Шавкат Мирзиёев 9 апрель куни Зарбдор туманида Жиззах вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирлари муҳокамасига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Унинг сўзларига кўра, айрим туманларда аҳолини барқарор иш ва ойлик билан таъминлайдиган ўрта корхоналар кам. Вилоят саноатининг 80 фоизи 3 та тармоқ — автомобилсозлик, тўқимачилик ва қурилиш саноатига тўғри келади. Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш ҳажми ер майдонига тўғри келмайди ва бошқа ҳудудларга нисбатан икки баравар кам.
Давлат раҳбари Жиззах вилояти иқтисодиётини ривожлантириш бўйича қатор ташаббусларни эълон қилди.
жиззах вилояти, шавкат мирзиёев
У қишлоқ хўжалигида катта имкониятлар мавжудлигини таъкидлаб, экспорт учун маҳсулот етишмаслигини айтди. Шу боис хомашё харидини оширишнинг янги тизимини жорий этиш режалаштирилган.
Жумладан, томорқаларни ишга солиш бўйича 309 та маҳаллага лидер тадбиркор-экспортчилар бириктирилиши белгиланди. Банклар томорқада 50 миллион сўм даромад қиладиган молиявий пакет ишлаб чиқади.
Банклар лидер тадбиркорларга айланма учун 3 йил муддатга 1,5 миллиард сўмгача кредитлар ажратади, бюджет ҳисобидан агроном жалб қилиш, ўқитиш, маҳаллада йиғиш, сақлаш ва қуритиш пунктларини ташкил қилиш учун 1 миллиард сўмгача грантлар беради. Хонадонларга «Оилавий тадбиркорлик» дастуридан 33 миллион сўмдан, «Бизнесга биринчи қадам» дастуридан 17 миллион сўмдан кредит ажратади.
Туманларда биттадан яхлит контур танлаб олиниб, жами 500 гектар майдонда бир хил маҳсулот етиштириш йўлга қўйилади. Ҳосилдорлиги 16 центнердан паст бўлган унумдорлиги кам ерлар 50−100 гектардан йирик лот шаклида, қолгани 1−5 гектардан лотларга бўлиниб, мева-сабзавот экадиганларга таклиф қилинади.
Булар ҳисобига вилоятда мева-сабзавот етиштириш ҳажми икки йилда 3 миллион тоннага, кейинчалик 5 миллион тоннага олиб чиқилиши режа қилинган. Бу мос равишда қайта ишлаш ва экспортни ҳам 2−3 баробар ошириши кутилмоқда.
Президент касаначиликка асосланган асаларичиликни ривожлантириш имкониятларини таъкидлади. Масалан, ўрмон хўжалиги ерларига асалари қутиларини жойлаш орқали мингта оиланинг бандлигини таъминлаш, 50 миллиард сўм қўшимча даромад олиш, 2 миллион доллар экспортга чиқариш мумкин. Шу боис Зомин туманида асаларичилик маркази ташкил қилиш, қути ва жиҳозлар ишлаб чиқариш, асални қадоқлаб, экспортга юбориш вазифалари белгиланди.
Давлат раҳбари Янгиобод туманидаги лалми ерда оқ пиёз етиштириш, қуритиш, қадоқлаш ва музлатгичли омборхонани қамраб олган кластер ташкил қилиш таклифи қўллаб-қувватланди. Чорвачилик, балиқчилик ва иссиқхона хўжалиги учун қулайликлар ҳам айтиб ўтилди.
Жанубий Мирзачўл ва Туятортар каналларини бетонлаш, насослар ўрнатиш бўйича уч йиллик дастур қишлоқ хўжалиги имкониятларини кенгайтириши кутилмоқда.
Маълум қилинишича, хитойлик инвесторлар Жиззахда қурилиш материаллари, кимё, энергетика, электротехника, машинасозлик, тўқимачилик ва фармацевтика тармоқларида 4 миллиард долларлик 22 та лойиҳа таклифини билдирган. Уларнинг натижасида саноат 12 триллион сўмга ўсади, 250 миллион доллар экспорт имконияти яратилади.
Бунинг учун Зомин туманида саноат технопарки ташкил этилиб, 1 миллиард доллар хорижий инвестиция ҳисобига 50 та янги маҳсулот ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. Зарбдор туманининг Шодлик маҳалласида «Жиззах» саноат зонаси филиали очилиб, 140 миллион долларлик 15 та йирик лойиҳа жойлаштирилади. Шароф Рашидов туманидаги бўш турган иншоотда саноат зонаси ташкил қилиниб, электротехника ва чарм саноати бўйича корхоналар ишга туширилади.
Шавкат Мирзиёев яқин уч йилда 1 миллиард долларлик инвестициялар ҳисобидан автомобиль ишлаб чиқариш қувватини яна 100 мингтага ошириб, 10 минг иш ўрни яратиш, маҳаллийлаштириш даражасини 50 фоизга етказиш вазифасини қўйди.
Пахта ва тўқимачилик саноатида умумий қиймати 220 миллион долларлик 29 та лойиҳани ишга тушириш режалаштирилган.
Электр жиҳозлари ишлаб чиқарувчи «Моно электрик» корхонаси касаначилик асосида кўзи ожиз инсонларни иш билан таъминлаш ташаббуси билан чиққан. Давлат раҳбари ушбу ташаббусни қўллаб-қувватлаб, бу борада Жиззах тажрибасини йўлга қўйиш, шундай касаначилик лойиҳаларини кўпайтириш зарурлигини таъкидлади.
10 та маданий мерос объекти учун «туризм ҳалқаси» ташкил этиш, уларга олиб борувчи йўлларни таъмирлаш бўйича кўрсатмалар берилди. Айдар-Арнасой кўллари тизимида туризм учун шароитлар яратиш бўйича ҳукумат комиссияси тузилди.
Йиғилишда уй-жой ва маҳалла инфратузилмасини яхшилаш масалалари ҳам муҳокама қилинди. Жорий йилда вилоятда 4500 хонадонли 118 та уй-жой қуриш режалаштирилган.
Президент Жиззах шаҳридаги талаб юқори бўлган ҳудудларда қўшимча уй-жойлар қуриш, перинатал марказ ва кўприкларни таъмирлаш бўйича топшириқлар берди.
Сентябрь ойидан Иржар — Дўстлик — Жиззах йўналишида тепловоз қатновини йўлга қўйиш режалаштирилган. Бу Шароф Рашидов, Пахтакор, Дўстлик ва Мирзачўл туманларидаги 450 минг аҳолини транспорт билан таъминлайди.
Умуман олганда, Жиззахда маҳаллалар, тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш ва грантлар бериш учун қўшимча 300 миллиард сўм ажратилади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 9 апреля в Зарбдорском районе провёл совещание, посвящённое обсуждению мер по социально-экономическому развитию Джизакской области.
По его словам, в некоторых районах наблюдается низкий прирост средних предприятий, способных обеспечить население стабильной работой и зарплатой. 80% промышленности области приходятся на 3 сектора — автомобильная, текстильная и строительная отрасли. Объем производимой сельскохозяйственной продукции не соответствует размеру земель и в два раза меньше, чем в других регионах.
Глава государства объявил ряд инициатив по развитию экономики Джизакской области.
джизакская область, шавкат мирзиёев
Он отметил большие возможности в сельском хозяйстве, но указал на нехватку продукции для экспорта. Поэтому планируется внедрить новую систему увеличения заготовки сырья.
В частности, предпринимателей-лидеров, которые занимаются экспортом, закрепят за 309 махаллями, чтобы задействовать приусадебные участки населения. Банки предоставят финансовый пакет на 50 млн сумов для заработка на собственном приусадебном участке.
Банки будут выделять предпринимателям кредиты до 1,5 млрд сумов на срок до 3 лет, гранты до 1 млрд сумов из бюджета для привлечения агрономов, обучения, организации сбора, хранения и сушки продукции в махалле, а также кредиты в рамках программ «Семейное предпринимательство» (33 млн сумов) и «Первый шаг в бизнес» (17 млн сумов).
В районах будет выбран один цельный контур для выращивания одного вида культур на общей площади 500 га. На менее плодородных землях, где урожайность ниже 16 центнеров, будут выделены лоты на 50−100 га для выращивания овощей и фруктов, остальные участки будут разделены на 1−5 га.
За счёт этого намечено в течение двух лет удвоить объём производства фруктов и овощей в области до 3 млн тонн, а затем и до 5 млн, что должно увеличить в 2−3 раза возможности переработки и экспорта.
Президент отметил возможности для развития пчеловодства на основе надомничества. Например, размещение ульев на землях лесного хозяйства позволит обеспечить работой тысячу семей, получить дополнительный доход в 50 млрд сумов и экспортировать продукцию на 2 млн долларов. Поэтому в Зааминском районе будет создан центр пчеловодства, налажено производство ульев и оборудования, упаковка и экспорт мёда.
Глава государства поддержал предложение по созданию на богарных землях кластера с полным циклом выращивания, сушки, упаковки и холодильному хранению белого лука в Янгиабадском районе. Перечислены возможности для развития животноводства, рыбоводства и тепличного хозяйства.
Трёхлетняя программа по бетонированию каналов Южный Мирзачуль и Туятортар и установка насосов, как ожидается, расширит возможности сельского хозяйства.
Сообщается, что китайские инвесторы предложили проекты на 4 млрод долларов в сферах строительных материалов, химии, энергетики, электротехники, машиностроения, текстиля и фармацевтики в Джизаке. Это может привести к росту промышленности на 12 трлн сумов и созданию возможности экспорта на 250 млн долларов.
Для этого в Зааминском районе будет создан промышленный технопарк с организацией выпуска 50 новых видов продукции за счёт 1 млрод долларов иностранных инвестиций. В махалле «Шодлик» Зарбдорского района откроется филиал промзоны «Джизак» с размещением 15 крупных проектов на сумму 140 млн долларов. В пустующем здании Шараф-Рашидовского района будет создана промышленная зона, где запустят предприятия электротехнической и кожевенной промышленности.
Шавкат Мирзиёев поставил задачу в ближайшие три года за счёт инвестиций на 1 млрд долларов увеличить мощности по производству автомобилей ещё на 100 тысяч единиц и создать 10 тысяч рабочих мест, а также довести уровень локализации до 50%.
В хлопково-текстильной промышленности намечен запуск 29 проектов на сумму 220 млн долларов.
Электротехническое предприятие «Моно электрик» выступило с инициативой трудоустройства 250 людей с нарушениями зрения на основе надомничества. Глава государства поддержал эту инициативу, подчеркнув необходимость создания джизакского опыта трудоустройства лиц с инвалидностью и расширения таких проектов.
Даны поручения по организации «туристического кольца» по 10 объектам культурного наследия и ремонту ведущих к ним дорог. Для созданию условий для туризма в Айдар-Арнасайской озёрной системе создана правительственная комиссия.
На совещании также обсуждены вопросы улучшения жилищной и махаллинской инфраструктуры. В этом году в области планируется построить 118 домов на 4500 квартир.
Президент дал указания по строительству дополнительных домов в районах с высоким спросом, ремонту перинатального центра и мостов в городе Джизаке.
С сентября планируется запустить пассажирские поезда на тепловозной тяге по ветке Иржар — Дустлик — Джизак. Это позволит обеспечить транспортом 450 тысяч человек в Шараф-Рашидовском, Пахтакорском, Дустликском и Мирзачульском районах.
В целом в Джизаке предусмотрено выделение дополнительных 300 млрд сумов на поддержку махаллей, бизнеса и выдачу грантов.