудига вақтинчалик олиб кириш учун йиғим тўлашдан озод этилиши назарда тутилмоқда.
Давлат статистика қўмитаси маълумотларига кўра, 2020 йилда Ўзбекистонга қиймати 2,9 миллион доллар бўлган 131 та электр транспорт воситаси импорт қилинган. Жорий йилнинг икки ойи давомида 85 та электромобиль мамлакатга олиб келинган.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон электромобиллар ишлаб чиқаришни ўзлаштирмоқчи. Хусусан, аввалроқ «Ўзавтосаноат» 2025 йилга қадар бундай транспорт воситаларини март ойида ишлаб чиқаришни режалаштираётганини эълон қилган эди. Апрель ойида 2021 йилнинг ноябрь ойида «Фарғона» кичик саноат зонасида электр транспорт воситаларини йиғишни бошлаш кутилаётгани ҳақида хабар берилган эди. Ишлаб чиқариш қуввати йилига 30 мингтани ташкил этади.
Шунингдек, 2019 йил май ойида Жанубий Кореянинг Hyundai компанияси Қўқонда электромобиллар ишлаб чиқаришни йўлга қўймоқчи экани, лойиҳа қиймати 300 млн доллар бўлиб, илк электромобилнинг 2023 йилгача ишлаб чиқарилиши кутилаётгани маълум қилинганди.

Депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса на заседании 18 мая концептуально приняли в первом чтении законопроект о внесении поправок в Налоговый кодекс Узбекистана, сообщила пресс-служба нижней палаты парламента.
Документом предусмотрено освобождение от уплаты сборов за приобретение и (или) временный ввоз на территорию Узбекистана автотранспортных средств с электродвигателями. Ранее мы писали о том, что законопроект был разработан Министерством финансов.
Сбор за приобретение и (или) временный ввоз автомобилей уплачивается владельцами машин при их регистрации в органах МВД. По новым автомобилям (не бывшим в эксплуатации), за исключением отечественного производства, сумма сбора составляет 3% от цены приобретения, по б/у машинам ставка разнится.
По данным Госкомстата, в 2020 году в Узбекистан был импортирован 131 электромобиль на общую сумму 2,9 млн долларов. За два месяца нынешнего года в страну было ввезено уже 85 электромобилей.
Производство электромобилей планируется освоить в Узбекистане — о планах по выпуску такого транспорта к 2025 году в марте заявлял «Узавтосаноат». Озвучивались и другие проекты, запланированные другими компаниями.
14 мая на заседании Совета по промышленной политике СНГ говорилось, что Узбекистан готов к взаимодействию в развитии производств электромобилей на пространстве Содружества.