Монополияга қарши курашиш қўмитаси ҳузуридаги Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш агентлиги 28 апрель куни кечки тирбандлик соатларида Тошкент метрополитенининг «Миллий боғ» ва «Новза» станциялари ўртасида поезд тўхтаб қолгани билан боғлиқ ҳодисага муносабат билдирди. Ижтимоий тармоқларда пиёдаларнинг туннел бўйлаб пиёда кетаётгани акс этган видео тарқалди.
Пойтахт метросида носозликлар сўнгги вақтларда тез-тез содир бўлмоқда. Март ойида «Олмазор» (Чилонзор йўли) ва «Бекат-1» (Сергели йўли) орасидаги туннелда икки поезд тўқнашган эди. Апрель бошида эса метронинг Сергели йўналишида контакт рельсининг кронштейни парчаланиб кетди. Шунингдек, ижтимоий тармоқларда поезднинг очиқ эшиклар билан ҳаракати туширилган видео тарқалди.
Агентликнинг қайд этишича, «Шаҳар йўловчилар транспорти тўғрисида"ги Қонуннинг 8-моддасида йўловчи ташишнинг асослари белгилаб қўйилган, жумладан:
- шаҳар йўловчилар транспортининг бир маромда ишлашини ташкил этиш;
- йўловчиларга хизмат кўрсатиш сифати ва маданиятини ошириш;
- йўловчиларнинг ҳаёти ва соғлиғи хавфсизлигини, транспорт воситалари ҳаракатининг хавфсизлигини, шунингдек атроф муҳитни муҳофаза қилиш талаблари бажарилишини таъминлаш.
«Аммо, „пойтахт ер остидаги“ воқеалар хизмат кўрсатувчининг ўз мажбуриятларини бажармаётганига далолат бермоқда», — дейилади хабарда.
Агентлик ушбу ҳолатларни ва ҳар бир йўловчи истеъмолчи эканлигини ҳамда уларнинг ҳақ-ҳуқуқлари «Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида"ги қонун билан ҳимояланишини эслатган ҳолда юқорида келтирилган муаммоларни ўз назорати остига олиб, метрополитен хизматлари юзасидан ўрганиш ишларини бошлаганини маълум қилди.

Агентство по защите прав потребителей при Антимонопольном комитета отреагировало на инцидент в Ташкентском метрополитене, где в вечерний час-пик 28 апреля между станциями «Миллий бог» и «Новза» остановился поезд. В соцсетях распространилось видео, на котором пассажиры идут пешком по тоннелю к станции.
Неполадки в столичном метро в последнее время случаются регулярно. В марте в тоннеле между станциями «Алмазар» и «Бекат-1» ударились два поезда. В начале апреля сообщалось о повреждении кронштейна контактного рельса на Сергелийской ветке метро. Пассажирам остановившегося из-за этого поезда пришлось преодолевать путь до ближайшей станции пешком, работа линии на несколько часов была приостановлена.
Агентство по защите прав потребителей отметило, что статьей 8 закона «О городском пассажирском транспорте» определены основные задачи перевозчиков:
• удовлетворение потребности граждан в перевозках;
• организация ритмичной работы городского пассажирского транспорта;
• улучшение качества и культуры обслуживания пассажиров;
• обеспечение безопасности жизни и здоровья пассажиров, безопасности движения транспортных средств, а также требований охраны окружающей среды.
«Однако, участившиеся в „столичной подземке“ происшествия являются прямым свидетельством нарушения со стороны перевозчика своих обязанностей», — говорится в сообщении.
В агентстве отметили, что каждый пассажир является потребителем транспортных услуг и его интересы, права и обязанности защищаются законом «О защите прав потребителей» В итоге организация «взяла на контроль вышеуказанные факты для дальнейшего изучения и работы в сфере защиты прав потребителей, в данном случае пассажиров Ташкентского метрополитена».