Ўзбекистон Мактабгача таълим вазирлиги жума куни 16 та қайта жиҳозланган автобус, ўйин майдончасига эга тураргоҳнинг иккита модели ва иккита модулли мактабгача таълим ташкилотини намойиш этди. Улар МТТ қурилиши имконсиз бўлган узоқ қишлоқ жойлари, тоғли туманлар ва бориш қийин бўлган аҳоли пунктлари учун мўлжалланган.
Isuzu HC 40 автобуслари базасидаги мобил МТТ белгиланган йўналиш бўйича қатнайди. Мобил гуруҳларда бўлиш давомийлиги уч соатдан ошмайди, болаларнинг максимал сони эса, 3−7 ёшдаги 16 нафар бола бўлади. Машғулотларни барча тарбияланувчилар учун қизиқарли қилиш учун, МТТ мутахассислари турли ёшдаги гуруҳлар учун махсус дастурлар ишлаб чиқдилар, педагоглар эса, тегишли ўқувни битирдилар.
Таълим-тарбия жараёни иккита сменада ўтади, мажбурий овқатланиш ташкил этилмайди, лекин енгил тамаддини иситиб олишни кўзда тутилади. Машғулотларнинг салмоқли қисмини очиқ ҳавода ўтказиш режалаштирилган. Бунинг учун йўналишнинг ҳар бир нуқтасида шийпонли, тўсиқли, ўриндиқли, тепалик, арғимчоқ, ўйин уйчаси ва қумхонали тураргоҳ жиҳозланган бўлади.
Тақдимотда мобил ва модулли МТТларни ташкил қилиш — бу минтақаларда мактабгача ташкилотларнинг кескин етишмаслиги тақозо қилган муҳим қадам эканлиги қайд этилди. Татбиқ этишнинг рекорд даражада қисқалигидан ташқари, мактабгача таълимнинг муқобил шакллари камхаржлиги билан ҳам ажралиб туради. Чунончи, битта одатий МТТ қурилиши ўрнига 7 та модулли МТТ ўрнатиш ёки 7 та автобусни ишга тушириш ва бир неча минтақалардаги болаларни мактабгача таълим билан қамраб олиш мумкин.
Мобил МТТ лойиҳаси доирасида «Ўзавтосаноат» мутахассислари автобусларни қайта жиҳозлаш ва ҳайдовчиларни ўқитиш билан кифояланиб қолмай, шўъба корхоналари базасида болалар майдончалари учун мебель ва керакли ашёлар тайёрлашни ҳам йўлга қўйди. Ишлаб чиқариш бутунлай маҳаллий бўлиб, бу керак бўлганда автопаркни тезкор кенгайтириш имконини беради. Бундан ташқари, автобусларга йўналишни ва ҳар бир нуқтада туриш вақтини назорат қилиш учун трекерлар ўрнатилади.
Шунингдек, Мактабгача таълим вазирлиги модулли мактабгача ташкилотлар намуналарини тақдим этди. Ҳар бир конструкция ўзаро боғланган денгиз контейнерларидан иборат. Асосий макон ўқитиш-ўйнаш ҳудудига ажратилган бўлиб, болалар мебели, ўйинчоқлар ва ўқув материаллари билан таъминланган. Тўлиқ кунли гуруҳлар учун енгил, йиғилувчан кроватлар кўзда тутилган.
Бугуннинг ўзидаёқ мобил МТТ лойиҳасига республика бўйлаб 44 та нуқта киритилган бўлиб, у жами 2000 нафар болани қамраб олади. Қайд этиш жоизки, мобил МТТларга қатнаш бепул бўлади.
Мобил мактабгача ташкилотлар лойиҳачилари Турин политехника университети мутахассислари бўлди, модул МТТларни эса, «UzAutoTrailer» компанияси муҳандислари лойиҳалаштирди. Улар қайд этишларича, мобил ва модулли МТТларни қуришда ва безатишда иссиққа ва ўтга чидамли, саломатлик учун хавфсиз материаллар ишлатилади.

Министерство дошкольного образования Узбекистана в пятницу презентовало 16 переоборудованных автобусов, две модели стоянок с игровыми площадками и две модульные дошкольные образовательные организации. Они предназначены для удаленных сельских местностей, горных районов и труднодоступных населенных пунктов, в которых постройка обычной ДОО невозможна.
«Создание мобильных и модульных ДОО — важный шаг, вызванный острой нехваткой дошкольных организаций в регионах. За два года существования Министерства дошкольного образования были открыты 120 новых государственных ДОО по всей республике, однако этого недостаточно. Если в Ташкенте мы достигли охвата дошкольным образованием 80,6%, то за пределами столицы и крупных городов показатели намного ниже. Есть районы, где процент детей, не посещающих ДОО, составляет 90%», — сказала глава МДО Агриппина Шин.
Она отметила, что «строительство — долгий и затратный процесс», а в некоторых местностях «пока невозможный ввиду проблем с электричеством и канализацией, а также отсутствия достаточного количества детей».
Министр добавила, что альтернативные формы дошкольного образования отличаются меньшими затратами и рекордными короткими сроками внедрения. «Вместо строительства одной обычной ДОО мы можем установить семь модульных ДОО или запустить семь автобусов, обеспечив дошкольным образованием детей в нескольких регионах», — подчеркнула она.
Мобильные ДОО «Аклвой» (Aqlvoy) на базе автобусов Isuzu HC 40 будут курсировать по установленному маршруту. Для контроля маршрута и времени в каждой локации их оснастят GPS-трекерами. Переоборудованием автобусов, обучением водителей, изготовлением мебели и принадлежностями для детских площадок занимались специалисты «Узавтосаноат».
Проект включает 44 локации по стране с общим охватом в 2000 детей. Длительность пребывания в мобильных группах не превысит трех часов, а максимальная численность составит 16 детей в возрасте от 3 до 7 лет.
Образовательно-воспитательный процесс будет идти в две смены без обязательной организации питания, но с возможностью разогрева легкого перекуса. Большую часть занятий планируется проводить на открытом воздухе. «Для этого в каждой точке маршрута оборудована стоянка с навесом, ограждениями, скамейками, горкой, качелями, игровым домиком и песочницей», — отметили в ведомстве.
Министерство также представило образцы модульных дошкольных организаций — с группами полного и кратковременного пребывания. Каждая конструкция состоит из четырех соединенных между собой морских контейнеров. Основное пространство отведено под обучающе-игровую зону с детской мебелью, игрушками и учебными материалами. Для групп полного дня предусмотрены разборные кровати. Монтаж модульной ДОО занимает два месяца, кроме того, они вариативны: можно легко увеличить площадь за счет дополнительных блоков или разобрать и перевезти конструкцию на новое место.
По словам начальника Главного управления формирования и ведения политики сферы дошкольного образования МДО Шахнозы Мирзиёевой, модульные и мобильные ДОО не зависят от инфраструктуры, так как оборудованы санузлами, подачей горячей и холодной воды, кухней для разогрева готовой еды, кондиционерами, а в автобусах установлены солнечные батареи.
В ведомстве подчеркнули, что при строительстве мобильных и модульных ДОО использованы жаропрочные, огнеупорные и безвредные для здоровья материалы.
Салиев Баходир
Молодцы. Так держать. Дети наше будущее. Надо воспитать их добром и мелосердием, и через 20 лет мы получим плоды добра и мелосердия. И все поколение перешагнет порог обмана и криминала в другой добрый мир.