Хоразм вилояти Шовот тумани «Катқалъа» маҳалласида яшаган 19 ёшли Мухлиса Қадамбоева 1 апрель куни тахминан 11:00да яшаш уйининг молхонасида осилган ҳолда топилган. Бу ҳақда «Газетаuz»га Ўзбекистон Бош прокуратураси матбуот хизмати хабар қилди. Прокуратуранинг аниқлик киритишича, ёш жувон ёғоч тўсинига оқ рангли шпагат ип билан ўзини ўзи осиб, ўз жонига қасд қилган.
Дастлабки эксперт маълумотига кўра марҳуманинг ўлимига ўзини ўзи осиши натижасидаги асфикция сабаб бўлган.
Марҳума 2020 йил октябрь ойида 20 ёшли М.Янгибоев билан турмуш қуриб, унинг оиласи билан «Катқалъа» маҳалласида истиқомат қилиб келган.
Ижтимоий тармоқларда хабар қилинишича, аёлнинг ўз жонига қасд қилишига эри, қайноғаси ва қайнотаси томонидан тазйиқ остига олиниши сабаб бўлган. Бунга Мухлиса Қадамбоеванинг сўроқсиз холасининг туғилган кунига боргани ва йўл учун қўшнисидан 5000 сўм қарз олгани сабаб бўлган.
Бош прокуратурадан «Газета.uz»га маълум қилинишича, терговга қадар текширув давомида мазкур маълумот ҳам текширилмоқда.
Прокуратуранинг дастлабки тўпланган ҳужжатларга таяниб қайд этишича, Мухлиса Қадамбоева ёки унинг оила аъзолари турмуши давомида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга ёки маҳалла фуқаролар йиғинига шикоят қилишмаган.
Ўзбекистон президентининг қизи Саида Мирзиёева ўзининг Telegram каналида «аёлларга нисбатан зўравонлик мавзусидаги янгиликлар кейинги кунларда умидсизлик занжирига боғланиб кетаётгани»га эътибор қаратди.
«Бири ўғил фарзанд кўролмагани учун қизлари билан ўзини поезд тагига ташлади. Бошқаси калтакларга чидолмай, ўзини осди. Қўшниларидан йўлкирага беш минг олганига дўппослашибди. Норасида қизнинг номусига теккан кимса жазосиз қолди, оиланинг зўравонга кучи етмади. Бундай хабарларни эшитиб, одамнинг кўнгли бузилиб кетяпти. Бу ҳали дараги бизгача етиб келганлари. Яна қанчаси бости-бости бўлиб кетяпти экан?» — дея савол берди у.
Унинг фикрича, жазосизлик — сукут натижаси.
«Аёл киши уйидаги гапни ташқарига чиқариши, дарди, мусибати ҳақида бировларга гапириши қанчалик қийинлигини тушунаман. Кўпчилик хотин-қизлар буни ўзи учун шармандалик деб билади. Ана шу ўринсиз уятни енгиб, зўравонлик ҳақида очиқ сўзлай олаётганлар таҳсинга лойиқ. Сиз фақатгина ўзингизга эмас, балки кун сайин, йиллаб зулмга чидаб келаётган, жабрдийда бўла туриб, таъналар тагида қолишдан қўрққан, ҳатто энг яқинларига ҳам дардини айта олмаётган аёлларга ёрдам беряпсиз», — деб ёзди Саида Мирзиёева.
«Бировга зулм қилувчилар, мансабидан фойдаланиб, жиноятчиларни қўллаётганлар, телефон орқали иш битирадиганлар, одам танлаб, айримларни бошқалардан устун қўядиганлар шарманда бўлсин! Шулар таънага қолсин!» — деди у.
«Ёшгина келиннинг ҳаёти беш минг сўмга баҳоланибди. Битта қўнғироқ навниҳол қизнинг номусига тенглаштирилибди. Бир оғиз маломат она ва унинг қизалоқлари ҳаёт-мамотини ҳал қилибди. Жамиятимиз разолат ва сукут учун, „аёлнинг ўзи айбдор“ деган қараш учун жуда оғир бадал тўлаяпти», — дея таъкидлади Саида Мирзиёева.
Саида Мирзиёева аёллар ва болаларга нисбатан зўравонликни ҳаққоний тергов қилиш масаласи бирламчи вазифалар қаторида бўлиши шартлигини таъкидлади.

19-летняя жительница махалли «Каткалъа» Шаватского района Хорезмской области Мухлиса Кадамбоева 1 апреля примерно в 11:00 найдена повешенной в хлеву дома, где она проживала. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры Узбекистана. В ведомстве уточнили, что молодая женщина повесилась на деревянной балке с помощью шпагатной нити.
Согласно предварительному заключению судебно-медицинской экспертизы, причиной её смерти стала механическая асфиксия в результате повешения.
Умершая была замужем за 20-летним М. Янгибоевым и проживала вместе с его семьёй.
В социальных сетях сообщается, что на самоубийство женщину подвигло избиение со стороны супруга, деверя (брат мужа) и свёкра. Причиной называется то, что Мухлиса Кадамбоева без спроса отправилась на день рождения тёти и взяла в долг у соседей 5000 сумов на дорогу.
В Генпрокуратуре «Газете.uz» заявили, что эту информацию проверят в ходе доследственной проверки.
В ведомстве со ссылкой на предварительные документы отмечают, что Мухлиса Кадамбоева и члены её семьи не жаловалась в правоохранительные органы или махаллинский комитет.
Дочь президента Узбекистана Саида Мирзиёева в своём канале в Telegram прокомментировала последние новости о насилии над женщинами, которые «превратились в хроники отчаяния».
«Бросилась под поезд с дочерьми, потому что не могла родить мальчика. Повесилась от побоев. Избили за пять тысяч сумов, которые посмела занять у соседей на дорогу. Надругательство над девушкой осталось безнаказанным — не нашла защиты от насильников. От таких новостей становится плохо. И это только те случаи, о которых стало известно. А сколько остаётся в тени?» — задалась вопросом она.
Она считает, что «безнаказанность — результат молчания».
«Я понимаю, как сложно и трудно женщинам вынести эту грязь на люди, рассказать всем о своей беде. Многие женщины рассматривают это как личный позор. И я приветствую тех, кто преодолел этот неуместный стыд и смело рассказал о насилии. Вы помогаете не только себе, вы помогаете тем, кто изо дня в день терпит и боится признаться даже самым близким, потому что люди в первую очередь осудят жертву», — заявила Саида Мирзиёева.
По её мнению, позор и осуждение должны быть направлены «против мучителей, против тех, кто покрывает преступников, пользуясь служебным положением, против телефонного права, против тех, кто насаждает превосходство одних людей над другими».
«Пять тысяч сумов может стоить жизнь молодой женщины. Цена чести молодой девушки — один телефонный звонок. Стоимость жизни детей и матери — одно осуждающее слово. Общество платит слишком дорогую цену за подлость и молчание. За убеждение, что женщина всегда „сама виновата“», — сказала она.
Саида Мирзиёева подчеркнула, что расследование насилия над женщинами и детьми необходимо поставить в приоритет, и «пусть под преступниками горит земля».