Шавкат Мирзиёев 3 июнь куни бўлиб ўтган йиғилишда Ўзбекистонда экстремал туризмни ривожлантириш дастурини қабул қилиш вазифасини қўйди.
Қайд этилишича, Тошкент вилоятининг Паркент туманида тадбиркор 2023 йилда 2 та ҳаво шари ҳамда 10 та дельтаплан ва парапланлар билан 100 минг сайёҳни жалб қилган. Яна 10 нафар тадбиркор Бўстонлиқ, Паркент ва Айдаркўлда экстремал туризмни ривожлантириш истагида.
«Мўйноқ аэропортида ҳам парашютдан сакраш ва ҳаво дайвинги экстремал туризмни ривожлантириш мумкин. Бунинг учун Туркиянинг Каппадокиясига ўхшаш алоҳида ҳаво ҳудудуди бўлиши керак. Каппадокияда 2023 йилда ҳаво шарлари 600 минг сайёҳга хизмат кўрсатилиб, 100 миллион доллар даромад олинган», — деди давлат раҳбари («Ўзбекистон 24» телеканали лавҳасидан иқтибос).
Президент экология вазири Азиз Абдуҳакимов, транспорт вазири Илҳом Маҳкамов ва мудофаа вазири Баҳодир Қурбоновга бир ой муддатда иккита ҳудудни танлаб, экстремал туризмни ривожлантириш дастурини қабул қилишни топширди.
«Газета.uz» аввалроқ парапланчи Вячеслав Чесенко билан суҳбатни эълон қилганди (рус тилида) ва у Чорвоқ парадроми — парапланда учиш учун қулай бўлган дунёдаги кам сонли жойлардан бири ҳақида гапирганди.

Президент Шавкат Мирзиёев на совещании 3 июня поставил задачу принять программу по развитию экстремального туризма в Узбекистане.
По его словам, в Паркентском районе Ташкентской области предприниматель за счёт 2 воздушных шаров и 10 дельтапланов и парапланов в 2023 году привлёк 100 тысяч туристов. Ещё 10 бизнесменов хотят развивать экстремальный туризм в Бостанлыке, Паркенте и на Айдаркуле.
«В аэропорту Муйнака можно развивать экстремальный туризм за счёт организации прыжков с парашютом и воздушного дайвинга. Для этого необходимо отдельно создать воздушную зону, как в турецкой Каппадокии. В Каппадокии в 2023 году на воздушных шарах оказаны услуги 600 тысячам туристов, что принесло доход в 100 млн долларов», — заявил глава государства (цитата по сюжету телеканала «Узбекистан 24»).
Президент поручил министру экологии Азизу Абдухакимову, министру транспорта Илхому Махкамову и министру обороны Баходиру Курбанову выбрать два региона и принять программу по развитию экстремального туризма.
«Газета.uz» ранее публиковала интервью с парапланеристом Вячеславом Чесенко, который рассказал о Чарвакском парадроме — одном из немногих легкодоступных мест для полётов на параплане в мире.