Ўзбекистон БМТнинг Гэллап институти ва Оксфорд фаровонлик тадқиқот маркази билан биргаликда ҳар йили тузиладиган World Happiness Report — энг бахтли мамлакатлар рейтингида 47-ўринни эгаллади.
Ҳисобот бутун дунё бўйлаб Халқаро бахт куни нишонланадиган 20 март кунида эълон қилинди. Янги ҳисобот турли ёшдаги одамлар ўзларини қандай бахтли ҳис қилишига қаратилган. Мамлакатлар 2021−2023 йиллардаги ўртача баллар бўйича тартибланган. Баллар маълум бир мамлакат фуқаролари ўз ҳаётларини «Кантрил зинапояси» (ўзини ўзи баҳолаш бўйича 10 баллик шкала) бўйича қандай баҳолаганига қараб белгиланади. Тадқиқот жами 143 мамлакатда ўтказилди.
Ўзбекистондаги бахтиёрлик даражаси уч йил давомида 6,196 балл билан баҳоланган — бу МДҲ давлатларидаги энг юқори кўрсаткичдир. 2020−2022 йилларга мўлжалланган рейтингга нисбатан мамлакат ўз ўрнини 7 поғонага яхшилаган.
Ўзбекистонда ўзларини энг бахтли ҳис қилаётганлар кексалардир, ёши ўртачадан паст — 30−44 ёшдагилар эса ўзларини энг бахтсиз ҳис қилмоқда. Аксарият мамлакатларда тескари тенденция кузатилган — ёшлар кексаларга қараганда бахтлироқ.
МДҲ давлатлари орасидан Қозоғистон ҳам кучли 50 таликка кирди — 49-ўринда. Молдова ва Россия мос равишда 71 ва 72 ўринларни эгаллади. Қирғизистон 75, Тожикистон 88-ўринда.
Финляндия яна дунёнинг энг бахтли давлати деб тан олинди, барча бешта Шимолий Европа давлатлари кучли ўнталикка кирди.
Бахт даражаси Шарқий Европа мамлакатларида, хусусан, Чехия, Литва ва Словенияда ҳам ошди, АҚШ ва Германия эса кучли 20 таликдан тушиб кетиб, мос равишда 23 ва 24-ўринларга жойлашди.
Рейтингни Афғонистон якунлади. Энг сўнгги ўринларда, шунингдек, Ливан, Лесото, Сьерра-Леоне ва Конго ҳам бор.
Ҳисоботдан маълум бўлишича, бахт даражаси энг кўп Марказий ва Шарқий Европа мамлакатларида — барча ёш гуруҳлари бўйлаб — ўсиб бормоқда. Шарқий Осиёда кексалар бахтлилашмоқда. Жанубий Осиё, Яқин Шарқ ва Шимолий Африкада бахтлилик ҳиси барча ёшдаги одамларда тушиб кетди, айниқса, Шимолий Америкадаги ёшларда кўрсаткич кескин пасайган.

Узбекистан занял 47-е место во всемирном рейтинге самых счастливых стран — World Happiness Report, который ежегодно составляет подразделение ООН вместе с институтом Гэллапа и Оксфордским исследовательским центром благополучия.
Доклад выпущен к 20 марта, когда во всем мире отмечается Международный день счастья. Новый отчёт сфокусирован на том, насколько счастливыми ощущают себя люди разных возрастных групп. Страны ранжируются по баллам, усреднённым за 2021−2023 годы. Баллы присваиваются исходя из того, как оценивают свою жизнь граждане той или иной страны по «лестнице Кантрила» (10-балльная шкала самооценки). Всего в исследовании 143 государства.
Уровень счастья в Узбекистане в течение трёхлетнего периода был оценен в 6,196 балла — это самый высокий показатель на пространстве СНГ. По сравнению с рейтингом за 2020−2022 годы страна улучшила свои позиции на 7 мест.
Самыми счастливыми в Узбекистане чувствуют себя люди пожилого возраста, а несчастнее всего люди в возрасте ниже среднего — с 30 до 44 лет. В большинстве стран прослеживается обратная тенденция — молодые счастливее пожилых.
В первые 50 из стран СНГ также попал Казахстан — он на 49-м месте. Молдова и Россия оказались на 71-м и 72-м местах соответственно. Кыргызстан расположился на 75-й строчке, Таджикистан — на 88-й.
Самой счастливой страной мира в очередной раз признана Финляндия, а все пять стран Северной Европы входят в первую десятку.
Уровень счастья также вырос в странах Восточной Европы, особенно в Чехии, Литве и Словении, а США и Германия выпали из топ-20 и опустились на 23-е и 24-е места соответственно.
Замыкает рейтинг Афганистан. В самом конце также Ливан, Лесото, Сьерра-Леоне и Конго.
Как следует из доклада, больше всего уровень счастья растёт в странах Центральной и Восточной Европы — во всех возрастных группах. В Восточной Азии счастливее становятся пожилые люди. В Южной Азии, на Ближнем Востоке и в Северной Африке уровень счастья упал среди всех людей всех возрастов, а в Северной Америке значительнее всего среди молодежи.