АҚШ Вашингтон билан «таранг» муносабатлар шароитида Киевни тинчлантириш учун қўллаб-қувватлаш белгиси сифатида Украина билан янги икки томонлама хавфсизлик шартномасини имзолашга яқин турибди, деб ёзмоқда Financial Times (FT).
Нашрнинг қайд этишича, бу Украина НАТО давлатлари билан тузган шартномалар ичида энг муҳими бўлади — улар узоқ муддатли қўллаб-қувватлаш, жумладан, ҳарбий тайёргарлик, разведка маълумотларини алмашиш ва иқтисодий ёрдам бўйича мажбуриятларни белгилайди.
АҚШ расмийларининг FT`га айтишича, Украина президенти Владимир Зеленский ва АҚШ президенти Жо Байден 13−15 июнь кунлари Италияда бўлиб ўтадиган G7 («Катта еттилик») саммити доирасида икки томонлама хавфсизлик битимини имзолаши кутилмоқда.
Келишув сўнгги ҳафталарда муҳокама қилинди, бу Киев ва Вашингтон ўртасидаги муносабатлардаги кескинликнинг ошиши билан белгиланади, деб ёзди FT. Байден 15−16 июнь кунлари Швейцарияда бўлиб ўтадиган Украина бўйича тинчлик саммитида иштирок этмаслигидан Украина ҳукуматининг ҳафсаласи пир бўлган. Аввалроқ Америка ОАВлари Байден саммитни шу кунларда Калифорнияда бўлиб ўтадиган сайловолди кампанияси учун маблағ йиғиш тадбирига тўғри келиши сабабли ўтказиб юбориши мумкинлиги ҳақида хабар берган эди.
Швейцарияда бўлиб ўтадиган саммитда АҚШ номидан юқори мартабали амалдор иштирок этиши кутилмоқда. «АҚШ ва президент Байден президент Зеленский ва Украина халқи ёнида бўлиб келди ва тинчлик саммитида ким қайси курсида ўтиришидан қатъи назар, бу давом этади», — деди Оқ уй Миллий хавфсизлик кенгаши вакили Жон Кирби.
Ўтган йил давомида Украина ЕИ ва НАТОга аъзо қатор давлатлар, жумладан, Буюк Британия, Германия, Франция, Дания, Канада, Италия, Испания ва бошқа давлатлар билан хавфсизлик бўйича икки томонлама шартномалар тузган.

США близки к подписанию нового двустороннего договора о безопасности с Украиной в знак поддержки, призванной успокоить Киев на фоне «напряжённых» отношений с Вашингтоном, пишет Financial Times (FT).
Соглашение станет самым значимым среди договоров, которые Украина заключила со странами НАТО — в них излагаются обязательства по долгосрочной поддержке, включая военную подготовку, обмен разведданными и экономическую помощь, отмечает издание.
Американские чиновники рассказали FT, что президент Украины Владимир Зеленский и президент США Джо Байден, как ожидается, подпишут двустороннее соглашение по безопасности на полях саммита G7 («Большая семёрка»), который пройдёт с 13 по 15 июня в Италии.
Пакт обсуждался в течение последних недель, отмеченных всё большим напряжением в отношениях между Киевом и Вашингтоном, пишет FT. Украинские власти разочарованы возможным отсутствием Байдена на мирном саммите по Украине в Швейцарии 15−16 июня. Ранее американские СМИ сообщали, что Байден, скорее всего, пропустит саммит из-за того, что он пересекается с мероприятием по сбору средств на его предвыборную кампанию, которое в эти дни пройдёт в Калифорнии.
Предполагается, что на саммите в Швейцарии США будет представлять высокопоставленный чиновник. «США и президент Байден были рядом с президентом Зеленским и народом Украины, и это будет продолжаться независимо от того, кто и в каком кресле сядет на мирном саммите», — заявил представитель Совета национальной безопасности Белого дома Джон Кирби.
За последний год Украина заключила двусторонние соглашения по безопасности с рядом стран-членами ЕС и НАТО, среди них Великобритания, Германия, Франция, Дания, Канада, Италия, Испания и другие.