Японияда расмийлар Toyota, Suzuki, Mazda, Honda ва Yamaha автомобилларини сертификатлаш учун зарур бўлган маълумотлар сохталаштирилганини аниқлагач, йирик автомобиль ишлаб чиқарувчилари иштирокида можаро авж олди, деб ёзди Reuters.
Япония Транспорт вазирлиги Toyota, Мазда ва Yamaha`га маълум автомобиль моделларини етказиб беришни тўхтатишни буюрди. Агентлик Toyota штаб-квартирасида текширув ўтказди, қолган тўртта автоконцернда ҳам текширув ўтказишни режалаштирмоқда.
Toyota корхонасида ўтказилган тергов шуни кўрсатдики, қоидабузарликлар 2014, 2015 ва 2020 йиллардаги олтита турли синовлар давомида содир бўлган. Гап учта модель: Corolla Fielder, Corolla Axio ва Yaris Cross, шунингдек, аввалроқ ишлаб чиқарилиши тўхтатилган яна тўртта модель ҳақида кетмоқда. Хусусан, битта ҳолатда компания машина ҳалокатга учрагани ортидан келган зарарни ҳисоблашда капотнинг икки томонини эмас, фақат бир томонини ўлчаган.
Корпорация ўз мижозлари ва акциядорларидан узр сўради. Автомобиль ишлаб чиқарувчиси бу хавфсизлик қоидаларини бузмагани ва эгалари ўз автомобилларидан фойдаланишни тўхтатишлари шарт эмаслигига ишонтирди.
Mazda ўтган ҳафтада ишчилар иккита моделда двигателни бошқариш дастурининг синов натижаларини ўзгартирганини аниқлаганидан бери Roadster RF спорткари ва Mazda2 ҳэтчбекларини етказиб беришни тўхтатди. Компания, шунингдек, ҳозирда ишлаб чиқариш тўхтатилган Atenza ва Axela моделлари учун сохта краш-тест маълумотларини аниқлади.
Умуман олганда, Транспорт вазирлиги ҳисоботида 38 та модель ҳақида сўз боради, улардан 6 таси ҳозирда бозорга чиқарилмоқда, деб таъкидлайди The Japan Times.
Компанияларга нисбатан тергов ҳаракатлари давом этмоқда. Эҳтимолий қоидабузарликларнинг жиддийлиги номаълумлигича қолмоқда, аммо бу, катта эҳтимол, транспорт воситаларининг функционаллиги ва хавфсизлигига таъсир қилмайди, дея таъкидлайди нашр.

В Японии разгорелся скандал с участием крупных автопроизводителей после того, как власти уличили Toyota, Suzuki, Mazda, Honda и Yamaha в фальсификации данных, необходимых для сертификации автомобилей, пишет Reuters.
Министерство транспорта Японии обязало Toyota, Mazda и Yamaha приостановить поставки некоторых моделей автомобилей. Ведомство провело выездную проверку в штаб-квартире Toyota, а также планирует инспекции на предприятиях остальных четырёх автоконцернов.
Расследование, уже проведённое Toyota, показало, что нарушения произошли во время проведения шести различных тестов в 2014, 2015 и 2020 годы. Речь идёт о трёх моделях: Corolla Fielder, Corolla Axio и Yaris Cross, а также ещё четырёх моделях, ранее снятых с производства. В одном из случаев, в частности, компания измерила повреждения при столкновении на одной, а не на двух сторонах капота.
Корпорация принесла извинения своим клиентам и акционерам. Автопроизводитель заверил, что не нарушил правила безопасности, и владельцам не нужно прекращать использование своих автомобилей.
Mazda с прошлой недели приостановила поставки спортивного автомобиля Roadster RF и хэтчбека Mazda2, обнаружив, что рабочие изменили результаты испытаний программы управления двигателем в этих моделях. Компания также выявила подделку сведений о краш-тестах моделей Atenza и Axela, в настоящее время снятых с производства.
В общей сложности в отчёте Минтранспорта говорится о 38 моделях, из них на рынок сейчас выпускаются 6, отмечает The Japan Times.
Расследования в компаниях продолжаются. Тяжесть возможных нарушений остаётся неясной, но функциональность и безопасность транспортных средств, скорее всего, не затронута, подчёркивает издание.