Фарғона вилоятидаги Қўқон аэропортини реконструкция қилиш ишлари якунланди. 20 март куни эрталаб аэропорт биринчи техник парвозни қабул қилди, дея хабар берди Uzbekistan Airways матбуот хизмати.
қўқон, қўқон аэропорти
Техник рейсни авиакомпаниянинг A320 NEO самолёти экипажи амалга оширди. Вилоят аэропортида учиш-қўниш йўлаги 2000 метргача узайтирилган ҳамда A320 ва ATR72−600 русумли самолётлар учун иккита тўхташ жойига эга перрон реконструкция қилинган. Шунингдек, аэропортда 100 кишига мўлжалланган 900 метр квадрат майдонли янги йўловчи терминали қурилган.
«Uzbekistan Airways авиакомпаниясининг тажрибали учувчилари томонидан Тошкент — Қўқон йўналиши бўйича амалга оширилган техник парвоз аэродромнинг самолётларни қабул қилиш ва жўнатишга ҳамда терминалнинг йўловчиларни қабул қилиш ва уларга хизмат кўрсатишга тўлиқ тайёрлигини кўрсатди», — дейилади хабарда.
Мунтазам парвозлар 1 апрелдан бошланиши режалаштирилган.
Аэропорт 2001 йилда фуқаро авиацияси самолётларини қабул қилишни тўхтатган ва кейинчалик Ўзбекистон Қуролли кучларининг Ҳарбий ҳаво кучлари томонидан фойдаланилган.

В Ферганской области завершена реконструкция аэропорта «Коканд». Утром 20 марта он принял первый технический рейс из Ташкента, выполненный самолётом А320neo авиакомпании Uzbekistan Airways.
аэропорт коканда, коканд
Как сообщает пресс-служба компании Uzbekistan Airports, в региональном аэропорту реконструированы взлётно-посадочная полоса с удлинением до 2000 м и перрон с двумя стоянками для воздушных судов типа А320 и АTR-72−600.
Построен новый пассажирский терминал площадью 900 кв. м, рассчитанный на 100 человек.
Рейс «показал полную готовность аэродрома к приёму и выпуску воздушных судов и терминала к приёму и обслуживанию пассажиров», говорится в сообщении.
Начало регулярных полётов планируется с 1 апреля.
Аэропорт перестал принимать самолёты гражданской авиации в 2001 году и использовался Военно-воздушными силами ВС Узбекистана.