Пайшанба куни Тошкентда очилган Халқаро инвестиция форуми иштирокчилари 4 ноябрь куни Фарғона ва Хоразм вилоятларида бўлди, деб хабар қилади ЎзА.
Улар инвестиция киритиш таклиф этилаётган корхоналар фаолияти билан танишди, мамлакатимиздаги қулай сармоявий муҳит, иқтисодий ва молиявий имкониятлар ҳақида маълумотга эга бўлди.
Форум иштирокчилари Фарғона вилоятида «Фарғонаазот», «Кварц», «Фарғона ёғ-мой» ва Қўқон механика заводларини бориб кўрди. Чет эллик инвесторларга Хоразмда «Урганч ёғ-мой» и UzXCMG («Урганч экскаватор» таркибида) корхоналари кўрсатилди.
Халқаро инвестиция форуми Президент Ислом Каримиов ташаббуси билан ўтказилмоқда. Тадбирнинг вазифаси Ўзбекистоннинг давлат хусусийлаштириш дастурига киритилган етакчи корхоналари тақдимотини ўтказиш ва уларни чет эллик стратегик ҳамкорларга сотишдин иборатдир.

Участники Международного инвестиционного форума, который открывается в Ташкенте в четверг, накануне посетили Ферганскую и Хорезмскую области, сообщает УзА.
Они ознакомились с деятельностью предприятий, являющихся потенциальными объектами для вложения инвестиций, а также с инвестиционным климатом, экономическими и финансовыми условиями в Узбекистане.
В Ферганской области участники форума посетили компании «Ферганаазот», «Кварц», «Фаргона ёг-мой» и «Кокандский механический завод». В Хорезме зарубежным инвесторам показали предприятия «Урганч ёг-мой» и UzXCMG (при компании «Урганч экскаватор»).
Международный инвестфорум проводится по инициативе Президента Ислама Каримова. Его задача — презентация ведущих предприятий Узбекистана, включенных в государственную программу приватизации, и их реализация стратегическим иностранным инвесторам.