Тошкент ИИББ ходимлари 8 декабрга ўтар кечаси маст ҳолда машина бошқарган ва ходимларга пичоқ билан таҳдид қилган ҳайдовчини қўлга олиш учун қуролдан фойдаланишга мажбур бўлди. ИИББ матбуот хизмати ҳодиса тафсилотларини эълон қилди.
Тахминан 3:10 да Чилонзор туманида Муқимий ва Байналмилал кўчалари чорраҳасида Labo автомобили ҳайдовчиси бетон тўсиққа урилиб, машина ағдарилиб кетади. ИИББ ходимлари ва гувоҳлар ёрдамга ошиқади ва автомобилни ўнглаб қўяди.
«Лабо» ҳайдовчиси кабинадан чиқмас эди. Воқеа жойига биринчи бўлиб етиб келган ППХ ходими йўл ҳаракати хавфсизлиги хизматига ЙТҲ ҳақида хабар берди. Ҳайдовчидан тиббий ёрдам кераклиги ҳақида сўрамоқчи бўлганида, ППХ ходими ҳайдовчининг ғайритабиий ҳаракатлари ва гапларига, ҳамда ҳаракатларида мувофиқлик йўқлигига эътибор қаратиб, бу ҳақда ЙПХ инспекторларини огоҳлантирган эди.
Тахминга кўра ҳайдовчи психотроп воситалар ёки спиртли ичимликлар таъсири остида бўлган. Кутилмаганда ҳайдовчи ЙТҲ жойига етиб келган ЙПХ инспекторларига қаршилик кўрсата бошлаб,тинчланиш ва жамоат тартибини сақлаш ҳақидаги чақирувларга жавобан тажовузкорона ҳаракатлар қилган.
Ёнидаги пичоғини чиқариб, кимда ким яқинлашса унга жароҳат етказиши билан қўрқитарди. Ўтиб кетаётган ҳайдовчи ва пиёдалар тўхтаб томоша қила бошлаганлари сабабли ҳодиса атрофида одам кўпая бошлагач, фуқаролар ва ходимлар ҳаёти ва соғлиғи учун реал хавф юзага келди. Шунда ЙПХ инспектори кичик сержант Т.О. табель қуролини қўллашга қарор қилади.
Фото: Тошкент ИИББ.
ЙПХ инспектори бир неча марта ҳайдовчини қўрол қўллаши ҳақида огоҳлантиришига қарамасдан, ҳайдовчи ўзини агрессив тутишда давом этиб, ходимларга пичоқ санчмоқчи бўлган. Шундан сўнг ЙПХ инспектори йўриқномага мувофиқ ҳаракат қилиб, осмонга ўқ узди, бу ҳам қоидабузарга таъсир қилмаганидан сўнг, унинг оёғига қарата ўқ ўзди. Фақатгина шундан сўнг қоидабузар пичоғини ташлади. Унинг қўллари кишанланиб, тиббий ёрдам кўрсатиш учун шифохонага етказилди.
Ҳайдовчининг шахсини аниқлаш бўйича олиб борилган ишлар натижасида у — Шайхонтоҳур туманида яшовчи, муқаддам Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 97 («Қасддан одам ўлдириш») ва 109-моддалари («Қасддан баданга енгил шикаст етказиш») бўйича судланган 43 ёшли Нусрат И. эканлиги маълум бўлди.
«Лабо» автомобили салонида очиқ ҳолатдаги ароқ ва коньяк шишалари топилди. Ҳозирги вақтда фуқаро Нусрат И. ўз ҳаракатларини тушунтиришга қодир эмас, чунки у айни дамгача маст ҳолатдадир. Чилонзор тумани прокуратураси Нусрат И.га нисбатан жиноий иш қўзғатилиши масаласи билан шуғулланмоқда. Тошкент шаҳар ИИББ бошлиғи генерал-майор Джураев Р. ходимларни рағбатлантириш ҳақида топшириқ берди.

Сотрудники ГУВД Ташкента в ночь на 8 декабря были вынуждены применить оружие, чтобы задержать водителя, находившегося в нетрезвом состоянии и размахивавшего ножом. Подробности инцидента сообщила пресс-служба ГУВД.
Примерно в 3:10 в Чиланзарском районе на пересечении улиц Мукими и Байналмилал водитель автомобиля Labo совершил столкновение с бетонным ограждением, после чего машина перевернулась. На помощь пришли сотрудники ГУВД и очевидцы, которые поставили машину на колеса.
Водитель из кабины не выходил. Сотрудник ППС, первым оказавшийся на месте происшествия, сообщил о ДТП в службу безопасности дорожного движения. При попытке узнать у водителя, не требуется ли медицинская помощь, сотрудник ППС обратил внимание на неадекватность поведения, несвязную речь и нарушения координации движений, о чем также предупредил инспекторов ДПС.
Предположительно мужчина находился под воздействием психотропных веществ или в состоянии алкогольного опьянения. Прибывшим на место ДТП инспекторам ДПС водитель оказал активное сопротивление, на призывы успокоиться реагировал агрессивно. Размахивая ножом, он угрожал нанести телесные повреждения любому, кто к нему приблизится.
Поскольку вокруг стала собираться толпа людей, возникла угроза для жизни и здоровья окружающих и сотрудников ГУВД. Инспектор ДПС младший сержант Т. О. принял решение о применении табельного оружия. Он несколько раз предупредил о возможности применения оружия, но водитель продолжал пытаться ножом нанести сотрудникам травмы.
Инспектор ДПС произвел выстрелы вверх, а когда это не возымело эффекта, выстрелил нарушителю в ногу. Только после этого он бросил нож. На водителя были надеты наручники, и он был доставлен в больницу.
Водителем оказался 43-летний житель Шайхантахурского района Нусрат И., ранее судимый по статьям 97 («Умышленное убийство») и 109 («Умышленное легкое телесное повреждение») Уголовного кодекса Узбекистана. В салоне автомобиля были обнаружены початые бутылки с водкой и коньяком.
Прокуратура района решает вопрос о возбуждении уголовного дела. Начальник ГУВД дал указание о поощрении сотрудников.