Самарқанд вилояти Каттақўрғон шаҳрида аёл хориждаги турмуш ўртоғи билан телефонда жанжаллашиб, кичик ёшдаги ўғлини бўғмоқчи бўлгани акс этган видеолавҳа тарқалди. Ҳолат юзасидан вилоят ИИБ матбуот хизмати изоҳ берди.
Қайд этилишича, Нурафшон маҳалласида яшовчи 32 ёшли аёл Ф.М. қонуний никоҳдан ўтмаган турмуш ўртоғи билан ўзаро келишмовчилик оқибатида эрига жаҳл қилиб, вояга етмаган фарзандига нисбатан жисмоний куч ишлатиб, қийнаган.
самарқанд вилояти
Ҳозирда боланинг соғлиғи ва аҳволи яхши экани, мутахассислар назоратига олингани хабар қилинди.
Аёлга нисбатан Жиноят кодексининг 110-моддаси (Қийнаш) 2-қисми «а» банди ҳамда 112-моддаси (Ўлдириш ёки зўрлик ишлатиш билан қўрқитиш) 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб боришга киришилди.
Аёл ушбу ҳодисадан кейин берган интервьюсида пушаймон экан, бироқ фарзандига зарар етказиш мақсади бўлмаганини билдирди.
«Кечирасизлар. Қилган ишимдан пушаймонман. Эримга аччиқ қилиб, шу ишни қилдим. Унинг у ерда (Россияда) хотини бор экан. Келаман деб, келмаяпти, нима қилишим керак… Лекин мен боламни бўғганим йўқ. Қўлим мана бундай турганди (қўллари билан кўрсатиб — таҳр.). Мажбурликдан шу ишни қилдим. Мен боламга зиён етказишни хоҳламайман-ку. Ҳушидан ҳам кетгани йўқ бола, у соғлом. Болам унга керак бўлмаса, менга керак. Россияда туриб, бунақа нарсаларни чиқариб юборяпти эрим томондагилар. Боламни ҳеч кимга беришни хоҳламайман», — деди у.
Аёлнинг сўзларига кўра, ҳодисадан сўнг у билан тушунтириш ишлари олиб борилган, шаҳар ҳокимлигидан унга иш таклиф қилишган.

В социальных сетях появилось видео, на котором женщина во время ссоры по видеозвонку показывает, что хочет задушить маленького мальчика. В пресс-службе УВД Самаркандской области прокомментировали ситуацию.
Там сообщили, что 32-летняя Ф. М., проживающая в городе Каттакургане, применила физическую силу к своему ребёнку во время общения с сожителем, который сейчас находится за границей.
В отношении женщины возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 2 статьи 110 (истязание несовершеннолетнего) и части 1 статьи 112 (угроза убийством или применением насилия при наличии достаточных оснований опасаться осуществления этой угрозы) Уголовного кодекса Узбекистана. Ведётся следствие.
Здоровье и состояние ребёнка оцениваются как хорошие, он находится под наблюдением специалистов.
На другом видео, распространённом в интернете, женщина говорит, что её муж в России, у него там новая жена и он не собирается возвращаться.
«Я не хотела душить своего сына. У меня на шее лежала рука, и на руке была верёвка. Я не собиралась причинять ему вред», — сказала она.
Фото: УВД Самаркандской области.Фото: УВД Самаркандской области.
Представительница городского хокимията пригласила Ф. М. на работу. С ней также провели беседу и дали советы представители махалли, комитета семьи и женщин и органов внутренних дел, рассказала женщина.