Сирдарё вилоятининг Боёвут туманида синов тариқасида пахта теримчилари учун чодирлар шаҳарчаси ташкил этилди. Бу ҳақда Ўзбекистон Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди.
Меҳнат вазирлигининг «Газета.uz»га хабар қилишича, шаҳарча 400 кишига мўлжалланган. Унда теримчилар учун барча зарур шароитлар: тиббиёт пункти, овқатланиш, душ, ҳожатхона, иссиқ сув ва ўрин-жой кўзда тутилган.
Жорий йилда чодирлар шаҳарчаси фақатгина Сирдарё вилоятида очилади, чунки ушбу вилоятда пахта кампанияси вақтида ишчи кучи тақчиллиги кузатилади. Вилоятда жами 90 та шундай шаҳарча барпо этиш режалаштирилган.

Постановлением Кабинета Министров от 3 августа в Баяутском районе Сырдарьинской области создан экспериментальный палаточный городок для сборщиков хлопка, сообщила пресс-служба Министерства занятости и трудовых отношений Узбекистана.
Как сообщили «Газете.uz» в Минтруда, городок рассчитан на 400 человек. В нем предусмотрены все необходимые условия для сборщиков хлопка: медицинский пункт, питание, душ, туалет, горячая вода и постельные принадлежности.
В этом году палаточные городки будут открыты только в Сырдарьинской области, как регионе с наибольшим дефицитом рабочей силы во время хлопковой кампании. Всего в области запланировано открыть 90 таких городков.