Ўзбекистон Иқтисодиёт вазирлиги мамлакат ҳудудига олиб кириладиган маҳсулотларга божхона божи ва акциз солиғи ставкаларини қайта кўриб чиқиш бўйича Президент қарори лойиҳасини тайёрлади. Янги ставкаларнинг 1 октябрдан кучга кириши режалаштирилган.
Ставкалар (таклиф этилаётган ўзгаришларнинг тўлиқ рўйхати Excel файлда) валюта сиёсати эркинлашуви шароитида ички бозорда аҳоли истеъмол талабларини қондириш ва нархларнинг сунъий равишда ошишига йўл қўймаслик, шунингдек миллий ишлаб чиқарувчиларга зарур қурилма ва бутловчи қисмлар, хом ашё ва материалларни олиб кириш учун қулай шароитлар яратишга йўналтирилган.
Лойиҳада нефть ва нефть маҳсулотлари, йирик ва майда шохли қорамоллар, қорамол гўшти, балиқ маҳсулотлари, сут, картошка, ёрмалар, ун ва бошқа товарлар учун импорт божини тўлиқ бекор қилиш таклиф этилган. Импорт автомобиллар учун божлар ўзгаришсиз қолган.
Қатор маҳсулотлар учун акциз солиғини пасайтириш билан биргаликда, кўплаб турдаги божлар миқдорини пасайтириш ҳам таклиф этилмоқда.

Министерство экономики Узбекистана подготовило проект постановления Президента по пересмотру ставок импортных таможенных пошлин и акцизного налога на подакцизные товары, завозимые на территорию страны. Планируется, что новые ставки вступят в силу с 1 октября.
Пересмотр ставок (полный список предлагаемых изменений в файле Excel) направлен на удовлетворение потребительского спроса населения и недопущение роста цен на внутреннем рынке в условиях либерализации валютной политики, а также создание благоприятных условий отечественным производителям для ввоза необходимых оборудования и комплектующих, сырья и материалов.
Проектом предлагается полностью отменить импортную пошлину на нефть и нефтепродукты, крупный и мелкий рогатый скот, мясо крупного рогатого скота, рыбные продукты, молоко, картофель, крупы, муку и другие товары. Пошлины на импорт автомобилей оставлены без изменений.