Ўтган ҳафта лавозимига тасдиқланган Тошкент ҳокими Шавкат Умурзоқов маҳаллалар фаолиятининг ягона механизмини жорий қилмоқда, дея хабар қилди пойтахт ҳокимлиги матбуот хизмати.
Хусусан, маҳаллалар инфратузилмаси, уларнинг қиёфасини ягона стандартга келтириш, аҳолини режа ва ўзгаришлардан хабардор қилиш учун шаффоф мониторинг тизимини яратиш кўзда тутилган.
«Маҳаллаларнинг асл бошқаруви фуқаролар қўлига топширилиб, масъуллар зиммасига эса давлатимиз раҳбари томонидан шаҳримиз аҳолиси қулайлиги ва хавфсизлигини таъминлаш юклатилади», — дейилади хабарда.
Ўтган ҳафтада ҳоким бошчилигидаги ишчи гуруҳ Бектемир туманининг Олтинтопган, Миробод туманининг Янги Қўйлиқ, Яшнобод туманининг Жарбоши ва Боғбон ҳамда Мирзо Улуғбек туманининг Алишеробод маҳаллаларидаги ҳолатни танқидий ўрганиб чиққан.
маҳалла, тошкент
Ҳар бир маҳаллада жалб қилувчи нуқта, озиқ-овқатлар ва сут маҳсулотлари бозорчаси, болалар учун ўйингоҳлар, оталар чойхонаси, воркаут майдончаси, соғлом турмуш тарзи учун велойўлаклар ва югуриш йўлаклари каби қулайликлар бўлиши, йўлларнинг равон ва хавфсизлиги таъминланиши, ҳудудда ҳуқуқбузарликлар ва жиноятларнинг профилактикаси изчил ташкил этилиши зарурлиги айтилган.
Ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳолига тизимли ёрдам ташкил қилиниб, ишсизларнинг бандлигини таъминлаш зарурати, шу жиҳатдан, аҳолининг тадбиркорлигини ривожлантиришда банкларнинг ўрни катта экани қайд этилди. Бундан ташқари, ҳудудда истиқомат қилаётган аҳолининг сони ва рўйхатдан ўтганини назоратга олиш топшириғи берилди, дейилади хабарда.
Ҳар бир маҳаллада жамоатчилик асосида кўчабоши, уйбоши, йўлакбоши каби ходимларни жалб қилиш, ишини самарали ташкил қилган ходимларни рағбатлантиришда KPI тизимини жорий қилиш режа қилинмоқда.
Маҳаллаларда мавжуд ноқонуний қурилмаларни бартараф этиб, уларни аҳоли учун фойдали, самарали масканларга айлантириш, кузатув камераларини ўрнатиш орқали ҳудудларда хавфсизлик даражасини ошириш муҳимлиги муҳокама қилинган.

Хоким Ташкента Шавкат Умурзаков, утверждённый в должности на прошлой неделе, внедряет единый механизм деятельности махаллей, сообщила пресс-служба столичной администрации.
В частности, планируется привести инфраструктуру и облик махаллей к единому стандарту и создать прозрачную систему мониторинга для информирования жителей о планах и изменениях.
«Таким образом, фактическое управление махаллей будет вверено в руки граждан, а на должностных лиц возлагается обеспечить комфорт и безопасность жителей нашего города в соответствии с поручениями главы нашего государства», — говорится в сообщении.
На минувшей неделе рабочая группа под руководством хокима посетила махалли «Олтинтопган» Бектемирского района, «Янги Куйлик» Мирабадского района, «Жарбоши» и «Богбон» Яшнабадского района и «Алишерабад» Мирзо-Улугбекского района", где изучила ситуацию в этих махаллях «с критической точки зрения».
Была отмечена необходимость создания в каждой махалле «точки продаж продуктов питания и молочных изделий, ровных и безопасных дорог, детских игровых площадок, мест для досуга представителей старшего поколения и молодёжи, велосипедных и беговых дорожек, а также системной профилактики правонарушений и преступлений».
Говорилось об организации «последовательной помощи населению, нуждающемуся в социальной защите, обеспечении занятости безработных, и в этом плане банкам отведена большая роль в развитии предпринимательства среди населения». Кроме того, дана задача взять на контроль численность жителей, проживающих в махаллях, и их регистрацию, отмечается в сообщении.
Планируется внедрить систему KPI (показатели эффективности деятельности) для привлечения таких работников, как старший по улице, дому, подъезду, а также мотивировать сотрудников, которые организуют свою работу наиболее эффективно.
Обсуждалось устранение незаконных построек в махаллях, превращение их в полезные и эффективные места для жителей, а также дополнительного повышения уровня безопасности на территориях за счёт установки камер наблюдения.