flydubai Дубай авиакомпанияси 11 мартдан Дубай ва Тошкент ўртасида қатновларни амалга оширишни бошлайди, дея хабар қилди компания матбуот хизмати «Газета.uz"га. Рейслар ҳафтасига беш маротаба, 31 майдан эса ҳар куни амалга оширилади.
Янги йўналиш бўйича парвозлар Emirates авиакомпанияси билан тузилган код-шеринг шартномаси доирасида Дубай халқаро аэропорти 3-терминалидан Boeing 737 MAX 8 самолётларида йўлга қўйилади.
flydubai ижрочи директори Гейт Ал Гейт компания Тошкентга тўғридан-тўғри парвозларни амалга ошираётган биринчи БАА миллий авиаташувчисига айланганидан мамнунлик изҳор қилди.
«Бу туризм ва савдо оқимларини янада ривожлантириш учун имконият яратиб, Дубай билан авиақатновларда камчиликларни ҳис этаётган бозорни очиш ҳамда Дубай ва унинг ён-атрофига саёҳатлар қилиш учун кўпроқ таклифларни илгари суришга азм қилаётганимизни акс эттиради», — деди у.
flydubai Марказий Осиёга 2010 йил ноябридан буён парвозларни амалга ошириб келмоқда. Ашхобод илк йўналиш бўлди. 2012 йил февралидан Бишкекка, 2013 йил апрелидан — Душанбега, 2014 йил сентябридан — Олма Ота ва Чимкентга, 2015 йил октябридан — Остонага рейслар йўлга қўйилди.
Emirates компанияси flydubai билан тузилган код-шеринг шартномаси доирасида янги йўналиш бўйича ўз кодларини жойлаштиради. Flydubai рейсларига чипталарини банд қилишда Emirates йўловчиларига бепул таом ҳамда эконом ва бизнес-синфда Emirates қўл юкларини ташиш меъёрлари тақдим этилади.
Бизнес-синф учун бориш-келиш тарифи 40 кг қўл юки ва барча йиғимларни ўз ичига олган ҳолда 7500 БАА дирҳамдан (1785 доллар) бошланади. Эконом-класс тарифи эса 7 кг қўл юки ва барча йиғимларни ўз ичига олган ҳолда 1545 дирҳамдан (420 доллар) бошланади.

Дубайская авиакомпания flydubai начнет выполнять рейсы между Дубаем и Ташкентом с 11 марта, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе перевозчика. Рейсы будут осуществляться пять раз в неделю, а с 31 мая станут ежедневными.
Полеты по новому маршруту будут выполняться в рамках код-шерингового соглашения с авиакомпанией Emirates из терминала 3 международного аэропорта Дубая на самолетах Boeing 737 MAX 8.
Исполнительный директор flydubai Гейт Аль Гейт выразил удовлетворение тем, что компания стала первым национальным авиаперевозчиком ОАЭ, предлагающим прямые рейсы в Ташкент.
«Это создает возможности для дальнейшего развития туризма и торговых потоков, а также отражает наше стремление открывать рынки, испытывавшие недостаток в авиасообщении с Дубаем, и предлагать больше вариантов для путешествий в Дубай и за его пределы», — сказал он.
flydubai выполняет полеты в Центральную Азию с ноября 2010 года. Первым направлением в регион стал Ашхабад. С февраля 2012 года осуществляются рейсы в Бишкек, с апреля 2013 года — в Душанбе, с сентября 2014 года — в Алматы и Шымкент, с октября 2015 года — в Астану.
Emirates разместит свой код на рейсах по новому маршруту в рамках код-шерингового соглашения с flydubai, объявленного в июле 2017 года. При бронировании рейсов flydubai пассажирам Emirates предоставляется бесплатное питание и норма провоза багажа Emirates как в эконом-, так и в бизнес-классе.
Стоимость возвратного тарифа бизнес-класса начинается от 7500 дирхамов ОАЭ (1785 долларов США), включая 40 кг зарегистрированного багажа и все сборы. Тариф эконом-класса начинается от 1545 дирхамов (420 долларов), включая 7 кг ручной клади и все сборы.