Таниқли болалар шоири, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган маданият ходими, Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, «Булоқча» журнали бош муҳаррири Раим Фарҳодий вафот этди. Бу ҳақда Ёзувчилар уюшмаси матбуот хизмати хабар берди.
Раим Фарҳодий 1942 йил 16 май куни Самарқанд шаҳрида туғилган. 1955 йили Самарқанд тиббиёт институтини, 1971 йили Максим Горкий номидаги адабиёт институтини тамомлаган.
Раим Фарҳодий 1967 йилдан буён Ёшлар ташкилоти лектори, «Звезда Востока» журнали шеърият бўлими мудири, Ғафур Ғулом номидаги адабиёт ва санъат нашриёти бош муҳаррир ўринбосари, «Халқ сўзи», «Народное слова» газеталари маданият бўлими муҳаррири ва бошқа нуфузли ташкилотларда турли вазифаларда ишлаган. Айни пайтда у Ёзувчилар уюшмаси Русийзабон адабиёт кенгаши раиси, «Булоқча» («Родничок») болалар журнали бош муҳаррири сифатида ишлаб келаётган эди.
Раим Фарҳодий болалар учун 50 дан ортиқ шеърий ва насрий китоблар ёзган. Ўзбек болалар шеъриятидан асарларни, Навоий, Бобур ғазалларини рус тилига таржима қилган.
Марҳум 1989 йил «Ўзбекистонда хизмат кўрсатган маданият ходими» фахрий унвони, 1999 йил «Дўстлик» ордени билан тақдирланган.

В возрасте почти 82 лет в Ташкенте 4 апреля скончался известный детский поэт, главный редактор детского экологического журнала «Булокча» («Родничок») Раим Хакимович Фархади. Об этом сообщила пресс-служба Союза писателей Узбекистана.
Раим Фархади родился 16 мая 1942 года в Самарканде. В 1965 году окончил Самаркандский медицинский институт, в 1971 году — Литературный институт имени Максима Горького.
Трудовую деятельность начал в 1967 году. Занимал такие должности, как лектор в молодёжной организации, заведующий отделом поэзии журнала «Звезда Востока», заместитель главного редактора издательства литературы и искусства имени Гафура Гуляма, редактор отдела культуры газеты «Народное слово» и другие.
До настоящего времени был председателем совета русскоязычной литературы Союза писателей и главным редактором «Булокча» («Родничок»).
Раим Фархади является автором более 50 книг в жанре прозы и поэзии. Он также был выдающимся переводчиком, являясь автором переводов на русский язык детских стихов на узбекском языке, а также газелей Навои и Бабура.
Одной из главных тем в его творчестве была любовь к природе. Раим Фархади был частым гостем в школах Ташкента и других городов Узбекистана.
В 1989 году ему было присвоено почётное звание «Заслуженный деятель культуры Узбекистана», в 1999 году он был награждён орденом «Дустлик».