4 июнь куни БМТ Бош ассамблеяси Ўзбекистон ташаббуси ҳисобланган «Марказий Осиё давлатларининг гиёҳвандлик билан боғлиқ муаммоларни самарали ҳал этиш ва бартараф этишда ягона фронт бўлиб ҳамкорлик қилишга тайёрлиги» тўғрисидаги резолюцияни бир овоздан қабул қилди, деб хабар қилди Ташқи ишлар вазирлиги.
Резолюцияга Озарбайжон, Жазоир, Арманистон, Баҳрайн, Беларусь, Хитой, Саудия Арабистони, Қатар, Кувайт, Қозоғистон, Қирғизистон, Эрон, Индонезия, Иордания, Марокаш, БАА, Уммон, Покистон, Россия, Сингапур, Сенегал, Тожикистон, Туркманистон, Туркия, Япония каби 30 дан ортиқ аъзо давлатлар ҳаммуаллифлик қилган.
Резолюция концепцияси Ўзбекистон президентининг 2021 йил сентябрь ойида БМТ Бош ассамблеясининг 76-сессиясидаги нутқи асосида ишлаб чиқилган.
Ҳужжатда давлат раҳбари ташаббуси билан қабул қилинган 2024−2028 йилларда Ўзбекистоннинг Гиёҳвандлик воситалари ноқонуний айланмаси ва гиёҳвандликка қарши курашиш бўйича миллий стратегиясининг асосини ташкил этувчи концептуал қоидалар ҳисобга олинган.
Резолюцияда қайд этилишича, Марказий Осиёда Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш минтақада наркотрафик ва гиёҳвандликка қарши кураш билан чамбарчас боғлиқ. Ўзбекистоннинг янги сиёсати туфайли минтақада юз бераётган ижобий ўзгаришларга эътибор қаратилмоқда.
Минтақа давлатлари ўзаро ҳамкорликнинг тўпланган ижобий тажрибасига асосан жаҳонда гиёҳвандлик муаммосини ҳал қилишга глобал ёндашув доирасида гиёҳвандликка қарши самарали ҳамкорликка интилиши таъкидланди. Ҳужжатда гиёҳвандлик воситалари ва уларнинг прекурсорларининг ноқонуний айланмасига қарши курашиш бўйича комплекс чора-тадбирларни қабул қилиш, стратегик ташаббуслар ва чора-тадбирлар режаларини ишлаб чиқиш кўзда тутилган.
Шунингдек, гиёҳванд моддалар билан боғлиқ муаммоларни ҳар томонлама ҳал этишда БМТ, халқаро молия институтлари ва бошқа манфаатдор томонларнинг Марказий Осиё давлатларига кўмагини кенгайтириш муҳимлиги қайд этилди.

Генеральная ассамблея ООН 4 июня единогласно приняла инициированную Узбекистаном резолюцию «Готовность стран Центральной Азии выступать единым фронтом и сотрудничать для эффективного решения и устранения проблем, связанных с наркотиками», сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел.
Соавторами резолюции выступили более 30 стран-членов, в том числе Азербайджан, Алжир, Армения, Бахрейн, Беларусь, КНР, Саудовская Аравия, Катар, Кувейт, Казахстан, Кыргызстан, Иран, Индонезия, Иордания, Марокко, ОАЭ, Оман, Пакистан, Россия, Сингапур, Сенегал, Таджикистан, Туркменистан, Турция, Япония и другие страны.
Концепция резолюции основывается на выступлении президента Узбекистана на 76-й сессии Генеральной ассамблеи ООН в сентябре 2021 года.
Документ учитывает концептуальные положения, заложенные в основу Национальной стратегии Узбекистана по борьбе с незаконным оборотом наркотиков и злоупотреблением наркотиками на 2024−2028 годы, принятой по инициативе главы государства.
В резолюции отмечается, что достижение Целей устойчивого развития в Центральной Азии тесно связано с борьбой с незаконным оборотом наркотиков и злоупотреблением наркотиками в регионе. Акцентировано внимание на позитивных изменениях в регионе, происходящей благодаря новой политике Узбекистана.
Подчёркивается приверженность государств региона эффективному антинаркотическому сотрудничеству в рамках глобального подхода к решению проблемы наркотиков в мире на основе накопленного позитивного опыта взаимодействия. Документ призывает к принятию комплексных мер по противодействию незаконному обороту наркотических средств, их прекурсоров, разработке стратегических инициатив и планов действий.
В нем также констатируется важность расширения поддержки структурами ООН, международными финансовыми учреждениями и другими заинтересованными сторонами государств Центральной Азии в комплексном решении проблем, связанных с наркотиками.