XV асрда қурилган Флоренциянинг (Италия) энг йирик музей мажмуаларидан бири — машҳур Питти саройида «Нур ва ранг» экспозицияси очилди.
Унда асосий диққат-эътибор Туркистонда 1917 йилгача ижод қилган рус Шарқ ихлосмандларидан бошлаб то маданиятлараро мулоқот ва алмашинув натижасида Ўзбекистонда шаклланган миллий ранг-тасвирчилик мактаби намояндалари билан якунланган ХХ асрнинг биринчи ярми санъатидаги Марказий Осиё қиёфасига қаратилган.
17 апрелдан 29 сентябргача Венециядаги Ка Фоскари университетининг кўргазма майдонида «Шакл ва рамз» лойиҳаси мухлислар учун очиқ бўлади.
Ўзбекистон маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси Тошкент ва Нукус музейларининг бадиий коллекцияларининг европача премьераси муаллифи бўлди. Иккала кўргазманинг кураторлари Сильвия Бурини ва Ка’Фоскари (CSAR) университети қошидаги рус санъатини ўрганиш марказидан Жузеппе Барбьери бўлди. Лойиҳа устида илмий маслаҳатчи сифатида таниқли санъатшунос ва Давлат Третяков галереясининг (Россия) собиқ директори Зельфира Трегулова иштирок этди.
ХХ асрнинг биринчи ярмидаги драматик тарихий жараёнлар асносида Ўзбекистон турли миллат ва ижодкорлик дунёқарашларига мансуб рассомлар учун ҳаёт ва ижод маскани, шунингдек, битмас-туганмас илҳом манбаига айланади. Минтақадаги бадиий парадигмаларнинг ўзгариши, умуман олганда, совет санъатининг даврларга тақсимланишига тўғри келади. Туркистон авангарди деб номланувчи (кўргазма кураторлари унинг ўрнига кенгроқ ва инклюзив бўлмиш Avanguardia Orientalis атамасини таклиф қилган) ҳодиса шарқоналилик ўрнига келган, аста-секин ва мажбурий равишда социалистик реализмнинг мафкуравий кўрсатмаларига жавоб берадиган ранг-тасвирга ўрнини бўшатиб беради. Шунга қарамасдан, ўлка табиати, меъморчилик ва кундалик турмушни идрок этиш ва бўёқларда етказиш учун зарур бўлган «нур ва ранг»нинг тасвирий маданияти санъатдаги турли-туман ғоялар орқали тараққий этиб, мазмунан янада бойитилиб боради.
«Менимча, биз объектив бўлмаган авангард ва тенг даражада объектив бўлмаган халқ ижоди ўртасида мавжуд бўлган санъат ҳақида ўзига хос тасаввур яратишга муваффақ бўлдик. Ҳамкасблар билан биргаликда бу ерда Игор Савитскийнинг 60−70 йилларда Нукусга келиб, нарсаларни бир-бирига жуда маҳкам осилган вақтида қилган экспозициясини кўрган одамларда пайдо бўлган таассуротни қайта яратдик. Ўзбекистон, Қорақалпоғистон халқлари маданиятига мансуб расм ва артефактлар ўртасида ўхшашликлар яратишга муваффақ бўлдик. Бу нафақат Италияда, балки Европада ҳам жамоатчиликка очиқ», — деди Зельфира Трегулова.
Рассомларнинг Avanguardia Orientalis авлоди: Николай Карахан, Надежда Кашина, Елена Коровай, Михаил Курзин, Ўрол Тансиқбоев, Оганес Татевосян, Усто Мўмин (Александр Николаев), Виктор Уфимцев, Александр Волковга эътибор қаратилади. Уларнинг асарларида модернистик ранг-тасвир услуби Марказий Осиё халқ амалий санъати анъаналари ва Ўзбекистоннинг табиий ранг-баранглиги билан мароқли мулоқотга киришади.

В знаменитом Палаццо Питти — одном из самых крупных музейных комплексов Флоренции (Италия), построенном в XV веке, — открылась экспозиция «Свет и цвет».
Она является частью выставочного проекта «Узбекистан: авангард в пустыне», который объединил более 170 живописных работ, рисунков, созданных в первой половине XX века, а также предметов декоративно-прикладного искусства из собраний двух ведущих государственных музеев страны: нукусского имени И. В. Савицкого и столичного Музея искусств.
Вторая экспозиция под названием «Форма и символ» откроется в залах Университета Ка’Фоскари в Венеции 17 апреля.
Фото: Андрей Аракелян / Фонд развития культуры и искусства Узбекистана
Автором европейской премьеры художественных коллекций музеев Ташкента и Нукуса стал Фонд развития культуры и искусства Узбекистана. Кураторами обеих выставок выступили Сильвия Бурини и Джузеппе Барбьери из Центра изучения русского искусства при Университете Ка’Фоскари (CSAR). В качестве научного консультанта в работе над проектом приняла участие Зельфира Трегулова, известный искусствовед и бывший директор Государственной Третьяковской галереи (Россия).
«Узбекистан: авангард в пустыне» — первый выставочный проект международного уровня, который подчёркивает связь между наиболее значимыми коллекциями искусства XX века, хранящимися в стране. Кураторы решили задачу визуально, за счёт сопоставления произведений русского авангарда и туркестанского авангарда (avant-garde orientalis) из собраний Музея искусств и музея Савицкого. Это позволило продемонстрировать результат взаимодействия художников, работавших в регионе в начале ХХ века, и влияние на них тенденций европейской живописи.
«Мне кажется, что нам удалось создать совершенно особенное представление об искусстве, которое существовало между беспредметным авангардом и столь же беспредметным народным искусством. Вместе с коллегами мы воссоздали здесь то впечатление, которое возникало у людей, приезжавших в 60−70-е годы в Нукус и видевших экспозицию, которую сделал Игорь Савицкий, когда вещи висели очень плотно одна к другой. Нам удалось провести параллели между живописью и артефактами, которые принадлежат культуре народов Узбекистана, Каракалпакстана. Это открытие для публики не только в Италии, но и в Европе», — сказала Зельфира Трегулова.
Выставка «Свет и цвет» в Палаццо Питти фокусируется на образе Центральной Азии в произведениях русских ориенталистов, которые работали в Туркестане до 1917 года, и до представителей национальной школы живописи первой половины ХХ века.
Особое внимание уделяется художникам Александру Волкову, Николаю Карахану, Надежде Кашиной, Елене Коровай, Михаилу Курзину, Уралу Тансыкбаеву, Оганесу Татевосяну, Усто Мумину (Александру Николаеву), Виктору Уфимцеву, в работах которых приёмы модернистской живописи вступают в диалог с традициями среднеазиатского народного творчества и природным колоритом Узбекистана. Многие полотна европейская публика увидит впервые.
Флорентийский раздел выставки «Узбекистан: Авангард в Пустыне» — «Свет и цвет» — будет открыта в Палаццо Питти до 30 июня 2024 года.