15−22 апрель кунлари Беларусда Ўзбекистон аэропортларининг бир гуруҳ тиббиёт ходимлари ва қутқарувчилари Халқаро фуқаро авиацияси ташкилоти (ICAO) халқаро талабларига мувофиқ авиация тиббиёти ҳамда авария-қутқарув ва қидирув-қутқарув ишларини олиб бориш бўйича тренингда қатнашди. Бу ҳақда Uzbekistan Airports матбуот хизмати хабар берди.
Машғулотлар Беларусь Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг Фуқаро муҳофазаси университети ҳузуридаги ёнғин хавфсизлиги ходимларини тайёрлаш ва қайта тайёрлаш халқаро ўқув марказида бўлиб ўтди.
Ўзбекистон аэропортларининг 21 нафар ходими, жумладан, соғломлаштириш марказлари раҳбарлари ва шошилинч тиббий ёрдам бўлимлари раҳбарлари авиация тиббиёти асослари, биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш, фуқаролик авиациясида психология, физиология ва санитария асослари каби йўналишлар бўйича ўқитилди.
Ўзбекистонлик ҳамкасблар учун ўқув майдонларида комплекс машғулотлар, тиббиёт симуляция марказида ўқув машғулотлари, Минск миллий аэропортидаги соғлиқни сақлаш марказлари ва қидирув-қутқарув гуруҳларига ташриф, Беларусь ФВВнинг «Авиация» давлат авиация қутқарув институтида ўқув машғулотлари ташкил этилди.
Шунингдек, ўзбекистонлик ва беларуслик ҳамкасблар бир қатор касбий масалалар бўйича ўзаро тажриба алмашиб, икки давлат ўртасидаги дўстлик белгиси сифатида кўчатлар экди.

С 15 по 22 апреля в Беларуси группа медицинских работников и спасателей аэропортов Узбекистана прошла подготовку по авиационной медицине и проведению аварийно-спасательных и поисково-спасательных работ в соответствии с международными требованиями Международной организации гражданской авиации (ICAO), сообщила пресс-служба Uzbekistan Airports.
Обучение проходило в международном учебном центре по подготовке и переподготовке спасателей-пожарных Университета гражданской защиты Министерства по чрезвычайным ситуациям Беларуси.
21 сотрудник аэропортов Узбекистана, в числе которых заведующие здравпунктами и начальники спасательных отрядов, прошли подготовку по таким направлениям, как основы авиационной медицины, оказание первой медицинской помощи, основы психологии, физиологии и санитарного благополучия в условиях гражданской авиации.
Для коллег из Узбекистана были организованы комплексные учения на учебно-тренировочном полигоне, выездные занятия в симуляционном медицинском центре, посещение здравпунктов и поисково-спасательных отрядов в Национальном аэропорту Минска, выездные занятия в Государственном авиационном аварийно-спасательном учреждении «Авиация» МЧС Беларуси.
Кроме того, коллеги из Узбекистана и Беларуси обменялись опытом по ряду профессиональных вопросов, и в знак дружбы между двумя странами посадили деревья.