5 апрель куни Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасида ўзаро англашув меморандуми имзоланди, у муҳим хомашё соҳасида барқарор қиймат занжирларини ривожлантириш бўйича стратегик шерикликнинг бошланиши бўлди, деб хабар қилди ЕИнинг Тошкентдаги делегацияси матбуот хизмати.
Меморандум Бельгияда Ўзбекистон инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов ва Европа комиссияси ижрочи вице-президенти Валдис Домбровскис томонидан маъқулланди.
https://twitter.com/VDombrovskis/status/1776211599054835716
«Ушбу келишув ЕИ ва Ўзбекистонда яшил ҳамда рақамли технологияларга ўтиш учун муҳим хомашёни диверсификацияланган, барқарор етказиб бериш йўлидаги сезиларли қадамдир», — дейилади хабарда.
Мухим хомашё — ЕИ учун катта иқтисодий аҳамиятга эга, аммо манбаларнинг концентрацияси ва ўрнини босувчи мавжуд моддаларнинг етишмаслиги туфайли етказиб беришда узилиш хавфи юқори бўлган минераллар. Бу хомашёларга 34 турдаги металлар, минераллар ва бошқа табиий материаллар киради, улардан 17 таси: мис, литий, алюминий, титан, платина, графит, никель, кобальт ва бошқалар стратегик аҳамиятга эга.
Стратегик шериклик, меморандумга кўра, ҳамкорликнинг қуйидаги йўналишларига қаратилган:
- Муҳим хомашё учун барқарор қиймат занжирларини интеграциялаш, шу жумладан, тармоқ яратиш, лойиҳа таклифларини олдиндан кўриб чиқиш, қўшма лойиҳаларни ишлаб чиқиш, қиймат занжири бўйлаб савдо ва инвестиция алоқаларини рағбатлантириш ва енгиллаштириш;
- Муҳим хомашё етказиб бериш занжирларининг мустаҳкамлигини кучайтириш ва инвестициялар, операциялар ҳамда экспорт чоралари шаффофлигини ошириш учун мулоқотга кўмаклашиш;
- Ҳамкорлик лойиҳаларини молиялаштириш, шунингдек, тоза энергияни ривожлантириш каби муҳим хомашё қиймат занжирларини кучайтириш учун зарур бўлган инфратузилмани яхшилаш;
- Барқарор ва масъулиятли ишлаб чиқариш ҳамда муҳим хомашё манбаларини таъминлаш учун ҳамкорлик қилиш;
- Тадқиқот ва инновациялар бўйича ҳамкорлик, шу жумладан, муҳим хомашёни барқарор қидириш, қазиб олиш, қайта ишлаш ва қайта ишлатиш билан боғлиқ билим ва технологиялар алмашинуви;
- Тегишли меъёрий ҳужжатларга риоя этилишини таъминлаш, ўқитиш ва кўникмаларни ривожлантириш учун салоҳиятни оширишда ҳамкорлик қилиш.
Меморандум имзолангандан кейинги навбатдаги қадам ЕИ ва Ўзбекистоннинг аниқ ҳаракатларни ўз ичига олган тезкор йўл харитасини яратиш бўйича биргаликдаги фаолияти бўлади.
«Ресурсларга бой Ўзбекистон билан тузилган ушбу келишув ЕИ учун муҳим хомашёга жуда зарур бўлган йўлни очишга ёрдам беради. Ўзбекистон учун бу иқтисодиётни диверсификация қилиш ва тоғ-кон саноатини барқарор ривожлантиришга қаратилган амбицияларини амалга ошириш учун жиддий рағбат бўлади», — деди Валдис Домбровскис.
«Регуляция қилувчи органлар билан ҳамкорлик, лойиҳаларни молиялаштириш, тадқиқот ва салоҳиятни оширишни бирлаштириб, биз қадриятларимиз ва юқори стандартларимизни сақлаб қолиш ва тарғиб қилиш билан бирга, яшил ва рақамли технологияларга ўтишда материаллар хавфсизлигини таъминлаш учун яхлит ёндашувни қўллаймиз», — деди ЕКнинг ижрочи вице-президенти.
Муҳим хомашё ҳамкорлиги
«ЕИ муҳим хомашёнинг қиймат занжири бўйлаб табиий ресурсларга бой мамлакатлар билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни йўлга қўйиш тарафдори», — дейилади хабарда.
ЕИнинг қайд этишича, Ўзбекистон Марказий Осиёда муҳим хомашё захиралари бўйича иккинчи ўринда туради: мис, молибден ва олтин.
«Мамлакатнинг тоғ-кон саноати стратегияси [Ўзбекистоннинг] ҳам маҳаллий, ҳам халқаро саноат, айниқса, автомобилсозлик ва маиший электроника учун муҳим хомашёни қайта ишлашни кўпайтириш истагига мос келади», — дея таъкидланади ЕИ хабарида.
Ҳамкорлик «Глобал дарвоза» (Global Gateway) стратегиясига мос келади, бу ЕИнинг ҳамкор мамлакатлар эҳтиёжларини ҳисоблаган ва улар учун узоқ муддатли манфаатларни таъминлаган ҳолда, бутун дунё бўйлаб барқарор лойиҳаларга инвестиция киритиш бўйича асосий ташаббуси бўлиб, бу орқали ЕИ 2027 йилгача 300 млрд еврогача маблағ жалб этади.
Ҳозирги вақтда ЕИ Канада (2021), Украина (2021), Қозоғистон (2022), Намибия (2022), Чили (2023), Аргентина (2023), Замбия (2023), Конго Демократик Республикаси (2023) ва Гренландия автоном ҳудуди (2023) билан хомашё соҳасида ҳамкорлик алоқаларини ўрнатган.

Узбекистан и Европейский союз 5 апреля подписали меморандум о взаимопонимании, который положил начало стратегическому партнёрству по развитию устойчивых цепочек создания стоимости в области критически важного сырья, сообщила пресс-служба Делегации ЕС в Ташкенте.
Меморандум визировали в Бельгии министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов и исполнительный вице-президент Европейской комиссии Валдис Домбровскис.
https://twitter.com/VDombrovskis/status/1776211599054835716
«Это соглашение знаменует собой значительный шаг на пути к обеспечению диверсифицированных и устойчивых поставок критически важного сырья для перехода к экологичным и цифровым технологиям как в странах Европейского союза, так и в Узбекистане», — отмечается в сообщении.
Критически важное сырье — это полезные ископаемые, которые имеют большое экономическое значение для Евросоюза, при этом есть высокий риск перебоев в их поставках из-за концентрации источников и отсутствия доступных заменителей. К такому сырью относится 34 вида металлов, минералов и других природных материалов, 17 из которых являются стратегически важными: медь, литий, алюминий, титан, платина, графит, никель, кобальт и другое.
Стратегическое партнёрство, согласно меморандулу, сосредоточено на следующих областях сотрудничества:
- Интеграция устойчивых цепочек создания стоимости критически важного сырья, в том числе посредством создания сетей, предварительного отбора проектных предложений, совместной разработки проектов, а также продвижения и упрощения торговых и инвестиционных связей по всей цепочке создания стоимости;
- Повышение устойчивости цепочек поставок критически важного сырья и налаживание диалога для повышения прозрачности мер, связанных с инвестициями, операционной деятельностью и экспортом;
- Привлечение финансирования для проектов, реализуемых в рамках партнёрства, а также для совершенствования инфраструктуры, необходимой для развития цепочек создания стоимости критически важного сырья, таких как развитие экологически чистого энергоснабжения, но не ограничиваясь только этим;
- Сотрудничество в целях обеспечения устойчивого и ответственного производства и снабжения важнейшими видами сырья;
- Сотрудничество в области научных исследований и инноваций, включая обмен знаниями и технологиями, связанными с устойчивой разведкой, добычей, переработкой и вторичным использованием критически важного сырья;
- Сотрудничество в создании потенциала для обеспечения соблюдения соответствующих правил, а также в развитии профессиональной подготовки и навыков.
Следующим шагом после подписания меморандума станет совместная работа Евросоюза и Узбекистана над созданием оперативной дорожной карты с конкретными действиями.
«Это соглашение с богатым природными ресурсами Узбекистаном поможет ЕС обеспечить столь необходимый доступ к важнейшему сырью. Для Узбекистана это станет серьёзным стимулом для реализации его амбиций по диверсификации экономики, устойчивому развитию добывающей промышленности», — заявил Валдис Домбровскис.
«Сочетая сотрудничество с регулирующими органами, финансирование проектов, исследования и наращивание потенциала, мы применяем целостный подход, чтобы обеспечить безопасность материалов для перехода к экологичным и цифровым технологиям, в то же время поддерживая и продвигая наши ценности и высокие стандарты», — отметил исполнительный вице-президент ЕК.
Партнёрство в области критически важного сырья
«Евросоюз привержен установлению взаимовыгодных партнёрских отношений со странами, богатыми природными ресурсами, в рамках цепочки создания стоимости критически важного сырья», — говорится в сообщении.
В ЕС отмечают, что Узбекистан обладает вторыми по величине запасами критически важного сырья в Центральной Азии: меди, молибдена и золота.
«Стратегия страны в области добычи полезных ископаемых согласуется с стремлением [Узбекистана] увеличить объёмы переработки критически важного сырья как для внутренней, так и для международной промышленности, особенно в автомобилестроении и бытовой электронике», — подчеркнули в ЕС.
Партнёрство соответствует стратегии «Глобальный шлюз» (Global Gateway), ключевой инициативе ЕС по инвестициям в устойчивые проекты в мире, учитывающей потребности стран-партнёров и обеспечивающей долгосрочные выгоды для них, благодаря которой ЕС мобилизует до 300 млрд евро до 2027 года.
В настоящее время ЕС установил партнёрские отношения в области сырья с Канадой (2021), Украиной (2021), Казахстаном (2022), Намибией (2022), Чили (2023), Аргентиной (2023), Замбией (2023), Демократической Республикой Конго (2023) и Автономной территорией Гренландия (2023).