Олий Мажлиснинг инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Улуғбек Мухаммадиев «Газета.uz» га телефон орқали берган интервьюсида Андижонда ички ишлар органлари ходимлари томонидан содир этилган қийноқ оқибатида ҳаётдан кўз юмган кишини ҳолати юзасидан изоҳ берди.
Аввалроқ хабар берилгандек, ички ишлар ходимлари Андижонлик А.Абдукаримовни қиммат тошни бошқа бир шахсга қайтармагани учун ушлашган. 13 кун тергов бўлими ходимлари томонидан қилинган қийноқлар ва зўравонликлардан сўнг у шифохонада ҳаётдан кўз юмган. Айбланувчи уч нафар ички ишлар органлари ходимларига нисбатан Жиноят кодексининг 206, 234 ва 235-моддалари билан айб эълон қилиниб, «қамоққа олиш» тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган. Шунингдек, вилоят ИИБнинг 5 нафар ходими ишдан бўшатилган ва 19 нафарига турли кўринишдаги қатъий интизомий тартибдаги жазолар қўлланилган. Ҳозирда жиноят иши бўйича прокуратура органлари томонидан дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
— Андижонда содир этилган ҳолат бўйича фикрингиз қандай?
— Очиғини айтиш керак: бир сўз билан айтганда, уятда бу. Чунки қийноқлар масаласи кўп йиллардан бери Ўзбекистонни номига доғ тушириб келаётган бир ҳолатда. Бу кўп такрорланади. Яқинда Бош прокуратура билан биргаликда брифинг қилганимизда шу масалага алоҳида эътибор қаратдик. Ҳар йили биз парламентга ҳисобот тақдим этамиз. Икки йилдан бери қийноқлар бўйича маълумотларни сайтимизга жойлаштириб бормоқдамиз, яъни фуқаролардан бу йўналишда мурожаатлар бор, афсуски. Айниқса, энг кўп бўлаётган мурожаатлар бу ички ишлар тизими билан боғлиқ бўлган мурожаатлар.
Мана бутун жамоатчилик ижтимоий тармоқларда қаранг қанақа ҳолат бўлмоқда. Бизнинг мамлакатимизнинг олиб бораётган ҳамма ислоҳотларимизга — қонунийлик, очиқликка қарши тамоман тескари бўлган ҳолат.
— Қийноқ ҳолатларини текшириш бўйича қийинчиликларга учраяпмиз, деган гап айтгансиз. Бу нима билан боғлиқ, Сизнинг ваколатингиз камлиги сабаблими ёки бошқа сабаблар борми?
— Ҳар йили 100 дан ортиқ мурожаатлар бор. Ўша мурожаатлар бўйича биз тегишли ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларига юборамиз, чунки бизда бориб тергов қиладиган ваколатлар, имкониятлар ва мутахассислар ҳам йўқ. Ўша соҳани мутахасиссилари кўриши керак экспертиза ва бошқа масалаларни.
Ўша тегишли ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларига чиқарамиз ва бир йил давомида аниқланган ҳолатлари 20 тага ҳам етмайди. Лекин бизнинг маълумотимизда 100 дан ортиқ рақамлар беряпмиз. 2019 йили бизда 138 та мурожаат бор эди.
Бош прокуратуранинг маълумотларига кўра, сўнгги уч йил ичида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари томонидан, шу жумладан Омбудсман томонидан ҳам қийноққа солиш, қўрқитиш ва бошқа таъқиблар бўйича 757 та даъво келиб тушган (2019 ийлда — 208, 2018 йилда — 352, 2017 йилда — 197). Шулардан фақатгина 33 таси (2019 йилда — 16, 2018 йилда — 10, 2017 йилда — 7 таси), яъни 4,4 фоизи бўйича жиноят ишлари қўзғатилган.
Шунинг учун бу ерда мураккабликлар бор. Ўша брифингда айтилганди, Қийноқнинг олдини олиш қўмитасини ташкил этиш бўйича лойиҳа тайёрланди. Бизда ҳақиқатдан ҳам ҳозир эҳтиёж бор-да. У мустақил қўмита бўлиши керак, ҳеч кимга — на Ички ишлар вазирлигига, на прокуратурага, на омбудсманга бўйсунмаслиги керак. У объектив ҳамма мурожаатларни чуқур ўрганадиган бир ташкилот бўлиши керак. Керак бўлса парламент олдида ҳисобот берадиган бўлиши керак. Ана ўшанда бизга бўлаётган мурожаатларни кўп қисмини аниқлаб, тагига етишга имконият бўлади бизда.
— Айтиб ўтилган Қўмитани ташкил қилиниши мавжуд муаммоларни бартараф этишга етарли бўлади деб ўйлайсизми? ИИВ тизимига бошқа ислоҳотлар қилиш керакми?
— Қўмита бу битта қадам. Лекин бу битта қўмита билан биз тўлиқ шу соҳани ислоҳот қилиб қамраб ололмаймиз. 2019 йилги ҳисоботимизда биз таклиф киритганмиз ҳамма ҳуқуқ муҳофаза қилувчи органларнинг тизимида тергов бўлим, департамент бошқармаларини ягона қилиш бўйича таклиф киритганмиз, чунки ҳар йили энг кўп фуқаролардан келаётган мурожаатлар шахсий ҳуқуқлар йўналишида бу тергов масаласидаги мурожаатлар.
Кўпгина ривожланган мамлакатларда тергов департаменти, вазирлик идора шаклида алоҳида фаолият юритувчи мустақил ташкилот. Мисол учун, шу идора ходимлари, шу гумон қилинаётган шахсни ушлайди, уни олиб келиб тергов қилади, уни сақлайди ҳибсхонада ва уни қамоқхонада ҳам назоратини олиб боради. Бу ҳаммаси битта тизимда давом этяпти. Бу эскидан қолган тизим.
Ривожланган мамлакатларда ушбу орган ушладими, шу тегишли органларга топширади. Терговдан сўнг уни судга топширади. Суд ҳукмини эълон қилгандан сўнг у умуман бошқа органда бориб жазо ўтайди. Буни тубдан ислоҳ қилиш деган масала олдиндан айтилади. Шунинг учун биз шу ҳамма тергов қилувчи бўлимларни бирлаштириш таклифини берганмиз. Бу биринчи қадам. Кейинчалик бора-бора балким бир-икки йилда бўлмас. Масалан беш йиллик режа қилиб шу жазо ижро этувчи тизимини ҳам ИИВ тизимидан олиб қўйиш керак. Биз таклиф берганмиз ёки Адлия вазирлигига ёки алоҳида орган ҳам бўлиши мумкин.
Бу янгилик эмас. Бутун ривожланган мамлакатларда бу тизимлар амал қилади. Буни юристлар яхши билади. Лекин буни иккинчи томони бор: бизда ҳозир мураккаблиги шундаки, бизнинг молиявий имкониятларимиз билан ҳам боғлиқ. Шу идораларни ташкил қилиш учун мамлакат бюджетидан катта харажат талаб қилинади.
— Бу масала бўйича ҳисоб-китоб қилинганми?
— Буни ҳисоб-китобини ўзини мутахассислари қилиши керак. Агар ИИВ рози бўлса, улар ҳисобини чиқариши керак ёки Адлия ёки прокуратура ҳисобини чиқариши мумкиндир. Биз бу билан шуғулланмаганмиз, бизда рақамлар йўқ.
— Демак, ИИВ тизимида ислоҳотларни амалга оширишга масалани фақат молиявий жиҳати ҳалақит берадими?
— Агар тезлик билан қилиш керак бўлса, биринчи навбатдан молиявий. Лекин босқичма-босқич қилишда буни бошқа ечимини топса бўлади. Яъни бир неча йиллик режа қилиб, босқичма-босқич ҳуқуқий асосини яратиш, кейин вазирлик ёки идора бўлса шуни яратиш ва унга ваколатни секин бериб бориш.
— Ислоҳотларни бошлаш учун унга ким старт бериши керак? Президентми? Биронта вазирликми? Жамоатчиликми? Парламентми?
— Яхши бўларди парламент ва ҳукумат буни олиб чиқса давлат раҳбарига. Ман ўйлайман, давлат раҳбари қўллаб-қувватлайди. Чунки биз ҳисоботимизни парламентга, ҳукуматга киритяпмиз ва бошқа идораларга ҳам киритмоқдамиз. Ҳукумат, биринчи навбатда, маблағ нуқтаи назардан ўзини фикрини бериши керак. Чунки бу масалада ҳукумат жавобгар. Парламентга киритилса, шунда аён бўлади қай шаклда бўлиши.
Лекин, ривожланган мамлакатларнинг шу тизимига ўтмас эканмиз, қийноқ, инсон ҳуқуқларини бузилиши ҳолатлари давом этаверади.
— ИИВ тизими билан боғлиқ яна битта савол бор эди. Психологик тарафдан ходимларнинг ишлаб турган лавозимига тўғри келадими, биронта аттестация қилиш жараёнларида бир механизм борми ёки бу соҳада оқсоқлик борми?
— Сиз кадрлар сифати ҳақида гап кўтармоқдасиз. Ҳозирги бўлган вақеа албатта ўша кадрларни салоҳиятидан дарак беради-да. Бу ерда баҳс қилишнинг ҳожати йўқ. Шунинг учун, вазирлик тизимида ҳуқуқни муҳофаза қилиш идораларида ўзини ички қоидалари, шартлари бор, ходимларни танлаш, хизматга олиш ва улар билан ишлаш бўйича. Лекин ҳозирги бўлаётган жараёнлар улардаги мавжуд тизимни қайта кўриб чиқиш, уни янгилаш, зарур бўлса шу ривожланган мамлакатлардаги стандартларни жорий этиш масаласини ўйлаб кўриш керак.
Куч ишлатиш — бу жаҳолатнинг белгиси. Жаҳолат — бу билимсизлик дегани. Яъни тергов соҳасида билимга эга бўлмаган, яхши ўқимаган, ўзини устида ишламаган, билимсиз одам — жоҳил — куч ишлатади. Мажбурлаш йўли билан кўрсатмаларни олади. Шунинг учун, биз жиддий қарашимиз керак айнан кадрлар масаласига.

Уполномоченный Олий Мажлиса Узбекистана по правам человека (омбудсман) Улугбек Мухаммадиев в интервью «Газете.uz» прокомментировал инцидент в Андижане, где после пыток в отделе внутренних дел скончался мужчина.
Как мы сообщали ранее, жителя Андижана А. Абдукаримова задержали за то, что он не возвращал драгоценный камень другому лицу. Он умер в больнице спустя 13 дней после пыток и насилия со стороны сотрудников отдела уголовного розыска. На них возбуждено уголовное дело по статьям 206 (превышение власти или должностных полномочий), 234 (незаконное задержание или заключение под стражу) и 235 (применение пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания) Уголовного кодекса. Пять сотрудников ОВД уволены, 19 руководителей и других сотрудников привлечены к дисциплинарной ответственности. Обвиняемые заключены под стражу, следствие продолжается.
— Что вы думаете о произошедшем в Андижане?
— Нужно сказать открыто: одним словом, это позор. Вопрос пыток долгие годы оставляет пятно на Узбекистане. Такие случаи повторятся много раз. Недавно мы провели брифинг совместно с Генеральной прокуратурой, где этому вопросу мы уделили отдельное внимание. Каждый год мы предоставляем отчет парламенту. Последние два года размещаем информацию о пытках — от граждан есть такие обращения, к сожалению. Большая часть этих жалоб относится к органам внутренних дел.
Вы видите, что происходит в социальных сетях. Этот инцидент полностью противоречит всем проводимым реформам в стране. Это идет в разрез с открытостью, законностью в Узбекистане.
— Вы говорили, что сталкиваетесь с проблемами при подтверждении случаев пыток. Это связано с недостатком ваших полномочий или есть другие причины?
— Каждый год мы получаем свыше 100 обращений по поводу применения пыток. Мы направляем их в соответствующие правоохранительные органы, потому что у нас нет полномочий идти туда и проводить допрос. Кроме того, нет такой возможности и специалистов, которые могли бы этим заняться. Здесь должны работать специалисты сферы, проводить экспертизу и другие необходимые процедуры.
Мы направляем обращения в правоохранительные органы, но в итоге за год подтверждаются не более 20 случаев, тогда как к нам поступает свыше 100 жалоб. В 2019 году их было 138.
По данным Генпрокуратуры, за последние три года поступило 757 заявлений и сообщений по применению пыток, запугивания и оказанию других притеснений со стороны сотрудников правоохранительных органов, включая те, что поступают омбудсману (в 2019-м — 208, в 2018-м — 352, в 2017-м — 197). Лишь по 33 из них (в 2019-м — по 16, в 2018-м — 10, в 2017-м — 7), то есть по 4,4%, возбуждены уголовные дела.
Поэтому здесь есть сложности. На брифинге мы сообщили о проекте по созданию Комитета по предупреждению пыток в качестве правоохранительного органа. У нас есть потребность в таком комитете. Он должен быть независимым, не должен никому подчиняться — ни прокуратуре, ни МВД, ни омбудсману. Комитет должен объективно рассматривать все обращения. При необходимости его можно сделать подотчетным парламенту. Тогда у нас будет возможность до конца изучать большую часть обращений по пыткам.
— Достаточно ли будет комитета для решения проблемы? Нужны ли другие реформы в системе МВД?
— Комитет по предупреждению пыток — это лишь один шаг. Но только лишь одним комитетом мы не сможем охватить реформами эту сферу. В своем отчете за 2019 год мы предлагали объединить следственные структуры системы прокуратуры, внутренних дел и Службы государственной безопасности и образовать единый следственный орган, поскольку большая часть обращений граждан в вопросах личных прав и свобод касается следственных органов.
Во многих развитых странах следственный орган действует как отдельное министерство или учреждение, то есть как независимая организация. Приведу пример с органом внутренних дел. Этот орган задерживает подозреваемое лицо, потом допрашивает его, удерживает его в изоляторе, а потом еще контролирует его в тюрьме. Это все происходит в рамках одной системы. Это устаревшая система.
В развитых странах один орган задерживает, передает его для допроса в другой орган. После допроса его направляют в суд. После приговора его содержат в другом месте. То есть учреждения по исполнению наказания также находятся в ведении другого органа. Вопрос коренного реформирования системы [МВД] озвучивается давно.
По этой причине мы предложили объединить следственные структуры в единый и независимый орган. Это будет первым шагом. Все не удастся осуществить за один-два года. Возможно, в рамках пятилетнего плана учреждения по исполнению наказания нужно также вывести из системы МВД. Мы предлагали отдать эти полномочия Министерству юстиции, исходя из зарубежного опыта, или же создать отдельный орган.
Это в целом не новость. Об этом все хорошо знают, особенно юристы. Но есть вторая сторона вопроса, которая связана с нашими финансовыми возможностями. Создание этих органов потребует больших затрат из бюджета страны.
— Проводились ли расчеты по этому проекту?
— Расчеты должны произвести специалисты сферы. Если МВД согласно, то оно должно провести расчеты. Или прокуратура. Возможно, Министерство юстиции. Омбудсман не занимался подсчетом затрат. Цифр пока нет.
— Значит, провести реформы в системе МВД мешают финансовые возможности?
— Если нужна быстрая реализация этих реформ, это будет связано с финансовыми возможностями. При поэтапном подходе можно найти другое решение. Подготовить план на несколько лет, поэтапно создать правовую основу, потом систему или орган, а затем внедрять ее.
— Кто должен дать старт реформам? Президент? Отдельное министерство? Общественность? Парламент?
— Было бы хорошо, если бы правительство и парламент внесли этот вопрос главе государства. Думаю, он поддержит это предложение. Мы вносим свои отчеты и в правительство, и в парламент, и в другие органы. В первую очередь, правительство должно дать свое мнение с финансовой точки зрения. Поскольку правительство отвечает за бюджет. А после внесения в парламент станет понятно, в какой форме это будет реализовано.
Но подчеркну, что пока мы не перейдем к системе, аналогичной системам развитых стран, случаи пыток, нарушения прав человека продолжатся.
— Есть еще один вопрос, связанный с системой органов внутренних дел. Вы видите работающий механизм проверки, аттестации сотрудников на соответствие занимаемой должности, их психологического состояния, или здесь тоже есть недостатки?
— Вы говорите о качестве кадров. Недавний инцидент говорит об уровне этих кадров, их знаниях. Здесь даже нет необходимости спорить. У правоохранительных органов есть свои внутренние правила и условия по отбору кадров и работе с ними. Но последние процессы говорят о необходимости пересмотреть эти правила, обновить их, внедрить зарубежные стандарты.
Применение силы — признак невежества. Невежество — это необразованность. Если в органы следствия приходят необразованные сотрудники без знаний, которые не работают над собой, они будут применять силу. Путем принуждения они получают показания. По этой причине к кадровому вопросу мы должны подойти серьезно.
* * *
Напомним, в конце января сотрудники Чиракчинского районного отдела внутренних дел Кашкадарьинской области пытались скрыть факт избиения 32-летнего мужчины, который впоследствии скончался в ОВД. На сотрудников было возбуждено по статьям «превышение власти», «умышленное тяжкое телесное повреждение» и «применение пыток». Первый заместитель начальника УВД Кашкадарьинской области полковник Самад Турдиев подал в отставку. О решении суда по данному делу пока не сообщалось.