22 декабрь куни бўлиб ўтадиган Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига ва маҳаллий кенгашларга сайловда иштирок этиш учун Ўзбекистонда фаолият юритаётган бешта сиёсий партиянинг барча номзодлари рўйхатга олинди, дея хабар қилди Сайловларни ёритиш бўйича халқаро матбуот маркази.
Ноябрь ойи бошида бешта сиёсий партия — Ўзбекистон Либерал-демократик партияси (ЎзЛиДеП), Ўзбекистон Халқ демократик партияси (ЎзХДП), Миллий тикланиш Демократик партияси, «Адолат» Социал-демократик партияси ва Экологик партияси сайлов округлари сонига мос равишда 150 нафардан номзодни кўрсатган эди.
15 ноябрь куни барча 750 нафар номзодлар Марказий сайлов комиссияси томонидан расман рўйхатга олинди ва сайловда қатнашишга рухсат берилди. Тасдиқланган номзодлар орасида 43 нафари парламент қуйи палатанинг ҳозирги таркибида депутат сифатида фаолият кўрсатмоқда.
Матбуот марказида таъкидланганидек, сиёсий партиялар томонидан депутатликка номзодларни илгари суриш жараёни қонунчилик талабларига мувофиқ, ошкоралик ва очиқлик муҳитида олиб борилмоқда. Рўйхатга олинган номзодларнинг рўйхатлари тез орада босма нашрда эълон қилинади.
Қуйида ҳар бир партиядан депутатликка номзодларнинг ёши, жинси ва касбий таркиби тўғрисидаги инфографик маълумотлар келтирилган.

Все кандидаты пяти действующих в Узбекистане политических партий зарегистрированы для участия в выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные кенгаши, которые пройдут 22 декабря, сообщил в пятницу Международный пресс-центр по освещению выборов.
В начале ноября пять допущенных к выборам политических партий — Либерально-демократическая партия Узбекистана (УзЛиДеП), Народно-демократическая партия Узбекистана (НДПУ), Демократическая партия «Миллий тикланиш», Социал-демократическая партия «Адолат» и Экологическая партия выдвинули по 150 кандидатов — соответственно количеству избирательных округов.
Все 750 кандидатов 15 ноября были официально зарегистрированы Центризбиркомом и допущены к участию в выборах. Среди утвержденных кандидатов 43 человека работают депутатами в текущем составе нижней палаты.
Как отметили в пресс-центре, все мероприятия по выдвижению кандидатов в депутаты политические партии провели в соответствии с требованиями законодательства, в обстановке гласности и открытости. Списки зарегистрированных кандидатов в депутаты будут в скором времени опубликованы в печати.
Ниже представлена инфографика о возрастном, гендерном и профессиональном составе кандидатов в депутаты от каждой партии.