Ўзбекистоннинг тиббий муассасаларида тиббиёт гипси ўрнига қурилиш гипси ишлатилади. Бу ҳақда чоршанба куни Республика коррупцияга қарши курашиш идоралараро комиссияси йиғилишида бош прокурор Ниғматилла Йўлдошев маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, шифокорлар сўнгги икки йил ичида 277 минг ҳолатда синишларда қурилиш гипсидан фойдалангани аниқланган.
Шифокорлар жами бўлиб 351 тонна қурилиш материалидан фойдаланган. Жумладан, Фарғона вилоятида 30 тонна, Бухоро вилоятида 33 тонна, Тошкент вилоятида 35 тонна, Наманган вилоятида 36 тонна, Қашқадарё вилоятида 38 тонна, Самарқандда 43 тонна ва Тошкентда 48 тонна.
Ниғматилла Йўлдошевнинг таъкидлашича, қурилиш гипсидан фойдаланиш беморларда шикастланган суякларнинг жойидан силжиши, гипс қўлланиладиган ҳудудда терининг жароҳатланиши ва тери аллергияси каби жиддий оқибатларга олиб келиши мумкин.
«Шунга қарамай, Ўзбекистонда тиббий гипс ишлаб чиқарадиган биронта ҳам корхона ташкил этилмаган ва соғлиқни сақлаш вазирлиги бу борада ташаббус кўрсатмаган», — деди бош прокурор.

В медицинских учреждениях Узбекистана использовали строительный гипс вместо медицинского. Об этом сообщил генеральный прокурор Нигматилла Юлдашев на заседании республиканской межведомственной комиссии по борьбе с коррупцией в среду.
По его словам, за последние два года выявлено 277 тысяч случаев применения строительного гипса при переломах.
Всего врачи использовали 351 тонну строительного материала. В частности, 30 тонн — в Ферганской области, 33 тонн — в Бухарской области, 35 тонн — в Ташкентской области, 36 тонн — в Наманганской области, 38 тонн — в Кашкадарьинской области, 43 тонны — в Самаркандской и 48 тонн — в Ташкенте.
Нигматилла Юлдашев заявил, что использование строительного гипса может вызвать серьезные побочные эффекты, такие как смещение поврежденной кости у пациентов, отек кожи в области, где наложен гипс, а также кожная аллергия.
«Несмотря на это, в Узбекистане не было создано ни одного предприятия по производству медицинского гипса, а министерство [здравоохранения] не проявляло инициативу в этой сфере», — отметил генпрокурор.