16 март куни Бухоро вилояти ИИБнинг икки нафар ходими гиёҳванд моддаларнинг ноқонуний айланишида иштирок этганликда гумонланиб қўлга олинди, деб хабар қилди ИИВ матбуот хизмати.
Улар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбир доирасида жиноят содир этган вақтда қўлга олинган.
Ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 273-моддаси 5-қисми (Гиёвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддаларни кўп миқдорда қонунга хилоф равишда сотиш) ва 25-моддаси билан жиноят иши қўзғатилган. Энг юқори жазо 20 йилгача озодликдан маҳрум қилишни назарда тутади.
ИИВ матбуот хизмати хабарида қуйидагича сўз боради: «Бугунги кунда барча давлат идоралари ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларида коррупция кўринишларига қарши муросасиз кураш давом этмоқда. Шу жумладан, ички ишлар органларида ҳам ўз сафларини турли ҳуқуқбузарликларни содир этишга мойил ходимлардан тозалаш ишлари жадал олиб борилмоқда».
Тергов ҳаракатлари бошланган. Баёнотда қайд этилишича, «Ҳеч бир кўринишдаги жиноий қилмишлар жазосиз қолмаслигини таъминлаш ва коррупцияга қарши курашиш ишлари давом этмоқда».
Facebook`даги «Ҳалк назорати» гуруҳида Бухоро вилояти ИИБнинг ички ишлар вазири ўринбосари Даврон Назармуҳамедовга йўлланган махсус мурожаати нусхаси эълон қилинди, унда ҳибсга олинган ҳар икки ходим майор лавозимида ишлаши айтилган. Ҳужжатнинг ҳақиқийлигини «Газета.uz»га Ички ишлар вазирлиги тасдиқлади.
Уларнинг биринчиси 2022 йил сентябрь ойидан буён Бухоро шаҳри 3-сонли ИИБ жиноят қидирув бўлинмаси бошлиғи (2010 йилдан ички ишлар бўлимида хизмат қилган), иккинчиси 2023 йил июль ойидан буён Бухоро вилояти ИИБ тезкор-қидирув хизмати жиноят қидирув бошқармаси гиёҳвандлик ва психотроп моддаларнинг ноқонуний муомаласига қарши курашиш бўлими катта тезкор вакили бўлиб ишлаган (2012 йилдан ички ишлар органларида).

Два офицера УВД Бухарской области были задержаны 16 марта по подозрению в участии в незаконном обороте наркотических веществ, сообщила в понедельник пресс-служба МВД Узбекистана.
Их задержали в момент совершения преступления в рамках оперативного мероприятия, проведённого совместно правоохранительными органами.
Возбуждено уголовное дело по части 5 статьи 273 через статью 25 (приготовление к незаконной продаже наркотических средств, их аналогов или психотропных веществ в крупных размерах) Уголовного кодекса. Максимальное наказание предусматривает лишение свободы до 20 лет.
В заявлении пресс-службы МВД говорится: «Сегодня во всех государственных органах и правоохранительных органах ведётся непримиримая борьба с проявлениями коррупции. В том числе активно ведётся чистка рядов органов внутренних дел от сотрудников, склонных к совершению разных правонарушений».
Начаты следственные действия. В заявлении отмечается: «Продолжается работа по обеспечению неотвратимости наказания за любые преступные действия и борьба с коррупцией».
В Facebook-группе «Халк назорати» опубликована копия специального сообщения УВД Бухарской области заместителю министра внутренних дел Даврону Назармухамедову, в котором говорится, что оба задержанных сотрудника были в звании майора. Подлинность документа «Газете.uz» подтвердили в МВД.
Первый с сентября 2022 года работал начальником отделения уголовного розыска отдела внутренних дел №3 Бухары (в ОВД служил с 2010 года), второй с июля 2023 года был старшим оперативным представителем отдела по борьбе с незаконным оборотом наркотических и психотропных веществ управления уголовного розыска оперативно-розыскной службы УВД Бухарской области (в ОВД — с 2012 года).