16 апрель куни Шавкат Мирзиёев транспорт ва қурилиш соҳасидаги лойиҳалар тақдимоти билан танишди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
2022 йилнинг 29 августида Урганч шаҳрида Ал-Хоразмий шаҳарчаси қурилишига пойдевор қўйилганди. У ерда кўп қаватли уйлар, мактаб ва боғчалар, спорт ва маданият марказлари, хиёбонлар, технопарк ва бошқа мажмуалар барпо этилади. Хусусан, шаҳарча марказида Ал-Хоразмий университети қурилади.
Лойиҳага кўра, бу олийгоҳда математика ва табиий фанлар, информатика, муҳандислик факультетлари бўлади, 4 минг талаба таълим олади. Университет қошида истеъдодли болалар учун ихтисослашган мактаб ҳам бўлади. Шу тариқа, бу ерда ўқиш, илм-фан ва ишлаб чиқариш интеграцияси йўлга қўйилиб, таълим кластери яратилади, дейилади хабарда.
Рақамли технологиялар вазири Шерзод Шерматов Ал-Хоразмий университети Тошкент ахборот технологиялари университетининг филиали эканини айтди. Энди у мустақил университетга айланади.
Президент «университет концепциясини янги мазмун билан тўлдириш» бўйича топшириқ берди. У ёшларнинг тадқиқотлари учун замонавий лабораториялар ташкил этиш, стартап лойиҳаларини тижоратлаштириш, рақамли технологиялар ва киберспорт йўналишларини жорий қилиш муҳимлигини таъкидлади.
Президент ташаббуси билан Қорақалпоғистон Республикаси Беруний тумани марказида музей ташкил этиш режалаштирилган. У икки қаватли бўлиб, энг илғор қурилмалар билан жиҳозланиши, интерфаол усуллар қўлланилиши мўлжалланган. Музей олдидаги хиёбонда Берунийнинг муаззам ҳайкали ўрнатилади.
Тақдимот чоғида Шавкат Мирзиёев лойиҳани амалга оширишнинг бир қанча вариантларини кўриб чиқди ва уларни янада такомиллаштириш, қурилиш ва хизмат кўрсатиш сифатини янада ошириш бўйича кўрсатмалар берди.
Аввалроқ ушбу тақдимотда Тошкент халқаро аэропорти негизида янги карго терминалини қурилиши кўрсатилгани хабар қилинганди. Бунинг натижасида хизмат кўрсатиш қуввати суткасига 70 тоннадан 300 тоннага етади. Uzbekistan Airports раҳбари Жавлонбек Умархўжаевнинг айтишича, ҳозирги терминал сифатли ва вақтида хизмат кўрсатиш имконини бермаяпти.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 16 апреля ознакомился с презентацией проектов в области транспорта и строительства, сообщила пресс-служба главы государства.
Сегодня продолжается реконструкция терминала вылета в аэропорту Ташкента. Работы будут выполнены в три этапа, в результате, как сообщается, расширятся возможности для регистрации, таможенного контроля и обеспечения безопасности. Пропускная способность вырастет с нынешних 1200 человек до 2400 пассажиров в час.
Запланировано строительство нового карго-терминала в международном аэропорту Ташкента. Это позволит увеличить способность обработки грузов с 70 до 300 тонн в сутки.
«Газета.uz» подробно рассказывала о проекте реконструкции аэропорта.
В августе 2022 года в Ургенче был заложен первый камень в основание городка Аль-Хорезми. Здесь будут построены многоэтажные дома, школы и детские сады, центры спорта и культуры, парки, технопарк и другие комплексы. В центре городка будет построен университет имени Аль-Хорезми.
Согласно проекту, университет будет включать в себя факультеты математики и естественных наук, информатики, инженерии, здесь будут учиться 4000 студентов. При университете также будет специализированная школа для одарённых детей. Таким образом, здесь будет создан образовательный кластер с интеграцией образования, науки и производства, говорится в сообщении.
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов сообщил, что университет Аль-Хорезми был филиалом Ташкентского университета информационных технологий. Теперь он станет самостоятельным вузом.
Президент поручил «наполнить концепцию университета новым содержанием». Он подчеркнул важность создания современных лабораторий для исследований молодёжи, коммерциализации стартап-проектов, открытия направлений по цифровым технологиям и киберспорту.
По инициативе президента запланировано создание музея в центре Берунийского района Каракалпакстана. Двухэтажное здание оснастят «самым передовым музейным оборудованием, при оформлении экспозиций будут использоваться интерактивные методы». Перед музеем предусмотрена установка величественного памятника Беруни.
В ходе презентации Шавкат Мирзиёев рассмотрел несколько вариантов реализации проектов и дал указания по их доработке, дальнейшему улучшению качества строительства и сервиса.