Ўзбекистоннинг Москвадаги элчихонаси 20 сентябрь куни полиция ходимлари томонидан икки ўзбекистонликнинг калтакланиши билан боғлиқ ҳолат юзасидан Россия Ташқи ишлар вазирлиги, Бош прокуратура ва Тергов қўмитасига расмий мурожаат йўллади. Бу ҳақда ТИВ матбуот хизмати хабар қилди.
«Подмосковье сегодня» нашри маълумотларига кўра, Ўзбекистон фуқаролари Илҳом Х. ва Дилшодбек Т. Москва вилояти Балашиха шаҳридаги 1 Май микротуманида ижарага олинган квартирада яшашган. Кечқурун икки дўстлари билан уйга қайтганида уларни квартира эгаси кутиб олади. Барчаси ўтириб кечлик қилишади, бироқ зиёфатни эшик қўнғироғи бузади.
Илҳомнинг сўзларига кўра, квартирага ўзларини жиноят қидирув ходимлари деб таништирган одамлар уйдагиларни калтаклашни бошлайди. Улар ҳужжатларини кўрсатмаган ва пул талаб қилишган. Ур-калтак ва таҳқирлашлар, дастлабки маълумотларга кўра, икки соатча давом этган.
Шундан сўнг ҳужум қилганлардан бири Илҳомга тўппонча ўқталади, у эса Дилшодбек билан икки қават ойнасидан ташқарига сакрашади. Ўткинчилар тез ёрдам чақирганларига қадар улар бир муддат ерда ётишади. Жабрланувчиларга тос суяги, умуртқа, қўл синиши, шунингдек мия чайқалиши ташҳислари қўйилди.
Нашрнинг қайд этишича, ойнадан сакраган мигрантлар пойтахт музейларида реставрация ишлари билан шуғулланишган. Улар Москва политехника музейи таклифи билан Россияга келишган.
Россия ИИВ Москва вилоят Бош бошқармаси матбуот хизмати раҳбари Татьяна Петрованинг сўзларига кўра, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари тергов текширувини олиб бормоқда. «Полициячилар айби аниқланган тақдирда, улар салбиқ мотивлар бўйича ички ишлар органлари сафидан бўшатилади ва қонунчиликка мувофиқ жазога тортилади. Бундан ташқари, уларнинг бевосита раҳбарлари ҳам жавобгарликка тортилади», — дея ишонч билдирди бошқарма вакили.
Ўзбекистоннинг Россиядаги элчихонаси консуллик бўлими ходимлари фуқаролик кийимидаги полициячилар иштирокидаги ҳодисадан сўнг Балашихадаги шифохонага ташриф буюриб, ватандошлар билан учрашган. Дипломатлар вазиятни назоратга олган ва Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги ваколатхонаси билан биргаликда юртдошларни даволатиш учун тўловни амалга ошириш масаласини ҳал қилмоқда.
Айни вақда, «Озодлик» хабарига кўра, жабрланувчиларга босим ўтказилмоқда. Шифохонада ҳужум уюштирган полициячилар ва жиноий қидирувнинг бошқа ходимлари уларнинг олдига келиб, ойнадан ўзлари сакраганини ёзиб беришларини талаб қилган.

Посольство Узбекистана в Москве направило официальные обращения относительно инцидента с полицией 20 сентября, в котором пострадали двое граждан страны, в Министерство иностранных дел, Генеральную прокуратуру и Следственный комитет России, сообщила пресс-служба МИДа.
По данным издания «Подмосковье сегодня», граждане Узбекистана Ильхом Х. и Дильшодбек Т. жили в арендованной квартире в микрорайоне 1 Мая в подмосковной Балашихе. Вечером они с двумя друзьями вернулись домой, где их ждал хозяин квартиры. Все вместе они сели ужинать, однако трапезу прервал звонок в дверь.
По словам Ильхома, в квартиру ворвались люди в штатском, которые представились сотрудниками уголовного розыска и стали избивать находящихся в доме. Они не показали документов и требовали деньги. Побои и издевательства, по предварительной информации, длились около двух часов.
После того, как один из нападавших направил на Ильхома пистолет, он вместе с Дильшодбеком выпрыгнул из окна квартиры, находящейся на втором этаже. Некоторое время они пролежали на земле, пока прохожие не вызвали им скорую помощь. У пострадавших диагностировали переломы тазовой кости, позвоночника, руки, а также сотрясение мозга.
Как отмечает издание, выпрыгнувшие из окна мигранты занимались реставрационными работами в музеях столицы, они приехали в Россию по приглашению Московского политехнического музея.
По словам начальника пресс-службы Главного управления МВД России по Московской области Татьяны Петровой, на которые ссылается издание, правоохранительные органы проводят служебную проверку. «В случае установления вины полицейских они будут уволены из органов внутренних дел по отрицательным мотивам и понесут наказание в соответствии с законодательством. Кроме того, к ответственности будут привлечены их непосредственные руководители», — заверила представитель управления.
Сотрудники консульского отдела посольства Узбекистана в России посетили сограждан в больнице в Балашихе после инцидента с участием полицейских в гражданской форме. Дипломаты взяли ситуацию на контроль и вместе с представительством Агентства по вопросам внешней трудовой миграции решают вопрос оплаты лечения соотечественников.
Вместе с тем, как сообщает «Озодлик», на пострадавших оказывается давление. В больнице их посещали те же полицейские, что совершили нападение, и другие сотрудники уголовного розыска, требуя написать, что молодые люди выпрыгнули из окна самостоятельно.