Шавкат Мирзиёев 3 июнь куни ҳудудларда туризм инфратузилмасини яхшилаш ва хорижий туристлар оқимини кўпайтириш чора-тадбирларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Давлат раҳбари тадбиркорлар томонидан билдирилган муаммолар ва таклифлардан келиб чиқиб, қуйидаги топшириқларни берди:
- хорижий сайёҳларга хизмат кўрсатган туроператорларга қўшилган қиймат солиғини субсидия сифатида қайтариш муддатини узайтириш ва уни қўллаш тартибини аниқ белгилаш;
- туризм компанияларига айланма маблағ учун экспортолди молиялаштиришни йўлга қўйиш;
- туристларга мўлжалланган, янги ишлаб чиқарилган «Евро-5» ва ундан юқори экологик тоифа талабларига тўғри келадиган автобус ва микроавтобусларни божхона божи ва утилизация йиғимидан озод этиш муддатини узайтириш;
- сўнгги 3 йилда ташкил топган туркомпанияларга халқаро кўргазмалардаги павильон ижараси харажатининг 50 фоизини қоплаб беришни йўлга қўйиш;
- халқаро фестивалларда қатнашадиган ҳунармандларга павильон, юклар ва авиачипта харажатининг 50 фоизини қоплаб бериш тизимини йўлга қўйиш.
Бундан ташқари, йиғилишда туризм хизматлари кўрсатувчиларни молиявий қўллаб-қувватлаш ва иқтисодий имкониятларини кенгайтириш, туроператорларни маданий мерос объектлари ва темир йўл чипталари нархларидаги ўзгаришлар тўғрисида олдиндан хабардор қилиш, меҳмонхона бошқарувчиларини тайёрлаш ва меҳмонхона қуришга субсидиялар доирасини кенгайтириш, пенсия ёшидаги туристларга алоҳида виза тартибини жорий этиш ҳамда тарихий шахсларнинг уй-музейларини реставрация қилиш каби масалалар кўтарилди.
Тадбиркорлар, шунингдек, мактаб ва коллеж ўқувчилари автобусда бир вилоятдан бошқасига саёҳат қилишида йўл-патруль хизмати ҳамроҳлиги учун тарифларни кескин камайтириш, ҳар йили камида 20 та ўрта бўғин менежерларини хорижда қисқа муддатли малака оширишга юбориш, янги ўқув йилидан туризм соҳасидаги олийгоҳ ва техникумларда «дуал таълим»ни жорий қилиш, 3−4 қаватли меҳмонхоналарга ҳам субсидия бериш, меҳмонхонаси бўлмаган 22 та туманда кичик отеллар барпо этишга оилавий хоналар сонидан келиб чиқиб субсидия ажратиш кабиларни илгари сурди.
Президент вазирлик ва идоралар раҳбарларига халқаро тажриба асосида миллий меҳмонхона брендларини яратиш ташаббусларини ўрганиб, тегишли чораларни ишлаб чиқиш вазифасини қўйди.
Шунингдек, тадбиркорлик субъектлари томонидан хорижий давлатлардан келадиган пенсия ёшидаги сайёҳларнинг Ўзбекистонда 6 ойгача визасиз бўлиши тартибини ишлаб чиқиш, камида 100 нафар хорижий иштирокчиси бўлган уч кунлик бизнес тадбирни ташкил қилганларга тадбирдан олинган даромад солиғини 50 фоизга камайтириш, ҚҚСнинг ярмини қайтариш тизимини жорий қилиш, болалар оромгоҳларини хусусий шериклик асосида ривожлантириш каби таклифлар билдирилди.
Шавкат Мирзиёев мазкур таклифлар юзасидан аниқ чора-тадбирлар тайёрлаш бўйича топшириқ берди.
Мутасаддилар бу йил 11 млн хорижий сайёҳни жалб этиш ҳамда туризм экспортини 2,5 млрд долларга етказиш имкони борлигини айтиб, режалари юзасидан ахборот берди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 3 июня провёл совещание по мерам улучшения туристической инфраструктуры в регионах и увеличению потока иностранных туристов.
Исходя из озвученных проблем и предложений со стороны предпринимателей, глава государства дал следующие указания:
• продление срока возврата НДС в качестве субсидии туроператорам, оказавшим услуги иностранным туристам, и чёткое определение порядка его применения;
• налаживание предэкспортного финансирования для оборотных средств туристических компаний;
• продление срока освобождения от таможенной пошлины и утилизационного сбора на импорт новых автобусов и микроавтобусов, предназначенных для туристов, соответствующих требованиям экологического класса «Евро-5» и выше;
• покрытие 50% стоимости аренды павильона на международных выставках туристическим компаниям, созданным за последние 3 года;
• покрытие 50% расходов ремесленников, участвующих в международных фестивалях, на аренду павильона, перевозку багажа и покупку авиабилетов.
Кроме того, на совещании обсуждалась финансовая поддержка и расширение экономических возможностей поставщиков туристических услуг, предварительное уведомление туроператоров об изменении цен на объекты культурного наследия и железнодорожные билеты, обучение менеджеров гостиниц и расширение спектра субсидий на строительство гостиниц, введение отдельного визового режима для туристов пенсионного возраста. Были подняты вопросы о реставрации домов и музеев исторических деятелей.
Предприниматели также предложили кардинально снизить тарифы на сопровождение дорожно-патрульной службы при поездках школьников и студентов на автобусе из одного региона в другой, ежегодно направлять не менее 20 менеджеров среднего звена за границу на краткосрочное обучение, ввести с нового учебного года «дуальное образование» в вузах и техникумах в сфере туризма, предоставить субсидии, в том числе 3−4-этажным гостиницам, выделять субсидии в зависимости от количества семейных номеров на создание в 22 районах малых гостиниц, где сейчас их нет.
общественный совет по развитию туризма, туризм, шавкат мирзиёев
Президент поручил руководителям министерств и ведомств изучить эти предложения и принять необходимые меры.
Бизнес также выдвинул инициативы по разработке порядка пребывания туристов пенсионного возраста из зарубежных стран в Узбекистане без визы сроком до шести месяцев, введению 50-процентной скидки по налогу на прибыль и возмещению половины суммы НДС для организаторов трёхдневного делового мероприятия с участием не менее 100 иностранных участников, развитию детских лагерей на основе государственно-частного партнерства.
Шавкат Мирзиёев поручил подготовить конкретные меры по этим предложениям.
Глава государства предложил создать общественный совет по развитию туризма.
Ответственные лица представили планы работ по привлечению 11 миллионов иностранных туристов в 2024 году и увеличению экспорта туризма до 2,5 млрд долларов.