Ўзбекистон Жиноят кодексининг янги таҳририга давлат хизматчисининг ноқонуний бойиши тўғрисида модда киритилади. Кодекснинг янги таҳрири тўғрисидаги қонун лойиҳаси Бош прокуратура томонидан бошқа идоралар билан биргаликда ишлаб чиқилган ва муҳокама учун эълон қилинган.
Ушбу моддага биноан, давлат хизматчисининг даромад ва мол-мулк декларациясида назарда тутилганидан ортиқ пул маблағлари ёки мол-мулкка ноқонуний эга бўлиши ёки шундай мулкни орттириши анча миқдорда содир этилган бўлса, базавий ҳисоблаш миқдорининг 100 бараваридан 200 бараваригача жарима ёки 3 йилгача иш ҳақидан ушлаб қолиш билан жазоланади.
Қонун лойиҳасига берилган иловада айтилишича, Коррупцияга қарши конвенцияда коррупциявий жиноятлар қаторида ноқонуний бойлик орттириш (20 модда) жиноят сифатида белгиланган. Литва, Ҳиндистон, Хитой, Аргентина, Гонконг ва бошқа Европа давлатларида ҳам бу учун жиноий жавобгарлик белгиланган.
Жиноят кодексининг янги таҳририга «коррупциявий жиноят» тушунчаси киритилмоқда ва ушбу соҳадаги жавобгарлик кучайтирилмоқда.
Жумладан, коррупциявий жиноятлар учун жавобгарликка тортиш муддатини 1,5 бараварга кўпайтириш ва моддий манфаатдорликдан ташқари, номоддий фойдани ҳам пора деб таснифлаш каби нормаларни киритиш таклиф этилган.
Жиноят кодексига ноқонуний бойиш бўйича моддани киритиш тўғрисида ўтган йилнинг ноябрь ойида Коррупцияга қарши курашиш Миллий кенгаши йиғилишида айтилган эди.

В новой редакции Уголовного кодекса Узбекистана появится статья о незаконном обогащении государственного служащего. Проект закона о новой редакции кодекса разработан Генеральной прокуратурой совместно с другими ведомствами и опубликован для обсуждения.
Согласно предлагаемой статье, незаконное владение государственным служащим денежными средствами или имуществом, превышающими размеры, указанные в декларации о доходах и имуществе, либо наличие такого имущества в крупном размере наказывается штрафом в размере от 100 до 200 базовых расчётных величин или удержанием из заработной платы в течение 3 лет.
В пояснении к законопроекту отмечается, что в Конвенции ООН против коррупции незаконное обогащение (статье 20) отнесено к преступлениям, и что уголовная ответственность за это есть в Литве и других странах Европы, Индии, Китае, Аргентине, Гонконге.
В новой редакции Уголовного кодекса вводится само понятие «коррупционного преступления» и усиливается ответственность в этой сфере.
В частности, предлагается увеличить в 1,5 раза срок давности привлечения к ответственности за коррупционные преступления и ввести нормы, согласно которым предметом взятки, наряду с материальной заинтересованностью, является и нематериальная выгода.
О планах ввести в Уголовный кодекс статью о незаконном обогащении говорилось на заседании Национального совета по противодействию коррупции в ноябре прошлого года.