2020 йилнинг баҳори бизнинг қонимизни ичди ҳисоби. Коронавирус пандемияси, Бухоро вилоятида томларни юлиб отган кучли шамол ва ниҳоят Сардоба фожиаси. Биз қайсидир маънода телевизор экранлари орқали ўзгаларнинг фожиаларини хотиржам кузатган тинч ўтмишимизнинг бадалини тўлаётгандекмиз. Бошимизга тушган бу қисматдан чиқаришимиз керак бўлган ягона яхши хулоса — халқимизнинг бемисл даражадаги ҳамжиҳатлигидир. Бироқ оғир зарбаларга на юрак, на иқтисодиёт узоқ дош бера олмайди. Фожиа оқибатлари қай даражада ва биринчи зарбаларни қабул қилиб олган инсонлар аслида нималарга эҳтиёж сезмоқда — «Газета.uz» мухбирлари Сабина Бакаева ва Шуҳрат Латипов репортажида.
Савдолашишга ўрин йўқ
3-май, якшанба куни тонгда сув остида қолган маҳаллалардан эвакуация қилинган одамлар ўз уйларига қайтишни бошлади. Икки кун ичида ортга қайтиб, ерга сингган. Чорва моллари омон қолганми, қадрдон бошпанаси қанчалик соғ қолган — энди билиш мумкин. Ёки у қанчалик бузилмай қолган экан. Ва мол-мулкларини олиш мумкин.
Ёнимда бир кекса момо ўтирибди. 1 май куни уни оиласи билан Сардоба туманидаги «Замин» маҳалласидаги маҳаллий аҳоли уйига жойлаштиришди. Бир неча кун олдин у тонгни «Юртдош» маҳалласидаги (1-савхоз) ўз уйида қарши олган эди. Бугун эса унинг ўғиллари нарсалари учун кетишди, неваралари эса у билан қолган. Аёл ўз молларини қўйиб юборганини айтади. Бу ерда савдолашишга ўрин йўқ: асосийси ўзларининг тирик қолиши, моллар эса кейин ҳам топилади.
Худди шу хонадон яна икки оилани қабул қилган. Жами 12 киши. Ҳозир ҳовли болалар, аёллар, репортёрлар ва Ўзбекистон Экологик партияси депутатлари билан тўлган. Биз уларни тасодифан учратиб қолдик. Инсонпарварлик юклари ортилган машиналар карвони ва кузовга партия номи ёзиб қўйилгани эътиборимизни тортди.
Экопартия раҳбари Борий Алиханов партия бефарқ қололмагани ва жабрланган аҳолига озиқ-овқатлар келтиришга қарор қилганини сўзлаб берди. Унинг ўринбосари Сайдрасул Сангинов аёлларга тухум филейкалари, озиқ-овқат солинган халталарни тарқатиб, уларнинг кайфияти қандай эканини сўрайди.
«Кайфиятимиз яхши. Кайфиятимиз яхши!» — дея жавоб беради «Юртош» маҳалласидан бўлган аёл. Ва унга негадир ишонасан. Эҳтимол, у оиласини йўқотмагани учундир.
Ҳовлига кириш жойида икки кекса ўтирибди.
«Намозни ўқидик, оғизни ёпдик», — дейди улардан бири ўша тонгдаги ҳодисалар ҳақида сўзларкан. «Юртош» маҳалласидан бўлган яна бир отахон — 69 ёшли Одилжон Умаров тонгги бешларда ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимлари «савхоз» аҳолисини уйғотишни бошлаганини айтади. Шошилинчда турмуш ўртоғи ва ўғлининг оиласи билан ўз уйидан қочиб чиқади.
Одилжон Умаров уйларнинг қанчалик сув остида қолганини кўрсатмоқда. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
Одилжон Умаровнинг рафиқаси худди шу участканинг қўшни биносида ётибди. Хона нимқоронғи ва жуда кўп аёллар бор. Жўрахон Умарова икки кишилик каравот устида гулли кўрпага ўраниб ўтирарди. У юра олмайди. Унинг кўзлари порлар ва ҳазиллашишга ҳаракат қиларди. Айтишича, видеода чиройли кўриниши керак. Бироқ ҳар сафар йиғлагиси келганида кўзларини ойна томонга олиб қочади ва бўшлиққа тикилади.
Аёл ҳам эри айтганларни такрорлайди. Тонг саҳар бешда уларга бу ерга сув бостириб келаётгани, шошилиш кераклигини айтишган. Шошилинчда зинада қоқилиб кетган. Энди, мана уч кундирки меҳрибон одамларнинг уйида ётибди ва улардан миннатдор. Тинмай миннатдорчилик билдиради.
Жўрахон Умарова бошидан кечирганларни сўзлаб бермоқда. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
Одилжон Умаров жилмаяди ва ҳеч нарсага муҳтож эмаслигини айтади. Фақат ўзи билан дорилари ва кўз учун томизғисини олишни унутиб қўйибди. Дорилар унга жуда керак. Лекин сув бостириб келаётганда улар ҳақда ўйлармидинг? Депутатлардан нима сабабдан дори учун ёрдам сўрамагани билан қизиқамиз.
«Қандайдир уятли», — елка қисади у. Бу туйғу эҳтиёждан кучлироқдек. Ва ўз соғлиғидан ҳам кучлироқ.
Қарздорлик туйғуси
Экопартия карвони жўнаб кетди. Ҳечқиси йўқ, улар ортидан бошқаси келади. Ҳозир Сирдарё вилоятига сон-саноқсиз юк машиналари оқиб келмоқда. Аввалроқ биз кечаси Гулистонга Тошкентдан инсонпарварлик ёрдами карвони билан келдик. Биз билан пойтахтдаги Хайрия фаолиятини мувофиқлаштириш марказининг (ХФММ) 20 дан зиёд кўнгиллилари ҳам бор эди. Шанба куни кечки 6 дан улар ўнлаб тонна озиқ-овқат, кийим-кечак, ўйинчоқлар ва кўрпа-тўшакларни юклашди. Кўнгиллилар орасида мактаб ўқувчилари ҳам бор хатто.
Тошкент шаҳар ХФММ кўнгиллилари.
Йўл бўйи улар баланд овозда қўшиқ айтишди. Уларни тушуниш мумкин. Бу ҳаракатлар — уларнинг қайғуси. Фақат қувонч орқали улар чиқиш йўлини топадигандек. Ёки қувонч — бу пандемия ва табиий офатнинг акс таъсири. Ҳар куни юзлаб қайғули мурожаатларни эшитар экан, шунча кучни қаердан топишмоқда? Балки фақат юмор ва мусиқадандир.
3 май куни эрталаб биз Гулистондаги ХЁММда эдик. Прокуратура ходими Нодир ака марказ фаолиятини бошқармоқда. Бу ерга мамлакатнинг барча нуқталаридан ёрдам тўхтовсиз оқиб келмоқда. Ўнлаб эркаклар тинимсиз фура ва 10 тонналик Isuzu`ларни бўшатмоқда. Айвон остига йогурт ва ёғ қутилари, картошка, пиёз ва макарон қопларини тахлашмоқда.
Ушбу омборхонада қалин эшиклар ортида минглаб ичимлик сувли блоклар, бир томонда чойшаблар тўплаб қўйилган.
«Фарғонадан 12 та фура, 20 та юк машинасидан иборат карвон Сурхондарёдан, 30 тонна гуруч, сўйиш учун тирик қорамол…» — дея санайди Нодир ака. Рўйхатни узоқ давом эттириш мумкин.
Сардоба фожиаси халқимизнинг офат қаршисидаги бемисл даражада ҳамжиҳат эканини кўрсатди. Гулистон ХЁММ етиб келаётган ёрдамни бутунлигича қабул қила олмайди. Шунчаки жой етмайди. Юклар иккита штабга туширилмоқда. Иккинчиси Гулистон ташқарисидаги автосервис омборида жойлашган. У ерда чойшаблар устма-уст тахланган, улар уюми тез орада шифтга етади.
Иқтисодиёт шусиз ҳам тебранишларга дуч келган вақтда маҳаллий аҳоли учун қандай оғир зарба бўлганини ҳамма тушуниб турибди. Одамлар оёққа турди ва яшаш учун зарур барча нарсани жўнатишди. Хатто таҳририятимизга ҳам қўнғироқ қилиб, қандай қилиб мебел жўнатиш мумкинлигини сўрашди.
Шанба куни Сирдарёга инсонпарварлик юкларини жўнатишдан аввал Тошкент ҳокимлиги матбуот хизмати раҳбари Фурқат Маҳмудхўжаев бир нафақахўр аёл ёрдам беришни хоҳлаганини сўзлаб берди. Аёл тўрт дона қолипли нон олиб келибди. Ўз шахсий ҳолати қанчалик мураккаб бўлишига қарамасдан, нимадир одамларни эътиборсиз қолмасликка ундамоқда. Балки буни виждон деб аташ мумкиндир.
Жабрдийдалар
Сув тошқинидан Сирдарёнинг Сардоба, Мирзаобод ва Оқолтин туманлари катта зарар кўрди. Бу ерларда аҳоли асосан қишлоқ хўжалиги билан банд. Офат ўн минглаб гектар экин майдонларига зарар етказди.
Сув ювиб кетган суғориш тизими бетон ариқлари. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
«Юртдош» маҳалласига кетиш йўлида сув оқизиб юборган суғориш тизими бетон ариқлари кўзга ташланади. Қишлоққа борадиган тор йўлдан охири йўқ карвон билан самосвал ва тракторлар ҳам бормоқда. Трактор тиркамаларида ўтган йилги ҳосилдан пахта қолдиқлари қолиб кетган. Бу йил ҳосил бўлармикан?
Бузилган йўлларда инсонпарварлик ёрдами ортилган юк машиналари, экскаваторлар юкланган фуралар, сув тортадиган транспортлар, электр тармоқларини таъмирлаш учун махсус транспорт воситалари, олд ойнасида «Одамлар» ёзуви бўлган ва маҳаллий аҳолини эвакуация қилаётган юк машиналари илдамлаб бормоқда. Уларни кўриб юракка оғир юк тушади.
Одамлар қолган-қутган мол-мулкларини юк машиналари, тракторлар тиркамалари, енгил автомобиллар ва эшак араваларга ортиб кетмоқда. Улар буюмлар билан тўлиб-тошган. Бутун бошли оилалар юк машиналари кузовларига тўшалган кўрпачаларга ўтирган атрофга — сув ювиб юборган қишлоқ, яшаб бўлмай қолган уйларига тикилишади.
Фалокат ҳудуди
Олдинроқ кўрганларимизнинг барчаси энди ўз аҳамиятини йўқотади. Техникалар ва ёрдам оқими, эвакуация қилинганларнинг жойлаштирилиши, озиқ-овқат омборлари, одамларнинг ҳикоялари — буларнинг бари ўз аҳамиятини йўқотади. У ерда координация, масъулият, чарчоқ ва умид бор. Бу ерда эса умид йўқ. Фақатгина қайғу ва дард бор.
Трактор чўкиб кетган моллар жасадларини ташимоқда. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
Мана, пасайиб бораётган суви кўпирган дарё. Унинг ортида яшил буғдой майдони, сув оқимлари ушбу майдондан ўтган. Бузилган уйлар деворларида хира чизиқлар бор — сув қанча кўтарилганини дарҳол билиш мумкин. Энди бу — бир хотира.
Дарё ортида 6 нафар эркак букилиб, қандайдир катта нарса атрофида уриниб ётишибди. Бир неча сониядан сўнг улар арқон билан ҳалок бўлган от жасадини судраб кетишади.
Биз «Юртдош» маҳалласининг биринчи совхозидамиз. Талофат кўрган ҳудуднинг марказида. Аҳолига ёрдам бериш учун ҳарбийлар ва оддий фуқаролар етиб келишган. Уларни Isuzu автобусларида олиб келишган. Айтишларича, автобуслар карвони бир километргача чўзилиб кетган, лекин унинг охири бизга кўринмади.
Уй деворидаги қора доғ— сув сатҳининг белгиси Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
Вайронагарчиликлар кўламига қарасангиз, худди цунами бўлиб ўтгандек кўринади. Кўз билан кўриш мумкин бўлган масофадаги барча уйлар бузилган. Лойга ботган одамлар кўлмакларга тойиб, юриб келишяпти. Улар тўкилиб кетаёган уйларидан ниманидир олиб чиқиш мақсадида ўз ҳаётларини хавф остига қўйишмоқда. Балки, улар уйдан қайсидир хотирани олиб чиқишмоқчидир.
Ғиштлар уюмини йиғиштиришмоқда. Тўлқинда қулаган тушган томларнинг михларини суғуриб олишмоқда. Бир қатор бўлиб бетон бўлаклари устидан юришмоқда. Чўкиб кетган қадрдон заминни этикларда олиб юриш — жуда оғир қисмат. Улар тўдаланиб қолган ҳайвонлар жасади ёнидан на уларнинг сассиқ ҳидини, на уларнинг оғзидан сизиб чиққан қонни пайқамасдан ўтишмоқда.
Олиб чиқилиши мумкин бўлган барча нарса олиб чиқилганидан сўнг, улар сиқилишиб машиналарга ўтиришади ва қаергадир жўнаб кетишади. Кийимларида лой парчалари ва юзларида акс этган бўшлиқ билан ўтиришади.
Ҳозиргина етиб келганлар кўзларида маъносиз назар ташлашади. Мана эшиклари очилган «Жигули"си олдида турган эркак. Унинг лаблари қаттиқ қисилган. Унинг бошига худди осмон қулаб тушгандек. Мен унинг нима ҳақида ўйлаётганлигини билмоқчи эмасман. Унинг ёнида аёл киши турибди. Унинг оғзи қийшайган, юзи худди қотиб қолгандек, кўзларида эса даҳшат. Юзларида биттаям мушак қимирламайди. Лекин мен унинг йиғлаётганлиги биламан. Кўзларида ёш йўқ. Аёлнинг кўзлари менинг кўзларим билан учрашади, мен эса унинг кўзларига қарай олмайман.
Чунки уларга ҳозир ҳеч нима ҳам дея олмайсан, улардан ҳеч нарса ҳам сўрай олмайсан. Уларга ҳозир менинг енгил ҳамдардлигим керак эмас. Бу уларга ҳеч нарса бермайди. Улар мени тушунишмаса ҳам керак. Мен бунга бошқа қарай олмайман.
Хотиржамлик баҳоси
Тўғон деворининг қулаган жойи.
Агар Сардоба сув омбори тўғонига унинг қулаган томонидан қаралса, у ерда ўнлаб, балки юзлаб экскаватор ва самосваллар тўпланган. Узоқдан улар кичкинадек кўринишади. Тўғон деворидаги тешик эса баҳайбат.
Тўғон деворларини ушлаб турган катта тошлар тўлқин билан текисликка чиқиб қолган. Ҳозир улар биттаям бошоқ қолмаган аввал буғдой майдони бўлган ерда турибди. Кейин эса оқим 4Р200а автойўлига урилган. Асфальт бўлакларини ва ер қатламларини ювиб юборган, электр узатиш тармоқлари устунларини йиқитган, ер тагидаги сув қувурларини суғуриб ташлаган ва аҳоли турар жойлариги қараб йўл олган.
Тўғон девори ўпирилган жойдан бир километрда сақланиб қолган устунлар. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
Авваллари дунёда табиий офатлар юз берарди, одамлар ҳалок бўларди, давлатлар иқтисодиёти катта зарарлар кўрарди. Буларнинг барчаси биздан узоқ, қўрқинчли бўлса-да, бизга етиб келмайдигандек туюларди. 2020 йилнинг баҳори биз билан бундай нарсалар юз бермаслиги ҳақидаги тасаввурларни йўқ қилди. Ҳозиргача ўзингизда пандемия инқирозини ҳис қилмаган бўлишингиз мумкин, аммо миллий фожиа инқирозини ҳис қилмаслик мумкин эмас.
Мен экскаваторлар турар жойларини йиқитгани, катта болғалар одамлар яшаб турган уйларни бузаётганини кўрганман. Ҳозир эса мен шунчаки йўл четида турибман. Биринчи марта, ер ҳақиқатда оёғим тагидан кетиб қолиши мумкин. Тупроқ ҳали нам, қаттиқ ёмғир бошланиш арафасида.
Ушбу ижтимоий ва иқтисодий изтироблар гирдобидан фақат бир нарсани тушуниш мумкин — тили, урф-одати ва миллатидан қатъи назар, одамийлик ҳислатлари мавжуд халқнинг бирдамлигини. Ҳозир юзлаб километрларда яшаётган одамларнинг дарди ва қўрқуви худди ўзингникидек туюлади. Шунинг учун ўзингни ҳеч бўлмаганда уларга тўрт дона нон улашишга мажбурдек ҳис қиласан. Ҳаттоки бир бурда бўлса ҳам.
Ёрдамчи-аҳолиларни олиб юрган автобуслар. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
Турар-жойларга етказилган зарар ҳозирча эълон қилингани йўқ. Балки, юзлаб, балки минглаб оилалар уйсиз қолгандир. Улар қаердадир яшашлари керак. Вақт эса оз. Олдимизда ёз, лекин бундай миқёсдаги нарсалар ҳақида гап кетганида, қиш ҳам жуда яқиндек туюлади.
Сўрамоқчи бўлган ягона нарсамиз — бизга кутилмаган ҳодисалар оқибатида ҳам қулаб тушмайдиган тўғонларни қуриб беринг. Бизга қаттиқ шамол томларини учириб кетмайдиган уйлар қуриб беринг. Бизга одамлар ҳалок бўлмайдиган йўлларни қуриб беринг. Бундай инфратузилма билан биз учун яшаш ҳам тинчроқ ҳам арзонроқ бўлади.
Миннатдорчилик. «Газета.uz» таҳририяти Тошкент ҳокимлиги, Гулистон ва Сирдарё вилояти прокуратураси, Ўзбекистон ИИВ, Тошкент ИИББ ва Чилонзор тумани ИИБ ходимларига корреспондентлар учун ажратилган транспорт ва ҳаракатланиш имконияти учун миннатдарчилик билдиради. Карантин чекловлари сабабли, қайд этиб ўтилган идораларнинг ёрдамисиз ушбу материални тайёрлашнинг иложи бўлмас эди.

Весна 2020-го выпила из нас все соки. Пандемия коронавируса, сорванные штормом крыши в Бухарской области и, наконец, Сардобинская трагедия. Мы словно расплачиваемся за мирное прошлое, в котором мы наблюдали чужие бедствия с экранов наших телевизоров. Единственное положительное, что можно вынести из этого опыта, — фантастическая сплочённость нации. Но больших потрясений не выдержит ни сердце, ни экономика. Какова цена катастрофы и в чем действительно нуждаются люди, принявшие на себя первый удар волны, разбирались корреспонденты «Газеты.uz» Сабина Бакаева и Шухрат Латипов.
Торг неуместен
В воскресенье утром, 3 мая, эвакуированные из потопленных махаллей мужчины уехали к своим домам. За два дня вода уже впиталась в землю, отошла. Теперь можно посмотреть, выжил ли скот и насколько разрушен родной кров. Или насколько он цел. И забрать своё имущество.
Передо мной сидит пожилая женщина. 1 мая ее вместе с семьёй разместили в доме местных жителей в махалле «Замин» Сардобинского района. Позавчера на рассвете она ещё жила в своём доме в первом совхозе махалли «Юртдош». Сегодня утром ее сыновья уехали за вещами, а внуки остались с ней. Женщина рассказывает, что свою скотину они отпустили. Торг здесь неуместен: главное остаться живыми самим, а скот потом найдется.
Этот же дом принял ещё две семьи. Всего 12 человек. Сейчас двор полон детей, женщин, репортёров и депутатов Экологической партии Узбекистана. Мы их встретили совершенно случайно. Колонна машин с гуманитарной помощью и названием партии на кузове привлекла наше внимание.
Лидер Экопартии Борий Алиханов рассказывает, что партия не могла остаться в стороне и решила привезти продукты пострадавшим жителям. Его заместитель Сайдрасул Сангинов раздаёт женщинам филейки яиц, пакеты с продуктами и спрашивает, какое у них настроение.
«Настроение хорошее. Хорошее настроение!» — выдыхает женщина из махалли «Юртдош». И ей почему-то веришь. Наверное, потому что в семье нет потерь.
У входа во двор стоят двое стариков.
«Намозни укидик, огизни ёпдик („Помолились, приняли пищу на сахарлик“)», — говорит один из них о событиях того утра. 69-летний Одилжон Умаров из той же махалли «Юртдош» рассказывает, что в пятом часу утра жителей совхоза начали будить сотрудники правоохранительных органов. В суматохе он вместе с супругой и семьёй сына бежал из своего дома.
Одилжон Умаров показывает уровень воды в затопленных домах. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
Жена Одилжона Умарова лежит в соседнем строении этого же участка. В комнате полумрак и много женщин. Журахон Умарова восседает на пёстрых курпачах двуспальной кровати. Она не может ходить. Ее глаза блестят, она пытается шутить. Говорит, что на видео она должна быть красивой. Но каждый раз, когда ей хочется заплакать, она отводит взгляд в сторону окна и смотрит в пустоту.
Женщина рассказывает то же самое, что и ее муж. В пятом часу утра им сказали, что сюда прибывает вода, надо торопиться. В спешке она споткнулась на лестнице. Теперь вот лежит третий день в доме добрых людей и благодарит их. Непрестанно благодарит.
Журахон Умарова рассказывает о пережитом. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
Одилжон Умаров улыбается и убеждает, что он ни в чем не нуждается. Только вот не успел взять с собой свои таблетки и капли для глаз. Они ему очень нужны. Но разве вспомнишь об этом, когда надвигается волна? Интересуюсь, почему не попросил помочь с лекарствами депутатов.
«Как-то стыдно», — он пожимает плечами. Это чувство оказалось сильнее нужды. И даже сильнее собственного здоровья.
Чувство долга
Колонна Экопартии уже уехала. Ничего, за ней приедет другая. Сейчас в Сырдарьинскую область тянется бесконечное число грузовиков. Накануне ночью мы приехали в Гулистан вместе с колонной гуманитарной помощи из Ташкента. С нами более 20 волонтёров Центра координации спонсорской деятельности (ЦКСД) столицы. С 6 вечера субботы они грузили десятки тонн продовольствия, одежды, игрушек и постельных принадлежностей. Среди волонтёров есть даже школьники.
Волонтёры ЦКСД города Ташкента.
По дороге они громко распевают песни. Понять их тоже можно. Их скорбь — это поступки. Лишь в радости они находят отдушину. Или радость — это побочный эффект пандемии и стихийного бедствия. Где находить силы, когда ежедневно слышишь по сотне отчаянных обращений? Наверное, только в юморе и музыке.
Утром 3 мая мы в гулистанском ЦКСД. Сотрудник прокуратуры Нодир-ака курирует работу центра. Сюда безостановочно стягивается помощь со всех концов страны. Десятки мужчин, не отдыхая, разгружают фуры и 10-тонные Isuzu. Под навесом собираются коробки с йогуртами и маслом, мешки картошки, лука и макарон.
Здесь в амбаре за толстыми железными дверями тысячи блоков с питьевой водой, навалены кучи одеял.
«12 фур с Ферганы, колонна из 20 грузовиков из Сурхандарьи, 30 тонн риса, живой скот на убой…» — перечисляет Нодир-ака. Список можно продолжать долго.
Сардобинская трагедия стала показателем фантастической солидарности нации перед лицом катастрофы. ЦКСД Гулистана не может принять весь объем прибывающей помощи. Просто не хватает места. Груз размещают в двух штабах. Второй расположен в пригороде Гулистана в ангаре автосервиса. Там одеяла навалены друг на друга так, что куча скоро достанет до потолка.
Все понимают, каким тяжёлым оказался удар для местного населения, в каком шоке и без того пошатнувшаяся экономика. Люди мобилизовались и, кажется, прислали все необходимое для жизни. Нас в редакции даже спрашивали, как можно отправить мебель.
В субботу перед отправкой груза в Сырдарью глава пресс-службы хокимията Ташкента Фуркат Махмудходжаев рассказал, что помочь захотела пенсионерка. Она принесла четыре буханки хлеба. Что-то не позволяет людям остаться безучастными, какой бы сложной ни была их личная ситуация. Может быть, это и называют совестью.
Беженцы
Сильнее всего от наводнения пострадали Сардобинский, Мирзаабадский и Акалтынский районы Сырдарьи. Население здесь в основном занимается сельским хозяйством. Катастрофа погубила десятки тысяч сельскохозяйственных угодий.
Лотки оросительной системы, смытые потоком воды. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
По дороге в махаллю «Юртдош» на глаза то и дело попадаются брошенные потоком лотки оросительной системы. По узким просёлочным дорогам нескончаемым караваном едут десятки самосвалов и тракторов. Комочки хлопка прошлогоднего урожая колышутся на тракторных прицепах. Созреет ли урожай в этом году?
На разбитых дорогах трясутся колонны грузовиков с гуманитарной помощью, фур с водружёнными на них экскаваторами, транспорта для откачки воды, спецмашин для ремонта электросетей, грузовиков с устрашающей табличкой «Одамлар» («Люди») на лобовом стекле. Последние эвакуируют местное население, но от их количества сжимается сердце.
Люди вывозят спасённое имущество на грузовиках, на прицепах к тракторам и легковому транспорту, на повозках, запряжённых ослами. Они доверху набиты вещами. Торчат ножки перевёрнутых стульев. Пустой бешик качает воздух. Целые семьи сидят на курпачах в кузовах грузовиков и пустым взглядом смотрят на зону бедствия, бывшую домом, которого больше нет.
Зона бедствия
Все, что мы видели раньше, больше не имеет значения. Колонны техники и помощи, размещение эвакуированных, склады с продовольствием, рассказы людей — все это теряет ценность. Там есть скоординированность, ответственность, усталость и надежда. А здесь надежды нет. Есть только горе и боль.
Трактор везёт трупы утонувшего скота. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
Вот река, в которой пенится убывающая вода. За ней зелёное поле пшеницы, по которой волна словно расчёской прошлась. На стенах разрушенного жилья бледные полоски — сразу видно, до какой отметки поднялась вода. Теперь это память.
За рекой шестеро мужчин, согнувшись пополам, возятся вокруг чего-то очень большого. Через несколько секунд они схватятся за верёвку и, также согнувшись, потащат тушу погибшей лошади.
Мы в первом совхозе махалли «Юртдош». В центре катастрофической суеты. Помогать населению приехали военные и гражданские. Их привезли на малогабаритных автобусах Isuzu. Говорят, колонна автобусов растянулась на километр, но нам не видно ее конца.
Тёмное пятно на стене дома — отметка уровня воды. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
По масштабам разрушений кажется, что это было цунами. Обрушились все дома в зоне видимости. Вымазанные глиной люди скользят по грязи и лужам. Они рискуют жизнью, пытаясь вынести хоть что-то из своих рассыпающихся домов. Наверное, они хотят вынести память.
Разгребают завалы кирпичей. Выкручивают шурупы из листов кровли, снесённой волной. Стоят в ряд и скребут обувью по куску бетона. Слишком тяжело нести на сапогах это бремя — затопленную родную землю. Они проходят мимо скрюченных трупов скота, не замечая ни запаха разложения, ни луж вытекшей крови из ртов животных.
Когда вынесено все, что можно было вынести, они, теснясь, садятся в машины и куда-то уезжают. Садятся такие же — с брызгами серой глины на одежде и пустым выражением лица.
Только что приехавшие стоят со стеклянным взглядом. Вот мужчина у открытой двери своих «Жигулей». Его губы плотно сжаты. Ему словно небо грохнулось на голову. Я не хочу знать, о чем он думает. Рядом с ним стоит женщина. Ее рот скривился, неподвижная маска на лице, в глазах ужас. На лице не дрогнет ни один мускул. Но я знаю, что она плачет. Слез нет. Женщина пересекается со мной взглядом, а мне смотреть ей в глаза невозможно.
Потому что им ничего даже не скажешь, ничего у них не спросишь. Им сейчас вряд ли нужно моё пресловутое сострадание. Оно ничего с ними не разделяет. Они меня даже не поймут. Я больше не могу это видеть.
Цена спокойствия
Говорят, что дамбу прорвало в 5:55 утра. Но большинство людей, которых мы встретили, рассказывают, что первый шум обрушения был слышен ближе к 4:00. Судя по рассказам Одилжон-бобо, эвакуация тоже началась раньше 6 часов.
Брешь в стене дамбы.
Если смотреть на дамбу Сардобинского водохранилища со стороны обрушения, на ней выстроились десятки, а может и пара сотен самосвалов и экскаваторов. Издали они кажутся крошечными. А брешь в стене плотины — гигантской.
Волна вынесла на равнину камни, укреплявшие дамбу. Сейчас они лежат на некогда пшеничном поле, где не осталось ни одного колоска. Затем поток ударился о трассу 4Р200а. Смыл куски асфальта, снёс пласты грунта, столбы линий электропередач, вырвал из-под земли водопроводные трубы и направился в населённые пункты.
Уцелевшие столбы дороги в километре от места обрушения дамбы. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
Раньше в мире происходили стихийные бедствия, гибли люди, экономика других стран терпела гигантский ущерб. Все это было слишком далеко и казалось, конечно, страшным, но зыбким. Весна 2020-го забрала представления о том, что с нами такого не произойдёт. Если пока не ощутил на себе кризиса пандемии, то кризис национальной трагедии не осознать невозможно.
Я видела, как экскаваторы разрушают дома, как кувалды сносят жилые здания, в которых ещё живут люди. А сейчас я стою на краю дороги. Впервые земля в прямом смысле может уйти у меня из-под ног. Грунт ещё влажный, да и ливень надвигается.
Единственное, что можно вынести из этого вороха социальных и экономических потрясений — это сплочённость народа, которую объединяют не язык, традиции и национальность, а человечность. Сейчас боль и страх людей, живущих за сотни километров, кажутся своими. Поэтому чувствуешь себя обязанным передать хоть четыре буханки хлеба. Даже ломоть.
Автобусы с помощниками из числа гражданского населения. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
Ущерб, нанесённый жилым домам, ещё не озвучивали. Возможно, сотни, возможно, несколько тысяч семей остались без крыши. Им нужно где-то жить. Времени мало. Впереди лето, но когда речь идёт о таких масштабах, зима кажется совсем близкой.
И единственное, о чем хочется попросить, — постройте нам такие дамбы, которые не обрушатся в результате даже непредвиденного. Постройте нам такие дома, чьи крыши не сдует шквальным ветром. Постройте нам дороги, на которых не гибнут люди. С такой инфраструктурой жить нам будет спокойнее и намного дешевле.
Благодарности. Редакция «Газеты.uz» благодарит хокимият Ташкента, прокуратуру Гулистана и Сырдарьинской области, пресс-службу хокимията Сырдарьинской области, сотрудников МВД Узбекистана, ГУВД Ташкента и УВД Чиланзарского района за предоставленный корреспондентам транспорт и возможность передвижения. Из-за карантинных ограничений без содействия перечисленных ведомств этот материал не удалось бы подготовить.