Сурхондарё вилояти Олтинсой туманида 31 май куни футбол мусобақаси пайтида тартибсизлик келтириб чиқариб, ички ишлар органи ходимларига фаол қаршилик кўрсатган фуқароларга қонуний чора кўрилди, деб хабар бермоқда вилояти ИИБ ахборот хизмати.
Шу куни аҳоли ёшлар ўртасида футбол ва мини футбол мусобақаларини ўтказиш учун туманнинг Обод турмуш маҳалласида йиғилган. Ўйин бошланиш вақтида томошабинлардан бири (1990 йилда туғилган) майдонни тарк этмасдан, мусобақани бошлашга ҳалақит қилган.
Фуқаро уни майдондан чиқариш учун келган ИИО ходимларининг қонуний талабларига бўйсунмасдан, фаол қаршилик кўрсатган. У 12 нафар маҳалладоши билан бирга жамоат тартибини бузиб, футбол майдонида шовқин кўтариб, мусобақа бузилишига сабабчи бўлган.
Ижтимоий тармоқларда тарқалган видеолавҳада уларнинг айримлари ходимларга ташланиб, тош отганини кўриш мумкин.
Ушбу 13 нафар фуқарога нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183 (Майда безорилик), 194 (Ички ишлар органлари ходимининг қонуний талабларини бажармаслик) ва 195-моддаси (Ички ишлар органлари ходимларининг ўз хизмат бурчларини бажаришларига қаршилик кўрсатиш) билан 15 сутка қамоқ жазоси тайинланди.

В Алтынсайском районе Сурхандарьинской области были задержаны 13 человек, оказавших активное сопротивление сотрудникам органов внутренних дел во время молодёжных соревнований по футболу и мини-футболу между махаллями. Об этом сообщила пресс-служба областного УВД.
31 мая в махалле «Обод турмуш» («Благоустроенная жизнь») проводились соревнования по футболу и мини-футболу среди молодёжи. Перед игрой один из зрителей (1990 года рождения) отказался покидать поле и мешал началу матча.
Когда сотрудники ОВД попытались увести его с поля, он оказал им активное сопротивление. Мужчина и ещё 12 жителей махалли нарушили общественный порядок и сорвали соревнования, говорится в сообщении.
На видео, опубликованном в социальных сетях, видно, как некоторые мужчины набрасываются на сотрудников ОВД и кидают в них камни. Правоохранители, в свою очередь, применяли электрошокеры.
Суд назначил всем 13 гражданам по 15 суток административного ареста по статьям 183 (мелкое хулиганство), 194 (невыполнение законных требований сотрудника ОВД) и 195 (противодействие выполнению служебного долга сотрудниками ОВД) Кодекса об административной ответственности Узбекистана.