АҚШ президенти маъмурияти NASA`га Ой ва бошқа самовий жисмлар учун ягона вақт стандартини яратиш бўйича кўрсатма берди, деб хабар бермоқда Reuters Оқ уйнинг Фан ва технология сиёсати бошқармаси (OSTP) раҳбарининг эслатмасига таяниб.
Эслатмада космик агентлик 2026 йил охиригача «Мувофиқлаштирилган ой вақти»ни (Coordinated Lunar Time, LTC) амалга ошириш режасини ишлаб чиқиши кераклиги кўрсатилган.
Агентликнинг таъкидлашича, Ойдаги ягона вақт стандарти унинг атрофидаги космик аппаратлар ва сунъий йўлдошлар учун вақт эталонига айланади, улар учун вазифаларни бажаришда ўта аниқлик муҳим аҳамиятга эга.
Газетада айтилишича, Ойдаги одам учун Ер соатлари кунига ўртача 58,7 микросекунд секинлашади, шунингдек, бошқа даврий ўзгаришларга эга. Оқ уйнинг фикрича, ягона вақт стандартисиз космик кемалар ўртасида маълумотлар узатиш хавфсизлигини таъминлаш, Ер ҳамда Ой сунъий йўлдошлари, базалари ва космонавтлар ўртасидаги алоқаларни синхронлаштиришда қийинчиликлар юзага келади, деб ёзади агентлик.
Вақтдаги тафовутлар Ойнинг ўзи ва унинг орбитасида картография ва геолокация билан ишлашда ҳам хатоларга олиб келиши мумкин, деб ҳисоблайди OSTP.
LTC`ни амалга ошириш жараёни Ойда ва космосда халқаро фаолият бўйича «Артемида» дастурида иштирок этувчи 36 мамлакат билан мувофиқлаштиришни талаб қилади. NASA ушбу дастур доирасида яқин йилларда Ойга астронавтларни юбориш ниятида, шунингдек, Марсга бўлажак миссиялар учун йўл очишга ёрдам берадиган илмий ой базаси ҳам яратмоқчи.

Администрация президента США поручила NASA установить единый стандарт времени для Луны и других небесных тел, сообщает Reuters со ссылкой на служебную записку главы управления научно-технической политики Белого дома (OSTP).
Из записки следует, что космическое агентство должно разработать план по внедрению «скоординированного лунного времени» (Coordinated Lunar Time, LTC) к концу 2026 года.
Как отмечает агентство, единый стандарт времени на Луне станет эталоном времени для лунных космических аппаратов и спутников, для которых важна предельная точность при выполнении задач.
В документе говорится, что для человека на Луне земные часы в среднем отстают на 58,7 микросекунды за сутки и имеют другие периодические отклонения. В Белом доме считают, что без единого временного стандарта возникнут сложности в обеспечении безопасности передачи данных между космическими кораблями и синхронизации связи между Землёй, лунными спутниками, базами и астронавтами, пишет агентство.
Расхождения во времени также могут привести к ошибкам при работе с картографией и геолокацией на самой Луне и её орбите, полагают в OSTP.
Процесс внедрения LTC потребует согласования в том числе с 36 странами — участницами программы «Артемида» по международной деятельности на Луне и в космосе. В рамках этой программы NASA намерено в ближайшие годы отправить на Луну астронавтов и создать научную лунную базу, которая могла бы помочь подготовить почву для будущих миссий на Марс.