Соғлиқни сақлаш вазирлиги 4 июнь куни Тошкентнинг айрим ҳудудларидаги «Оқтепа лаваш» умумий овқатланиш шохобчаларида қайд этилган овқатдан заҳарланиш ҳолати бўйича қўшимча маълумот берди.
Жорий йил 7 июнь соат 14:00 га қадар ССВнинг Эпидемиология, микробиология ва юқумли касалликлар илмий текшириш институти клиникасига 29 нафар, шаҳар 5-сон юқумли касалликлар шифохонасига 8 нафар, шаҳар 4-сон юқумли касалликлар шифохонасига 2 нафар ва 2-сон юқумли касалликлар шифохонасига 2 нафар бемор кўнгил айниши, қайт қилиш, бош оғриши, умумий ҳолсизланиш, ич кетиши, ошқозон соҳасида оғриқ, тана ҳарорати кўтарилиши каби шикоятлар билан мурожаат қилган. Улар тиббий кўрикдан ўтказилиб, «Овқат токсикоинфекцияси», «Ўткир ичак касаллиги» ва «Ўткир диарея» бирламчи ташхиси билан шифохонага ётқизилди.
Айни пайтда шифохонада беморлардан лаборатория таҳлиллари учун тегишли барча намуналар олиниб, ушбу ҳолат юзасидан ССВнинг алоҳида назорати ташкил этилди. Мазкур шифохоналар ва унинг бўлимлари зарур дори-дармонлар, инфузион эритмалар, бир маротаба ишлатиладиган шприц ва системалар билан етарли миқдорда таъминланган.
Мазкур ҳолат бўйича ўтказилган бирламчи эпидемиологик текширув натижасига кўра, беморларнинг 16 нафари ўз касалликларини Миробод тумани «Қўйлиқ-5» массивида жойлашган, 19 нафари Сергели тумани Сергели-8 мавзесида, 3 нафари Учтепа туманида, 1 нафари Шайхонтоҳур туманидаги Чорсу бозори ҳудудида, 1 нафари Олмазор туманида жойлашган «Оқтепа лаваш» умумий овқатланиш шохобчаларида тайёрланган товуқли сендвични ва яна бир нафар фуқаро буюртма асосида келтирилган маҳсулотни ўз хонадонида истеъмол қилганликлари билан боғлашмоқда.
Пойтахтда юз берган ушбу ҳолат юзасидан Соғлиқни сақлаш вазирлигининг алоҳида назорати ташкил этилган. Вазирлик томонидан юзага келган эпидемик вазият жойига чиқиб ўрганилиб, беморларга ва мутахассисларга ўз вақтида ҳар жиҳатдан амалий ёрдам кўрсатилмоқда, дейилади хабарда.
Ҳозирда шифохонада даволанаётган беморларнинг аҳволи қониқарли, оғир беморларнинг йўқлиги сабаб бугун куннинг иккинчи ярмида уларнинг бир гуруҳига уйларига кетиш учун руҳсат берилади ва беморлар ўзлари рўйхатда турган ҳудуддаги оилавий поликлиникалар назоратига олиниб, патронаж хизмати билан қамраб олинади.

Министерство здравоохранения Узбекистана обновило сведения о пострадавших от массового пищевого отправления, зафиксированного 4 июня после употребления пищи в местах общего питания Oqtepa lavash в Ташкенте.
К 14:00 дня 7 июня 29 больных поступило в клинику Научно-исследовательского института эпидемиологии микробиологии и инфекционных заболеваний Министерства здравоохранения, 8 — в городскую клиническую инфекционную больницу №5, 2 — городскую инфекционную больницу №4 и 2 — городскую клиническую инфекционную больницу №2.
Больные жаловались на тошноту, рвоту, головную боль, общую слабость, диарею, боли в области живота и температуру. Медицинские работники провели медобследование и положили их в лечебницы с первичным диагнозом «Пищевая токсикоинфекция», «Острая кишечное заболевание» и «Острая диарея».
В данное время у больных взяты образцы для лабораторных исследований. Лечебницы и их отделения обеспечены необходимыми лекарствами, инфузионными растворами, одноразовыми шприцами и системами.
Согласно результатам первичных эпидемиологическим проверок, проведенных по данному случаю, 16 больных связывают свое отравление с употреблением куриного сэндвича в пункте питания Oqtepa lavash, расположенном на массиве Куйлюк-5 Мирабадского района, 19 — на массиве Сергели-8 Сергелийского района, 3 — в Учтепинском районе, 1 — на территории рынка «Чорсу» Шайхантахурского района и 1 — в Алмазарском районе. Один больной связывает отравление с употреблением у себя дома привезенной на заказ пищи.
По поводу данного случая в столице организован специальный надзор Министерства здравоохранения, сообщила пресс-служба Минздрава. На местах изучается эпидемическое состояние, больным и специалистам оказывается помощь.
На сегодня состояние лечащихся в больницах пациентов удовлетворительное, из-за отсутствия больных с тяжелым состоянием сегодня во второй половине дня одна группа из них будет выписана. Они будут взяты под надзор в семейных поликлиниках по месту прописки, и охвачены патронажной службой.
Представители сети Oqtepa lavash написали на Facebook-странице, что компания проводит внутреннее расследование и устанавливает причину инцидента.
«Мы полностью берем на себя вину за случившееся и готовы нести ответственность. Но сейчас важнее всего помочь тем, кто пострадал», — говорится в заявлении компании.
Руководители сети навестили пострадавших в больнице и возместили расходы на лечение и моральный ущерб, сообщается в посте.
Ранее сообщалось, что Центр государственного санитарно-эпидемиологического надзора Ташкента 6 июня подал заявку на имя бизнес-омбудсмана о краткосрочной проверке кафе Oqtepa lavash в связи с произошедшим.