29 январь куни Ўзбекистон ҳукуматининг «Айрим раҳбарларнинг шахсий масъулиятини кўриб чиқиш тўғрисида"ги қарори қабул қилинди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар берди.
Қарорга мувофиқ, транспорт соҳасидаги ишлар етарли даражада ташкил қилинмаганлиги ва мутасадди раҳбарларнинг шахсий масъулиятини янада ошириш мақсадида:
• Илхам Рустамович Махкамов транспорт вазирининг биринчи ўринбосари лавозимидан озод этилиб, вазирнинг биринчи ўринбосари вазифасини бажарувчи этиб;
• Даврон Тулкунович Дехканов транспорт вазирининг ўринбосари лавозимидан озод этилиб, вазирнинг ўринбосари вазифасини бажарувчи этиб;
• Абдурахман Абдуллаевич Абдувалиев транспорт вазирининг ўринбосари — Автомобиль йўллари қўмитаси раиси лавозимидан озод этилиб, вазирнинг ўринбосари — Автомобиль йўллари қўмитаси раиси вазифасини бажарувчи этиб;
• Толиб Эгамбердиевич Улжаев Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Фуқаро авиацияси агентлигининг директори лавозимидан озод этилиб, ушбу агентлик директори вазифасини бажарувчи этиб;
• Дониёр Бахтиёрович Ахмедов Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Темир йўлларда юк ва йўловчилар ташиш хавфсизлигини назорат қилиш инспекциясининг бошлиғи лавозимидан озод этилиб, мазкур инспекция бошлиғи вазифасини бажарувчи этиб;
• Фахриддин Мухиддинович Салихов Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Йўл қурилиш ишлари сифатини назорат қилиш инспекциясининг бошлиғи лавозимидан озод этилиб, мазкур инспекция бошлиғи вазифасини бажарувчи этиб тайинланди.
Шунингдек, «Ўзбекистон темир йўллари» ва Uzbekistan Airways АЖлар акциядорлари умумий йиғилишининг навбатдан ташқари мажлисида:
• Хусниддин Нуриддинович Хасиловни «Ўзбекистон темир йўллари» АЖ бошқаруви раиси лавозимидан озод этиб, ушбу жамият бошқаруви раиси вазифасини бажарувчи этиб тасдиқлаш;
• Uzbekistan Airways АЖ бошқарувчиси вазифасини бажарувчи Бахтиёр Ибрагимович Хакимовнинг эгаллаб турган лавозимига лойиқлиги масалалари кўриб чиқилади.

Правительство Узбекистана 29 января издало постановление о рассмотрении персональной ответственности руководителей транспортной сферы, сообщило Министерство юстиции.
В документе говорится, что работы в транспортной сфере организованы не на должном уровне. В целях повышения персональной ответственности руководителей они освобождены от должностей и назначены исполняющими обязанности руководителей:
- Илхом Рустамович Махкамов освобожден от должности первого заместителя министра транспорта и назначен и. о. первого замминистра транспорта;
- Даврон Тулкунович Дехканов освобожден от должности замминистра транспорта и назначен и. о. замминистра транспорта;
- Абдурахмон Абдулхаевич Абдувалиев освобожден от должности заместителя министра транспорта — председателя Комитета автомобильных дорог и назначен и. о. замминистра транспорта — главой Комитета автодорог;
- Толиб Эгамбердиевич Улжаев освобожден от должности директора Агентства гражданской авиации и назначен и. о. главы агентства;
- Дониёр Бахтиёрович Ахмедов освобожден от должности начальника Инспекции по надзору за безопасностью железнодорожных перевозок при Минтрансе и назначен и. о. главы инспекции;
- Фахриддин Мухиддинович Салихов освобожден от должности начальника Инспекции по контролю за качеством дорожно-строительных работ при Минтрансе и назначен и. о. главы инспекции.
Кроме того, постановлением поручено на внеочередных общих собраниях акционеров АО «Узбекистан темир йўллари» и Uzbekistan Airways рассмотреть вопросы:
- освобождения Хусниддина Нуриддиновича Хасилова от должности председателя «Узбекистон темир йуллари» и назначения его и. о. главы компании;
- соответствия Бахтиёра Ибрагимовича Хакимова занимаемой должности исполняющего обязанности управляющего Uzbekistan Airways.